Conjugation of the Finnish verb 'siivittää'

siivittää  -   to wing (assist as if by giving wings)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiivitän
sinäsiivität
hänsiivittää
mesiivitämme
tesiivitätte
hesiivittävät
passivesiivitetään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siivitä
sinäet siivitä
hänei siivitä
meemme siivitä
teette siivitä
heeivät siivitä
passiveei siivitetä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiivitin
sinäsiivitit
hänsiivitti
mesiivitimme
tesiivititte
hesiivittivät
passivesiivitettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siivittänyt
sinäet siivittänyt
hänei siivittänyt
meemme siivittäneet
teette siivittäneet
heeivät siivittäneet
passiveei siivitetty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen siivittänyt
sinäolet siivittänyt
hänon siivittänyt
meolemme siivittäneet
teolette siivittäneet
heovat siivittäneet
passiveon siivitetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole siivittänyt
sinäet ole siivittänyt
hänei ole siivittänyt
meemme ole siivittäneet
teette ole siivittäneet
heeivät ole siivittäneet
passiveei ole siivitetty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin siivittänyt
sinäolit siivittänyt
hänoli siivittänyt
meolimme siivittäneet
teolitte siivittäneet
heolivat siivittäneet
passiveoli siivitetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut siivittänyt
sinäet ollut siivittänyt
hänei ollut siivittänyt
meemme olleet siivittäneet
teette olleet siivittäneet
heeivät olleet siivittäneet
passiveei ollut siivitetty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiivittäisin
sinäsiivittäisit
hänsiivittäisi
mesiivittäisimme
tesiivittäisitte
hesiivittäisivät
passivesiivitettäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siivittäisi
sinäet siivittäisi
hänei siivittäisi
meemme siivittäisi
teette siivittäisi
heeivät siivittäisi
passiveei siivitettäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin siivittänyt
sinäolisit siivittänyt
hänolisi siivittänyt
meolisimme siivittäneet
teolisitte siivittäneet
heolisivat siivittäneet
passiveolisi siivitetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi siivittänyt
sinäet olisi siivittänyt
hänei olisi siivittänyt
meemme olisi siivittäneet
teette olisi siivittäneet
heeivät olisi siivittäneet
passiveei olisi siivitetty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsiivitä
hänsiivittäköön
mesiivittäkäämme
tesiivittäkää
hesiivittäkööt
passivesiivitettäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä siivitä
hänälköön siivittäkö
meälkäämme siivittäkö
teälkää siivittäkö
heälkööt siivittäkö
passiveälköön siivitettäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon siivittänyt
heolkoot siivittäneet
passiveolkoon siivitetty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko siivittänyt
heälkööt olko siivittäneet
passiveälköön olko siivitetty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiivittänen
sinäsiivittänet
hänsiivittänee
mesiivittänemme
tesiivittänette
hesiivittänevät
passivesiivitettäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siivittäne
sinäet siivittäne
hänei siivittäne
meemme siivittäne
teette siivittäne
heeivät siivittäne
passiveei siivitettäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen siivittänyt
sinälienet siivittänyt
hänlienee siivittänyt
melienemme siivittäneet
telienette siivittäneet
helienevät siivittäneet
passivelienee siivitetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene siivittänyt
sinäet liene siivittänyt
hänei liene siivittänyt
meemme liene siivittäneet
teette liene siivittäneet
heeivät liene siivittäneet
passiveei liene siivitetty