Conjugation of the Finnish verb 'silityttää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | silitytän |
| sinä | silitytät |
| hän | silityttää |
| me | silitytämme |
| te | silitytätte |
| he | silityttävät |
| passive | silitytetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en silitytä |
| sinä | et silitytä |
| hän | ei silitytä |
| me | emme silitytä |
| te | ette silitytä |
| he | eivät silitytä |
| passive | ei silitytetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | silitytin |
| sinä | silitytit |
| hän | silitytti |
| me | silitytimme |
| te | silitytitte |
| he | silityttivät |
| passive | silitytettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en silityttänyt |
| sinä | et silityttänyt |
| hän | ei silityttänyt |
| me | emme silityttäneet |
| te | ette silityttäneet |
| he | eivät silityttäneet |
| passive | ei silitytetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen silityttänyt |
| sinä | olet silityttänyt |
| hän | on silityttänyt |
| me | olemme silityttäneet |
| te | olette silityttäneet |
| he | ovat silityttäneet |
| passive | on silitytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole silityttänyt |
| sinä | et ole silityttänyt |
| hän | ei ole silityttänyt |
| me | emme ole silityttäneet |
| te | ette ole silityttäneet |
| he | eivät ole silityttäneet |
| passive | ei ole silitytetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin silityttänyt |
| sinä | olit silityttänyt |
| hän | oli silityttänyt |
| me | olimme silityttäneet |
| te | olitte silityttäneet |
| he | olivat silityttäneet |
| passive | oli silitytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut silityttänyt |
| sinä | et ollut silityttänyt |
| hän | ei ollut silityttänyt |
| me | emme olleet silityttäneet |
| te | ette olleet silityttäneet |
| he | eivät olleet silityttäneet |
| passive | ei ollut silitytetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | silityttäisin |
| sinä | silityttäisit |
| hän | silityttäisi |
| me | silityttäisimme |
| te | silityttäisitte |
| he | silityttäisivät |
| passive | silitytettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en silityttäisi |
| sinä | et silityttäisi |
| hän | ei silityttäisi |
| me | emme silityttäisi |
| te | ette silityttäisi |
| he | eivät silityttäisi |
| passive | ei silitytettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin silityttänyt |
| sinä | olisit silityttänyt |
| hän | olisi silityttänyt |
| me | olisimme silityttäneet |
| te | olisitte silityttäneet |
| he | olisivat silityttäneet |
| passive | olisi silitytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi silityttänyt |
| sinä | et olisi silityttänyt |
| hän | ei olisi silityttänyt |
| me | emme olisi silityttäneet |
| te | ette olisi silityttäneet |
| he | eivät olisi silityttäneet |
| passive | ei olisi silitytetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | silitytä |
| hän | silityttäköön |
| me | silityttäkäämme |
| te | silityttäkää |
| he | silityttäkööt |
| passive | silitytettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä silitytä |
| hän | älköön silityttäkö |
| me | älkäämme silityttäkö |
| te | älkää silityttäkö |
| he | älkööt silityttäkö |
| passive | älköön silitytettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon silityttänyt |
| he | olkoot silityttäneet |
| passive | olkoon silitytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko silityttänyt |
| he | älkööt olko silityttäneet |
| passive | älköön olko silitytetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | silityttänen |
| sinä | silityttänet |
| hän | silityttänee |
| me | silityttänemme |
| te | silityttänette |
| he | silityttänevät |
| passive | silitytettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en silityttäne |
| sinä | et silityttäne |
| hän | ei silityttäne |
| me | emme silityttäne |
| te | ette silityttäne |
| he | eivät silityttäne |
| passive | ei silitytettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen silityttänyt |
| sinä | lienet silityttänyt |
| hän | lienee silityttänyt |
| me | lienemme silityttäneet |
| te | lienette silityttäneet |
| he | lienevät silityttäneet |
| passive | lienee silitytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene silityttänyt |
| sinä | et liene silityttänyt |
| hän | ei liene silityttänyt |
| me | emme liene silityttäneet |
| te | ette liene silityttäneet |
| he | eivät liene silityttäneet |
| passive | ei liene silitytetty |