Conjugation of the Finnish verb 'siivilöidä'

siivilöidä  -   To sieve, sift, filter.
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    62/voida, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiivilöin
sinäsiivilöit
hänsiivilöi
mesiivilöimme
tesiivilöitte
hesiivilöivät
passivesiivilöidään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siivilöi
sinäet siivilöi
hänei siivilöi
meemme siivilöi
teette siivilöi
heeivät siivilöi
passiveei siivilöidä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiivilöin
sinäsiivilöit
hänsiivilöi
mesiivilöimme
tesiivilöitte
hesiivilöivät
passivesiivilöitiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siivilöinyt
sinäet siivilöinyt
hänei siivilöinyt
meemme siivilöineet
teette siivilöineet
heeivät siivilöineet
passiveei siivilöity

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen siivilöinyt
sinäolet siivilöinyt
hänon siivilöinyt
meolemme siivilöineet
teolette siivilöineet
heovat siivilöineet
passiveon siivilöity
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole siivilöinyt
sinäet ole siivilöinyt
hänei ole siivilöinyt
meemme ole siivilöineet
teette ole siivilöineet
heeivät ole siivilöineet
passiveei ole siivilöity

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin siivilöinyt
sinäolit siivilöinyt
hänoli siivilöinyt
meolimme siivilöineet
teolitte siivilöineet
heolivat siivilöineet
passiveoli siivilöity
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut siivilöinyt
sinäet ollut siivilöinyt
hänei ollut siivilöinyt
meemme olleet siivilöineet
teette olleet siivilöineet
heeivät olleet siivilöineet
passiveei ollut siivilöity

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiivilöisin
sinäsiivilöisit
hänsiivilöisi
mesiivilöisimme
tesiivilöisitte
hesiivilöisivät
passivesiivilöitäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siivilöisi
sinäet siivilöisi
hänei siivilöisi
meemme siivilöisi
teette siivilöisi
heeivät siivilöisi
passiveei siivilöitäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin siivilöinyt
sinäolisit siivilöinyt
hänolisi siivilöinyt
meolisimme siivilöineet
teolisitte siivilöineet
heolisivat siivilöineet
passiveolisi siivilöity
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi siivilöinyt
sinäet olisi siivilöinyt
hänei olisi siivilöinyt
meemme olisi siivilöineet
teette olisi siivilöineet
heeivät olisi siivilöineet
passiveei olisi siivilöity

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsiivilöi
hänsiivilöiköön
mesiivilöikäämme
tesiivilöikää
hesiivilöikööt
passivesiivilöitäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä siivilöi
hänälköön siivilöikö
meälkäämme siivilöikö
teälkää siivilöikö
heälkööt siivilöikö
passiveälköön siivilöitäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon siivilöinyt
heolkoot siivilöineet
passiveolkoon siivilöity
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko siivilöinyt
heälkööt olko siivilöineet
passiveälköön olko siivilöity

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiivilöinen
sinäsiivilöinet
hänsiivilöinee
mesiivilöinemme
tesiivilöinette
hesiivilöinevät
passivesiivilöitäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siivilöine
sinäet siivilöine
hänei siivilöine
meemme siivilöine
teette siivilöine
heeivät siivilöine
passiveei siivilöitäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen siivilöinyt
sinälienet siivilöinyt
hänlienee siivilöinyt
melienemme siivilöineet
telienette siivilöineet
helienevät siivilöineet
passivelienee siivilöity
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene siivilöinyt
sinäet liene siivilöinyt
hänei liene siivilöinyt
meemme liene siivilöineet
teette liene siivilöineet
heeivät liene siivilöineet
passiveei liene siivilöity