Conjugation of the Finnish verb 'käydä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 65/käydä, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
tenses | positive |
---|---|
minä | käyn |
sinä | käyt |
hän | käy |
me | käymme |
te | käytte |
he | käyvät |
passive | käydään |
Fill in blanks:
tenses | negative |
---|---|
minä | en käy |
sinä | et käy |
hän | ei käy |
me | emme käy |
te | ette käy |
he | eivät käy |
passive | ei käydä |
Indicative, past
Fill in blanks:
tenses | positive |
---|---|
minä | kävin |
sinä | kävit |
hän | kävi |
me | kävimme |
te | kävitte |
he | kävivät |
passive | käytiin |
Fill in blanks:
tenses | negative |
---|---|
minä | en käynyt |
sinä | et käynyt |
hän | ei käynyt |
me | emme käyneet |
te | ette käyneet |
he | eivät käyneet |
passive | ei käyty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
tenses | positive |
---|---|
minä | olen käynyt |
sinä | olet käynyt |
hän | on käynyt |
me | olemme käyneet |
te | olette käyneet |
he | ovat käyneet |
passive | on käyty |
Fill in blanks:
tenses | negative |
---|---|
minä | en ole käynyt |
sinä | et ole käynyt |
hän | ei ole käynyt |
me | emme ole käyneet |
te | ette ole käyneet |
he | eivät ole käyneet |
passive | ei ole käyty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
tenses | positive |
---|---|
minä | olin käynyt |
sinä | olit käynyt |
hän | oli käynyt |
me | olimme käyneet |
te | olitte käyneet |
he | olivat käyneet |
passive | oli käyty |
Fill in blanks:
tenses | negative |
---|---|
minä | en ollut käynyt |
sinä | et ollut käynyt |
hän | ei ollut käynyt |
me | emme olleet käyneet |
te | ette olleet käyneet |
he | eivät olleet käyneet |
passive | ei ollut käyty |
Conditional, present
Fill in blanks:
tenses | positive |
---|---|
minä | kävisin |
sinä | kävisit |
hän | kävisi |
me | kävisimme |
te | kävisitte |
he | kävisivät |
passive | käytäisiin |
Fill in blanks:
tenses | negative |
---|---|
minä | en kävisi |
sinä | et kävisi |
hän | ei kävisi |
me | emme kävisi |
te | ette kävisi |
he | eivät kävisi |
passive | ei käytäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
tenses | positive |
---|---|
minä | olisin käynyt |
sinä | olisit käynyt |
hän | olisi käynyt |
me | olisimme käyneet |
te | olisitte käyneet |
he | olisivat käyneet |
passive | olisi käyty |
Fill in blanks:
tenses | negative |
---|---|
minä | en olisi käynyt |
sinä | et olisi käynyt |
hän | ei olisi käynyt |
me | emme olisi käyneet |
te | ette olisi käyneet |
he | eivät olisi käyneet |
passive | ei olisi käyty |
Imperative, present
Fill in blanks:
tenses | positive |
---|---|
sinä | käy |
hän | käyköön |
me | käykäämme |
te | käykää |
he | käykööt |
passive | käytäköön |
Fill in blanks:
tenses | negative |
---|---|
sinä | älä käy |
hän | älköön käykö |
me | älkäämme käykö |
te | älkää käykö |
he | älkööt käykö |
passive | älköön käytäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
tenses | positive |
---|---|
hän | olkoon käynyt |
he | olkoot käyneet |
passive | olkoon käyty |
Fill in blanks:
tenses | negative |
---|---|
hän | älköön olko käynyt |
he | älkööt olko käyneet |
passive | älköön olko käyty |
Potential, present
Fill in blanks:
tenses | positive |
---|---|
minä | käynen |
sinä | käynet |
hän | käynee |
me | käynemme |
te | käynette |
he | käynevät |
passive | käytäneen |
Fill in blanks:
tenses | negative |
---|---|
minä | en käyne |
sinä | et käyne |
hän | ei käyne |
me | emme käyne |
te | ette käyne |
he | eivät käyne |
passive | ei käytäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
tenses | positive |
---|---|
minä | lienen käynyt |
sinä | lienet käynyt |
hän | lienee käynyt |
me | lienemme käyneet |
te | lienette käyneet |
he | lienevät käyneet |
passive | lienee käyty |
Fill in blanks:
tenses | negative |
---|---|
minä | en liene käynyt |
sinä | et liene käynyt |
hän | ei liene käynyt |
me | emme liene käyneet |
te | ette liene käyneet |
he | eivät liene käyneet |
passive | ei liene käyty |