Conjugation of the Finnish verb 'sijata'

sijata  -   to make the bed.
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    73/salata, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsijaan
sinäsijaat
hänsijaa
mesijaamme
tesijaatte
hesijaavat
passivesijataan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sijaa
sinäet sijaa
hänei sijaa
meemme sijaa
teette sijaa
heeivät sijaa
passiveei sijata

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsijasin
sinäsijasit
hänsijasi
mesijasimme
tesijasitte
hesijasivat
passivesijattiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sijannut
sinäet sijannut
hänei sijannut
meemme sijanneet
teette sijanneet
heeivät sijanneet
passiveei sijattu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen sijannut
sinäolet sijannut
hänon sijannut
meolemme sijanneet
teolette sijanneet
heovat sijanneet
passiveon sijattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole sijannut
sinäet ole sijannut
hänei ole sijannut
meemme ole sijanneet
teette ole sijanneet
heeivät ole sijanneet
passiveei ole sijattu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin sijannut
sinäolit sijannut
hänoli sijannut
meolimme sijanneet
teolitte sijanneet
heolivat sijanneet
passiveoli sijattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut sijannut
sinäet ollut sijannut
hänei ollut sijannut
meemme olleet sijanneet
teette olleet sijanneet
heeivät olleet sijanneet
passiveei ollut sijattu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsijaisin
sinäsijaisit
hänsijaisi
mesijaisimme
tesijaisitte
hesijaisivat
passivesijattaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sijaisi
sinäet sijaisi
hänei sijaisi
meemme sijaisi
teette sijaisi
heeivät sijaisi
passiveei sijattaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin sijannut
sinäolisit sijannut
hänolisi sijannut
meolisimme sijanneet
teolisitte sijanneet
heolisivat sijanneet
passiveolisi sijattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi sijannut
sinäet olisi sijannut
hänei olisi sijannut
meemme olisi sijanneet
teette olisi sijanneet
heeivät olisi sijanneet
passiveei olisi sijattu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsijaa
hänsijatkoon
mesijatkaamme
tesijatkaa
hesijatkoot
passivesijattakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä sijaa
hänälköön sijatko
meälkäämme sijatko
teälkää sijatko
heälkööt sijatko
passiveälköön sijattako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon sijannut
heolkoot sijanneet
passiveolkoon sijattu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko sijannut
heälkööt olko sijanneet
passiveälköön olko sijattu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsijannen
sinäsijannet
hänsijannee
mesijannemme
tesijannette
hesijannevat
passivesijattaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sijanne
sinäet sijanne
hänei sijanne
meemme sijanne
teette sijanne
heeivät sijanne
passiveei sijattane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen sijannut
sinälienet sijannut
hänlienee sijannut
melienemme sijanneet
telienette sijanneet
helienevät sijanneet
passivelienee sijattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene sijannut
sinäet liene sijannut
hänei liene sijannut
meemme liene sijanneet
teette liene sijanneet
heeivät liene sijanneet
passiveei liene sijattu