Conjugation of the Finnish verb 'siistiytyä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siistiydyn |
| sinä | siistiydyt |
| hän | siistiytyy |
| me | siistiydymme |
| te | siistiydytte |
| he | siistiytyvät |
| passive | siistiydytään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siistiydy |
| sinä | et siistiydy |
| hän | ei siistiydy |
| me | emme siistiydy |
| te | ette siistiydy |
| he | eivät siistiydy |
| passive | ei siistiydytä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siistiydyin |
| sinä | siistiydyit |
| hän | siistiytyi |
| me | siistiydyimme |
| te | siistiydyitte |
| he | siistiytyivät |
| passive | siistiydyttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siistiytynyt |
| sinä | et siistiytynyt |
| hän | ei siistiytynyt |
| me | emme siistiytyneet |
| te | ette siistiytyneet |
| he | eivät siistiytyneet |
| passive | ei siistiydytty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen siistiytynyt |
| sinä | olet siistiytynyt |
| hän | on siistiytynyt |
| me | olemme siistiytyneet |
| te | olette siistiytyneet |
| he | ovat siistiytyneet |
| passive | on siistiydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole siistiytynyt |
| sinä | et ole siistiytynyt |
| hän | ei ole siistiytynyt |
| me | emme ole siistiytyneet |
| te | ette ole siistiytyneet |
| he | eivät ole siistiytyneet |
| passive | ei ole siistiydytty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin siistiytynyt |
| sinä | olit siistiytynyt |
| hän | oli siistiytynyt |
| me | olimme siistiytyneet |
| te | olitte siistiytyneet |
| he | olivat siistiytyneet |
| passive | oli siistiydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut siistiytynyt |
| sinä | et ollut siistiytynyt |
| hän | ei ollut siistiytynyt |
| me | emme olleet siistiytyneet |
| te | ette olleet siistiytyneet |
| he | eivät olleet siistiytyneet |
| passive | ei ollut siistiydytty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siistiytyisin |
| sinä | siistiytyisit |
| hän | siistiytyisi |
| me | siistiytyisimme |
| te | siistiytyisitte |
| he | siistiytyisivät |
| passive | siistiydyttäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siistiytyisi |
| sinä | et siistiytyisi |
| hän | ei siistiytyisi |
| me | emme siistiytyisi |
| te | ette siistiytyisi |
| he | eivät siistiytyisi |
| passive | ei siistiydyttäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin siistiytynyt |
| sinä | olisit siistiytynyt |
| hän | olisi siistiytynyt |
| me | olisimme siistiytyneet |
| te | olisitte siistiytyneet |
| he | olisivat siistiytyneet |
| passive | olisi siistiydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi siistiytynyt |
| sinä | et olisi siistiytynyt |
| hän | ei olisi siistiytynyt |
| me | emme olisi siistiytyneet |
| te | ette olisi siistiytyneet |
| he | eivät olisi siistiytyneet |
| passive | ei olisi siistiydytty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | siistiydy |
| hän | siistiytyköön |
| me | siistiytykäämme |
| te | siistiytykää |
| he | siistiytykööt |
| passive | siistiydyttäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä siistiydy |
| hän | älköön siistiytykö |
| me | älkäämme siistiytykö |
| te | älkää siistiytykö |
| he | älkööt siistiytykö |
| passive | älköön siistiydyttäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon siistiytynyt |
| he | olkoot siistiytyneet |
| passive | olkoon siistiydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko siistiytynyt |
| he | älkööt olko siistiytyneet |
| passive | älköön olko siistiydytty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siistiytynen |
| sinä | siistiytynet |
| hän | siistiytynee |
| me | siistiytynemme |
| te | siistiytynette |
| he | siistiytynevät |
| passive | siistiydyttäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siistiytyne |
| sinä | et siistiytyne |
| hän | ei siistiytyne |
| me | emme siistiytyne |
| te | ette siistiytyne |
| he | eivät siistiytyne |
| passive | ei siistiydyttäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen siistiytynyt |
| sinä | lienet siistiytynyt |
| hän | lienee siistiytynyt |
| me | lienemme siistiytyneet |
| te | lienette siistiytyneet |
| he | lienevät siistiytyneet |
| passive | lienee siistiydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene siistiytynyt |
| sinä | et liene siistiytynyt |
| hän | ei liene siistiytynyt |
| me | emme liene siistiytyneet |
| te | ette liene siistiytyneet |
| he | eivät liene siistiytyneet |
| passive | ei liene siistiydytty |