Conjugation of the Finnish verb 'sijata'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 73/salata, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sijaan |
| sinä | sijaat |
| hän | sijaa |
| me | sijaamme |
| te | sijaatte |
| he | sijaavat |
| passive | sijataan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sijaa |
| sinä | et sijaa |
| hän | ei sijaa |
| me | emme sijaa |
| te | ette sijaa |
| he | eivät sijaa |
| passive | ei sijata |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sijasin |
| sinä | sijasit |
| hän | sijasi |
| me | sijasimme |
| te | sijasitte |
| he | sijasivat |
| passive | sijattiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sijannut |
| sinä | et sijannut |
| hän | ei sijannut |
| me | emme sijanneet |
| te | ette sijanneet |
| he | eivät sijanneet |
| passive | ei sijattu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sijannut |
| sinä | olet sijannut |
| hän | on sijannut |
| me | olemme sijanneet |
| te | olette sijanneet |
| he | ovat sijanneet |
| passive | on sijattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sijannut |
| sinä | et ole sijannut |
| hän | ei ole sijannut |
| me | emme ole sijanneet |
| te | ette ole sijanneet |
| he | eivät ole sijanneet |
| passive | ei ole sijattu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sijannut |
| sinä | olit sijannut |
| hän | oli sijannut |
| me | olimme sijanneet |
| te | olitte sijanneet |
| he | olivat sijanneet |
| passive | oli sijattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sijannut |
| sinä | et ollut sijannut |
| hän | ei ollut sijannut |
| me | emme olleet sijanneet |
| te | ette olleet sijanneet |
| he | eivät olleet sijanneet |
| passive | ei ollut sijattu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sijaisin |
| sinä | sijaisit |
| hän | sijaisi |
| me | sijaisimme |
| te | sijaisitte |
| he | sijaisivat |
| passive | sijattaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sijaisi |
| sinä | et sijaisi |
| hän | ei sijaisi |
| me | emme sijaisi |
| te | ette sijaisi |
| he | eivät sijaisi |
| passive | ei sijattaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sijannut |
| sinä | olisit sijannut |
| hän | olisi sijannut |
| me | olisimme sijanneet |
| te | olisitte sijanneet |
| he | olisivat sijanneet |
| passive | olisi sijattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sijannut |
| sinä | et olisi sijannut |
| hän | ei olisi sijannut |
| me | emme olisi sijanneet |
| te | ette olisi sijanneet |
| he | eivät olisi sijanneet |
| passive | ei olisi sijattu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sijaa |
| hän | sijatkoon |
| me | sijatkaamme |
| te | sijatkaa |
| he | sijatkoot |
| passive | sijattakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sijaa |
| hän | älköön sijatko |
| me | älkäämme sijatko |
| te | älkää sijatko |
| he | älkööt sijatko |
| passive | älköön sijattako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sijannut |
| he | olkoot sijanneet |
| passive | olkoon sijattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sijannut |
| he | älkööt olko sijanneet |
| passive | älköön olko sijattu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sijannen |
| sinä | sijannet |
| hän | sijannee |
| me | sijannemme |
| te | sijannette |
| he | sijannevat |
| passive | sijattaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sijanne |
| sinä | et sijanne |
| hän | ei sijanne |
| me | emme sijanne |
| te | ette sijanne |
| he | eivät sijanne |
| passive | ei sijattane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sijannut |
| sinä | lienet sijannut |
| hän | lienee sijannut |
| me | lienemme sijanneet |
| te | lienette sijanneet |
| he | lienevät sijanneet |
| passive | lienee sijattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sijannut |
| sinä | et liene sijannut |
| hän | ei liene sijannut |
| me | emme liene sijanneet |
| te | ette liene sijanneet |
| he | eivät liene sijanneet |
| passive | ei liene sijattu |