Conjugation of the Finnish verb 'silata'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 73/salata, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | silaan |
| sinä | silaat |
| hän | silaa |
| me | silaamme |
| te | silaatte |
| he | silaavat |
| passive | silataan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en silaa |
| sinä | et silaa |
| hän | ei silaa |
| me | emme silaa |
| te | ette silaa |
| he | eivät silaa |
| passive | ei silata |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | silasin |
| sinä | silasit |
| hän | silasi |
| me | silasimme |
| te | silasitte |
| he | silasivat |
| passive | silattiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en silannut |
| sinä | et silannut |
| hän | ei silannut |
| me | emme silanneet |
| te | ette silanneet |
| he | eivät silanneet |
| passive | ei silattu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen silannut |
| sinä | olet silannut |
| hän | on silannut |
| me | olemme silanneet |
| te | olette silanneet |
| he | ovat silanneet |
| passive | on silattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole silannut |
| sinä | et ole silannut |
| hän | ei ole silannut |
| me | emme ole silanneet |
| te | ette ole silanneet |
| he | eivät ole silanneet |
| passive | ei ole silattu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin silannut |
| sinä | olit silannut |
| hän | oli silannut |
| me | olimme silanneet |
| te | olitte silanneet |
| he | olivat silanneet |
| passive | oli silattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut silannut |
| sinä | et ollut silannut |
| hän | ei ollut silannut |
| me | emme olleet silanneet |
| te | ette olleet silanneet |
| he | eivät olleet silanneet |
| passive | ei ollut silattu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | silaisin |
| sinä | silaisit |
| hän | silaisi |
| me | silaisimme |
| te | silaisitte |
| he | silaisivat |
| passive | silattaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en silaisi |
| sinä | et silaisi |
| hän | ei silaisi |
| me | emme silaisi |
| te | ette silaisi |
| he | eivät silaisi |
| passive | ei silattaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin silannut |
| sinä | olisit silannut |
| hän | olisi silannut |
| me | olisimme silanneet |
| te | olisitte silanneet |
| he | olisivat silanneet |
| passive | olisi silattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi silannut |
| sinä | et olisi silannut |
| hän | ei olisi silannut |
| me | emme olisi silanneet |
| te | ette olisi silanneet |
| he | eivät olisi silanneet |
| passive | ei olisi silattu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | silaa |
| hän | silatkoon |
| me | silatkaamme |
| te | silatkaa |
| he | silatkoot |
| passive | silattakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä silaa |
| hän | älköön silatko |
| me | älkäämme silatko |
| te | älkää silatko |
| he | älkööt silatko |
| passive | älköön silattako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon silannut |
| he | olkoot silanneet |
| passive | olkoon silattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko silannut |
| he | älkööt olko silanneet |
| passive | älköön olko silattu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | silannen |
| sinä | silannet |
| hän | silannee |
| me | silannemme |
| te | silannette |
| he | silannevat |
| passive | silattaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en silanne |
| sinä | et silanne |
| hän | ei silanne |
| me | emme silanne |
| te | ette silanne |
| he | eivät silanne |
| passive | ei silattane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen silannut |
| sinä | lienet silannut |
| hän | lienee silannut |
| me | lienemme silanneet |
| te | lienette silanneet |
| he | lienevät silanneet |
| passive | lienee silattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene silannut |
| sinä | et liene silannut |
| hän | ei liene silannut |
| me | emme liene silanneet |
| te | ette liene silanneet |
| he | eivät liene silanneet |
| passive | ei liene silattu |