Conjugation of the Finnish verb 'sikeytyä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sikeydyn |
| sinä | sikeydyt |
| hän | sikeytyy |
| me | sikeydymme |
| te | sikeydytte |
| he | sikeytyvät |
| passive | sikeydytään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sikeydy |
| sinä | et sikeydy |
| hän | ei sikeydy |
| me | emme sikeydy |
| te | ette sikeydy |
| he | eivät sikeydy |
| passive | ei sikeydytä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sikeydyin |
| sinä | sikeydyit |
| hän | sikeytyi |
| me | sikeydyimme |
| te | sikeydyitte |
| he | sikeytyivät |
| passive | sikeydyttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sikeytynyt |
| sinä | et sikeytynyt |
| hän | ei sikeytynyt |
| me | emme sikeytyneet |
| te | ette sikeytyneet |
| he | eivät sikeytyneet |
| passive | ei sikeydytty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sikeytynyt |
| sinä | olet sikeytynyt |
| hän | on sikeytynyt |
| me | olemme sikeytyneet |
| te | olette sikeytyneet |
| he | ovat sikeytyneet |
| passive | on sikeydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sikeytynyt |
| sinä | et ole sikeytynyt |
| hän | ei ole sikeytynyt |
| me | emme ole sikeytyneet |
| te | ette ole sikeytyneet |
| he | eivät ole sikeytyneet |
| passive | ei ole sikeydytty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sikeytynyt |
| sinä | olit sikeytynyt |
| hän | oli sikeytynyt |
| me | olimme sikeytyneet |
| te | olitte sikeytyneet |
| he | olivat sikeytyneet |
| passive | oli sikeydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sikeytynyt |
| sinä | et ollut sikeytynyt |
| hän | ei ollut sikeytynyt |
| me | emme olleet sikeytyneet |
| te | ette olleet sikeytyneet |
| he | eivät olleet sikeytyneet |
| passive | ei ollut sikeydytty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sikeytyisin |
| sinä | sikeytyisit |
| hän | sikeytyisi |
| me | sikeytyisimme |
| te | sikeytyisitte |
| he | sikeytyisivät |
| passive | sikeydyttäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sikeytyisi |
| sinä | et sikeytyisi |
| hän | ei sikeytyisi |
| me | emme sikeytyisi |
| te | ette sikeytyisi |
| he | eivät sikeytyisi |
| passive | ei sikeydyttäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sikeytynyt |
| sinä | olisit sikeytynyt |
| hän | olisi sikeytynyt |
| me | olisimme sikeytyneet |
| te | olisitte sikeytyneet |
| he | olisivat sikeytyneet |
| passive | olisi sikeydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sikeytynyt |
| sinä | et olisi sikeytynyt |
| hän | ei olisi sikeytynyt |
| me | emme olisi sikeytyneet |
| te | ette olisi sikeytyneet |
| he | eivät olisi sikeytyneet |
| passive | ei olisi sikeydytty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sikeydy |
| hän | sikeytyköön |
| me | sikeytykäämme |
| te | sikeytykää |
| he | sikeytykööt |
| passive | sikeydyttäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sikeydy |
| hän | älköön sikeytykö |
| me | älkäämme sikeytykö |
| te | älkää sikeytykö |
| he | älkööt sikeytykö |
| passive | älköön sikeydyttäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sikeytynyt |
| he | olkoot sikeytyneet |
| passive | olkoon sikeydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sikeytynyt |
| he | älkööt olko sikeytyneet |
| passive | älköön olko sikeydytty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sikeytynen |
| sinä | sikeytynet |
| hän | sikeytynee |
| me | sikeytynemme |
| te | sikeytynette |
| he | sikeytynevät |
| passive | sikeydyttäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sikeytyne |
| sinä | et sikeytyne |
| hän | ei sikeytyne |
| me | emme sikeytyne |
| te | ette sikeytyne |
| he | eivät sikeytyne |
| passive | ei sikeydyttäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sikeytynyt |
| sinä | lienet sikeytynyt |
| hän | lienee sikeytynyt |
| me | lienemme sikeytyneet |
| te | lienette sikeytyneet |
| he | lienevät sikeytyneet |
| passive | lienee sikeydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sikeytynyt |
| sinä | et liene sikeytynyt |
| hän | ei liene sikeytynyt |
| me | emme liene sikeytyneet |
| te | ette liene sikeytyneet |
| he | eivät liene sikeytyneet |
| passive | ei liene sikeydytty |