Conjugation of the Finnish verb 'silmukoida'

silmukoida  -   to loop (make loops)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    62/voida, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsilmukoin
sinäsilmukoit
hänsilmukoi
mesilmukoimme
tesilmukoitte
hesilmukoivat
passivesilmukoidaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen silmukoi
sinäet silmukoi
hänei silmukoi
meemme silmukoi
teette silmukoi
heeivät silmukoi
passiveei silmukoida

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsilmukoin
sinäsilmukoit
hänsilmukoi
mesilmukoimme
tesilmukoitte
hesilmukoivat
passivesilmukoitiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen silmukoinut
sinäet silmukoinut
hänei silmukoinut
meemme silmukoineet
teette silmukoineet
heeivät silmukoineet
passiveei silmukoitu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen silmukoinut
sinäolet silmukoinut
hänon silmukoinut
meolemme silmukoineet
teolette silmukoineet
heovat silmukoineet
passiveon silmukoitu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole silmukoinut
sinäet ole silmukoinut
hänei ole silmukoinut
meemme ole silmukoineet
teette ole silmukoineet
heeivät ole silmukoineet
passiveei ole silmukoitu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin silmukoinut
sinäolit silmukoinut
hänoli silmukoinut
meolimme silmukoineet
teolitte silmukoineet
heolivat silmukoineet
passiveoli silmukoitu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut silmukoinut
sinäet ollut silmukoinut
hänei ollut silmukoinut
meemme olleet silmukoineet
teette olleet silmukoineet
heeivät olleet silmukoineet
passiveei ollut silmukoitu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsilmukoisin
sinäsilmukoisit
hänsilmukoisi
mesilmukoisimme
tesilmukoisitte
hesilmukoisivat
passivesilmukoitaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen silmukoisi
sinäet silmukoisi
hänei silmukoisi
meemme silmukoisi
teette silmukoisi
heeivät silmukoisi
passiveei silmukoitaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin silmukoinut
sinäolisit silmukoinut
hänolisi silmukoinut
meolisimme silmukoineet
teolisitte silmukoineet
heolisivat silmukoineet
passiveolisi silmukoitu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi silmukoinut
sinäet olisi silmukoinut
hänei olisi silmukoinut
meemme olisi silmukoineet
teette olisi silmukoineet
heeivät olisi silmukoineet
passiveei olisi silmukoitu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsilmukoi
hänsilmukoikoon
mesilmukoikaamme
tesilmukoikaa
hesilmukoikoot
passivesilmukoitakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä silmukoi
hänälköön silmukoiko
meälkäämme silmukoiko
teälkää silmukoiko
heälkööt silmukoiko
passiveälköön silmukoitako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon silmukoinut
heolkoot silmukoineet
passiveolkoon silmukoitu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko silmukoinut
heälkööt olko silmukoineet
passiveälköön olko silmukoitu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsilmukoinen
sinäsilmukoinet
hänsilmukoinee
mesilmukoinemme
tesilmukoinette
hesilmukoinevat
passivesilmukoitaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen silmukoine
sinäet silmukoine
hänei silmukoine
meemme silmukoine
teette silmukoine
heeivät silmukoine
passiveei silmukoitane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen silmukoinut
sinälienet silmukoinut
hänlienee silmukoinut
melienemme silmukoineet
telienette silmukoineet
helienevät silmukoineet
passivelienee silmukoitu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene silmukoinut
sinäet liene silmukoinut
hänei liene silmukoinut
meemme liene silmukoineet
teette liene silmukoineet
heeivät liene silmukoineet
passiveei liene silmukoitu