Conjugation of the Finnish verb 'siliytyä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siliydyn |
| sinä | siliydyt |
| hän | siliytyy |
| me | siliydymme |
| te | siliydytte |
| he | siliytyvät |
| passive | siliydytään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siliydy |
| sinä | et siliydy |
| hän | ei siliydy |
| me | emme siliydy |
| te | ette siliydy |
| he | eivät siliydy |
| passive | ei siliydytä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siliydyin |
| sinä | siliydyit |
| hän | siliytyi |
| me | siliydyimme |
| te | siliydyitte |
| he | siliytyivät |
| passive | siliydyttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siliytynyt |
| sinä | et siliytynyt |
| hän | ei siliytynyt |
| me | emme siliytyneet |
| te | ette siliytyneet |
| he | eivät siliytyneet |
| passive | ei siliydytty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen siliytynyt |
| sinä | olet siliytynyt |
| hän | on siliytynyt |
| me | olemme siliytyneet |
| te | olette siliytyneet |
| he | ovat siliytyneet |
| passive | on siliydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole siliytynyt |
| sinä | et ole siliytynyt |
| hän | ei ole siliytynyt |
| me | emme ole siliytyneet |
| te | ette ole siliytyneet |
| he | eivät ole siliytyneet |
| passive | ei ole siliydytty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin siliytynyt |
| sinä | olit siliytynyt |
| hän | oli siliytynyt |
| me | olimme siliytyneet |
| te | olitte siliytyneet |
| he | olivat siliytyneet |
| passive | oli siliydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut siliytynyt |
| sinä | et ollut siliytynyt |
| hän | ei ollut siliytynyt |
| me | emme olleet siliytyneet |
| te | ette olleet siliytyneet |
| he | eivät olleet siliytyneet |
| passive | ei ollut siliydytty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siliytyisin |
| sinä | siliytyisit |
| hän | siliytyisi |
| me | siliytyisimme |
| te | siliytyisitte |
| he | siliytyisivät |
| passive | siliydyttäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siliytyisi |
| sinä | et siliytyisi |
| hän | ei siliytyisi |
| me | emme siliytyisi |
| te | ette siliytyisi |
| he | eivät siliytyisi |
| passive | ei siliydyttäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin siliytynyt |
| sinä | olisit siliytynyt |
| hän | olisi siliytynyt |
| me | olisimme siliytyneet |
| te | olisitte siliytyneet |
| he | olisivat siliytyneet |
| passive | olisi siliydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi siliytynyt |
| sinä | et olisi siliytynyt |
| hän | ei olisi siliytynyt |
| me | emme olisi siliytyneet |
| te | ette olisi siliytyneet |
| he | eivät olisi siliytyneet |
| passive | ei olisi siliydytty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | siliydy |
| hän | siliytyköön |
| me | siliytykäämme |
| te | siliytykää |
| he | siliytykööt |
| passive | siliydyttäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä siliydy |
| hän | älköön siliytykö |
| me | älkäämme siliytykö |
| te | älkää siliytykö |
| he | älkööt siliytykö |
| passive | älköön siliydyttäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon siliytynyt |
| he | olkoot siliytyneet |
| passive | olkoon siliydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko siliytynyt |
| he | älkööt olko siliytyneet |
| passive | älköön olko siliydytty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siliytynen |
| sinä | siliytynet |
| hän | siliytynee |
| me | siliytynemme |
| te | siliytynette |
| he | siliytynevät |
| passive | siliydyttäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siliytyne |
| sinä | et siliytyne |
| hän | ei siliytyne |
| me | emme siliytyne |
| te | ette siliytyne |
| he | eivät siliytyne |
| passive | ei siliydyttäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen siliytynyt |
| sinä | lienet siliytynyt |
| hän | lienee siliytynyt |
| me | lienemme siliytyneet |
| te | lienette siliytyneet |
| he | lienevät siliytyneet |
| passive | lienee siliydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene siliytynyt |
| sinä | et liene siliytynyt |
| hän | ei liene siliytynyt |
| me | emme liene siliytyneet |
| te | ette liene siliytyneet |
| he | eivät liene siliytyneet |
| passive | ei liene siliydytty |