Conjugation of the Finnish verb 'silityttää'

silityttää  -   to have (something) ironed (especially of clothes or fabrics)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsilitytän
sinäsilitytät
hänsilityttää
mesilitytämme
tesilitytätte
hesilityttävät
passivesilitytetään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen silitytä
sinäet silitytä
hänei silitytä
meemme silitytä
teette silitytä
heeivät silitytä
passiveei silitytetä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsilitytin
sinäsilitytit
hänsilitytti
mesilitytimme
tesilitytitte
hesilityttivät
passivesilitytettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen silityttänyt
sinäet silityttänyt
hänei silityttänyt
meemme silityttäneet
teette silityttäneet
heeivät silityttäneet
passiveei silitytetty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen silityttänyt
sinäolet silityttänyt
hänon silityttänyt
meolemme silityttäneet
teolette silityttäneet
heovat silityttäneet
passiveon silitytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole silityttänyt
sinäet ole silityttänyt
hänei ole silityttänyt
meemme ole silityttäneet
teette ole silityttäneet
heeivät ole silityttäneet
passiveei ole silitytetty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin silityttänyt
sinäolit silityttänyt
hänoli silityttänyt
meolimme silityttäneet
teolitte silityttäneet
heolivat silityttäneet
passiveoli silitytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut silityttänyt
sinäet ollut silityttänyt
hänei ollut silityttänyt
meemme olleet silityttäneet
teette olleet silityttäneet
heeivät olleet silityttäneet
passiveei ollut silitytetty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsilityttäisin
sinäsilityttäisit
hänsilityttäisi
mesilityttäisimme
tesilityttäisitte
hesilityttäisivät
passivesilitytettäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen silityttäisi
sinäet silityttäisi
hänei silityttäisi
meemme silityttäisi
teette silityttäisi
heeivät silityttäisi
passiveei silitytettäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin silityttänyt
sinäolisit silityttänyt
hänolisi silityttänyt
meolisimme silityttäneet
teolisitte silityttäneet
heolisivat silityttäneet
passiveolisi silitytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi silityttänyt
sinäet olisi silityttänyt
hänei olisi silityttänyt
meemme olisi silityttäneet
teette olisi silityttäneet
heeivät olisi silityttäneet
passiveei olisi silitytetty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsilitytä
hänsilityttäköön
mesilityttäkäämme
tesilityttäkää
hesilityttäkööt
passivesilitytettäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä silitytä
hänälköön silityttäkö
meälkäämme silityttäkö
teälkää silityttäkö
heälkööt silityttäkö
passiveälköön silitytettäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon silityttänyt
heolkoot silityttäneet
passiveolkoon silitytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko silityttänyt
heälkööt olko silityttäneet
passiveälköön olko silitytetty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsilityttänen
sinäsilityttänet
hänsilityttänee
mesilityttänemme
tesilityttänette
hesilityttänevät
passivesilitytettäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen silityttäne
sinäet silityttäne
hänei silityttäne
meemme silityttäne
teette silityttäne
heeivät silityttäne
passiveei silitytettäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen silityttänyt
sinälienet silityttänyt
hänlienee silityttänyt
melienemme silityttäneet
telienette silityttäneet
helienevät silityttäneet
passivelienee silitytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene silityttänyt
sinäet liene silityttänyt
hänei liene silityttänyt
meemme liene silityttäneet
teette liene silityttäneet
heeivät liene silityttäneet
passiveei liene silitytetty