Conjugation of the Finnish verb 'siivilöidä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 62/voida, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siivilöin |
| sinä | siivilöit |
| hän | siivilöi |
| me | siivilöimme |
| te | siivilöitte |
| he | siivilöivät |
| passive | siivilöidään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siivilöi |
| sinä | et siivilöi |
| hän | ei siivilöi |
| me | emme siivilöi |
| te | ette siivilöi |
| he | eivät siivilöi |
| passive | ei siivilöidä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siivilöin |
| sinä | siivilöit |
| hän | siivilöi |
| me | siivilöimme |
| te | siivilöitte |
| he | siivilöivät |
| passive | siivilöitiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siivilöinyt |
| sinä | et siivilöinyt |
| hän | ei siivilöinyt |
| me | emme siivilöineet |
| te | ette siivilöineet |
| he | eivät siivilöineet |
| passive | ei siivilöity |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen siivilöinyt |
| sinä | olet siivilöinyt |
| hän | on siivilöinyt |
| me | olemme siivilöineet |
| te | olette siivilöineet |
| he | ovat siivilöineet |
| passive | on siivilöity |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole siivilöinyt |
| sinä | et ole siivilöinyt |
| hän | ei ole siivilöinyt |
| me | emme ole siivilöineet |
| te | ette ole siivilöineet |
| he | eivät ole siivilöineet |
| passive | ei ole siivilöity |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin siivilöinyt |
| sinä | olit siivilöinyt |
| hän | oli siivilöinyt |
| me | olimme siivilöineet |
| te | olitte siivilöineet |
| he | olivat siivilöineet |
| passive | oli siivilöity |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut siivilöinyt |
| sinä | et ollut siivilöinyt |
| hän | ei ollut siivilöinyt |
| me | emme olleet siivilöineet |
| te | ette olleet siivilöineet |
| he | eivät olleet siivilöineet |
| passive | ei ollut siivilöity |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siivilöisin |
| sinä | siivilöisit |
| hän | siivilöisi |
| me | siivilöisimme |
| te | siivilöisitte |
| he | siivilöisivät |
| passive | siivilöitäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siivilöisi |
| sinä | et siivilöisi |
| hän | ei siivilöisi |
| me | emme siivilöisi |
| te | ette siivilöisi |
| he | eivät siivilöisi |
| passive | ei siivilöitäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin siivilöinyt |
| sinä | olisit siivilöinyt |
| hän | olisi siivilöinyt |
| me | olisimme siivilöineet |
| te | olisitte siivilöineet |
| he | olisivat siivilöineet |
| passive | olisi siivilöity |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi siivilöinyt |
| sinä | et olisi siivilöinyt |
| hän | ei olisi siivilöinyt |
| me | emme olisi siivilöineet |
| te | ette olisi siivilöineet |
| he | eivät olisi siivilöineet |
| passive | ei olisi siivilöity |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | siivilöi |
| hän | siivilöiköön |
| me | siivilöikäämme |
| te | siivilöikää |
| he | siivilöikööt |
| passive | siivilöitäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä siivilöi |
| hän | älköön siivilöikö |
| me | älkäämme siivilöikö |
| te | älkää siivilöikö |
| he | älkööt siivilöikö |
| passive | älköön siivilöitäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon siivilöinyt |
| he | olkoot siivilöineet |
| passive | olkoon siivilöity |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko siivilöinyt |
| he | älkööt olko siivilöineet |
| passive | älköön olko siivilöity |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siivilöinen |
| sinä | siivilöinet |
| hän | siivilöinee |
| me | siivilöinemme |
| te | siivilöinette |
| he | siivilöinevät |
| passive | siivilöitäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siivilöine |
| sinä | et siivilöine |
| hän | ei siivilöine |
| me | emme siivilöine |
| te | ette siivilöine |
| he | eivät siivilöine |
| passive | ei siivilöitäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen siivilöinyt |
| sinä | lienet siivilöinyt |
| hän | lienee siivilöinyt |
| me | lienemme siivilöineet |
| te | lienette siivilöineet |
| he | lienevät siivilöineet |
| passive | lienee siivilöity |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene siivilöinyt |
| sinä | et liene siivilöinyt |
| hän | ei liene siivilöinyt |
| me | emme liene siivilöineet |
| te | ette liene siivilöineet |
| he | eivät liene siivilöineet |
| passive | ei liene siivilöity |