Conjugation of the Finnish verb 'silmikoitua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | silmikoidun |
| sinä | silmikoidut |
| hän | silmikoituu |
| me | silmikoidumme |
| te | silmikoidutte |
| he | silmikoituvat |
| passive | silmikoidutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en silmikoidu |
| sinä | et silmikoidu |
| hän | ei silmikoidu |
| me | emme silmikoidu |
| te | ette silmikoidu |
| he | eivät silmikoidu |
| passive | ei silmikoiduta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | silmikoiduin |
| sinä | silmikoiduit |
| hän | silmikoitui |
| me | silmikoiduimme |
| te | silmikoiduitte |
| he | silmikoituivat |
| passive | silmikoiduttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en silmikoitunut |
| sinä | et silmikoitunut |
| hän | ei silmikoitunut |
| me | emme silmikoituneet |
| te | ette silmikoituneet |
| he | eivät silmikoituneet |
| passive | ei silmikoiduttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen silmikoitunut |
| sinä | olet silmikoitunut |
| hän | on silmikoitunut |
| me | olemme silmikoituneet |
| te | olette silmikoituneet |
| he | ovat silmikoituneet |
| passive | on silmikoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole silmikoitunut |
| sinä | et ole silmikoitunut |
| hän | ei ole silmikoitunut |
| me | emme ole silmikoituneet |
| te | ette ole silmikoituneet |
| he | eivät ole silmikoituneet |
| passive | ei ole silmikoiduttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin silmikoitunut |
| sinä | olit silmikoitunut |
| hän | oli silmikoitunut |
| me | olimme silmikoituneet |
| te | olitte silmikoituneet |
| he | olivat silmikoituneet |
| passive | oli silmikoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut silmikoitunut |
| sinä | et ollut silmikoitunut |
| hän | ei ollut silmikoitunut |
| me | emme olleet silmikoituneet |
| te | ette olleet silmikoituneet |
| he | eivät olleet silmikoituneet |
| passive | ei ollut silmikoiduttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | silmikoituisin |
| sinä | silmikoituisit |
| hän | silmikoituisi |
| me | silmikoituisimme |
| te | silmikoituisitte |
| he | silmikoituisivat |
| passive | silmikoiduttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en silmikoituisi |
| sinä | et silmikoituisi |
| hän | ei silmikoituisi |
| me | emme silmikoituisi |
| te | ette silmikoituisi |
| he | eivät silmikoituisi |
| passive | ei silmikoiduttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin silmikoitunut |
| sinä | olisit silmikoitunut |
| hän | olisi silmikoitunut |
| me | olisimme silmikoituneet |
| te | olisitte silmikoituneet |
| he | olisivat silmikoituneet |
| passive | olisi silmikoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi silmikoitunut |
| sinä | et olisi silmikoitunut |
| hän | ei olisi silmikoitunut |
| me | emme olisi silmikoituneet |
| te | ette olisi silmikoituneet |
| he | eivät olisi silmikoituneet |
| passive | ei olisi silmikoiduttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | silmikoidu |
| hän | silmikoitukoon |
| me | silmikoitukaamme |
| te | silmikoitukaa |
| he | silmikoitukoot |
| passive | silmikoiduttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä silmikoidu |
| hän | älköön silmikoituko |
| me | älkäämme silmikoituko |
| te | älkää silmikoituko |
| he | älkööt silmikoituko |
| passive | älköön silmikoiduttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon silmikoitunut |
| he | olkoot silmikoituneet |
| passive | olkoon silmikoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko silmikoitunut |
| he | älkööt olko silmikoituneet |
| passive | älköön olko silmikoiduttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | silmikoitunen |
| sinä | silmikoitunet |
| hän | silmikoitunee |
| me | silmikoitunemme |
| te | silmikoitunette |
| he | silmikoitunevat |
| passive | silmikoiduttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en silmikoitune |
| sinä | et silmikoitune |
| hän | ei silmikoitune |
| me | emme silmikoitune |
| te | ette silmikoitune |
| he | eivät silmikoitune |
| passive | ei silmikoiduttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen silmikoitunut |
| sinä | lienet silmikoitunut |
| hän | lienee silmikoitunut |
| me | lienemme silmikoituneet |
| te | lienette silmikoituneet |
| he | lienevät silmikoituneet |
| passive | lienee silmikoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene silmikoitunut |
| sinä | et liene silmikoitunut |
| hän | ei liene silmikoitunut |
| me | emme liene silmikoituneet |
| te | ette liene silmikoituneet |
| he | eivät liene silmikoituneet |
| passive | ei liene silmikoiduttu |