Conjugation of the Finnish verb 'sijoitella'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 67*C/tulla, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sijoittelen |
| sinä | sijoittelet |
| hän | sijoittelee |
| me | sijoittelemme |
| te | sijoittelette |
| he | sijoittelevat |
| passive | sijoitellaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sijoittele |
| sinä | et sijoittele |
| hän | ei sijoittele |
| me | emme sijoittele |
| te | ette sijoittele |
| he | eivät sijoittele |
| passive | ei sijoitella |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sijoittelin |
| sinä | sijoittelit |
| hän | sijoitteli |
| me | sijoittelimme |
| te | sijoittelitte |
| he | sijoittelivat |
| passive | sijoiteltiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sijoitellut |
| sinä | et sijoitellut |
| hän | ei sijoitellut |
| me | emme sijoitelleet |
| te | ette sijoitelleet |
| he | eivät sijoitelleet |
| passive | ei sijoiteltu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sijoitellut |
| sinä | olet sijoitellut |
| hän | on sijoitellut |
| me | olemme sijoitelleet |
| te | olette sijoitelleet |
| he | ovat sijoitelleet |
| passive | on sijoiteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sijoitellut |
| sinä | et ole sijoitellut |
| hän | ei ole sijoitellut |
| me | emme ole sijoitelleet |
| te | ette ole sijoitelleet |
| he | eivät ole sijoitelleet |
| passive | ei ole sijoiteltu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sijoitellut |
| sinä | olit sijoitellut |
| hän | oli sijoitellut |
| me | olimme sijoitelleet |
| te | olitte sijoitelleet |
| he | olivat sijoitelleet |
| passive | oli sijoiteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sijoitellut |
| sinä | et ollut sijoitellut |
| hän | ei ollut sijoitellut |
| me | emme olleet sijoitelleet |
| te | ette olleet sijoitelleet |
| he | eivät olleet sijoitelleet |
| passive | ei ollut sijoiteltu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sijoittelisin |
| sinä | sijoittelisit |
| hän | sijoittelisi |
| me | sijoittelisimme |
| te | sijoittelisitte |
| he | sijoittelisivat |
| passive | sijoiteltaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sijoittelisi |
| sinä | et sijoittelisi |
| hän | ei sijoittelisi |
| me | emme sijoittelisi |
| te | ette sijoittelisi |
| he | eivät sijoittelisi |
| passive | ei sijoiteltaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sijoitellut |
| sinä | olisit sijoitellut |
| hän | olisi sijoitellut |
| me | olisimme sijoitelleet |
| te | olisitte sijoitelleet |
| he | olisivat sijoitelleet |
| passive | olisi sijoiteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sijoitellut |
| sinä | et olisi sijoitellut |
| hän | ei olisi sijoitellut |
| me | emme olisi sijoitelleet |
| te | ette olisi sijoitelleet |
| he | eivät olisi sijoitelleet |
| passive | ei olisi sijoiteltu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sijoittele |
| hän | sijoitelkoon |
| me | sijoitelkaamme |
| te | sijoitelkaa |
| he | sijoitelkoot |
| passive | sijoiteltakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sijoittele |
| hän | älköön sijoitelko |
| me | älkäämme sijoitelko |
| te | älkää sijoitelko |
| he | älkööt sijoitelko |
| passive | älköön sijoiteltako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sijoitellut |
| he | olkoot sijoitelleet |
| passive | olkoon sijoiteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sijoitellut |
| he | älkööt olko sijoitelleet |
| passive | älköön olko sijoiteltu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sijoitellen |
| sinä | sijoitellet |
| hän | sijoitellee |
| me | sijoitellemme |
| te | sijoitellette |
| he | sijoitellevat |
| passive | sijoiteltaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sijoitelle |
| sinä | et sijoitelle |
| hän | ei sijoitelle |
| me | emme sijoitelle |
| te | ette sijoitelle |
| he | eivät sijoitelle |
| passive | ei sijoiteltane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sijoitellut |
| sinä | lienet sijoitellut |
| hän | lienee sijoitellut |
| me | lienemme sijoitelleet |
| te | lienette sijoitelleet |
| he | lienevät sijoitelleet |
| passive | lienee sijoiteltu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sijoitellut |
| sinä | et liene sijoitellut |
| hän | ei liene sijoitellut |
| me | emme liene sijoitelleet |
| te | ette liene sijoitelleet |
| he | eivät liene sijoitelleet |
| passive | ei liene sijoiteltu |