Conjugation of the Finnish verb 'siirtää'

siirtää  -   to move, transfer
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    54*K/huutaa, rt-rr gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiirrän
sinäsiirrät
hänsiirtää
mesiirrämme
tesiirrätte
hesiirtävät
passivesiirretään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siirrä
sinäet siirrä
hänei siirrä
meemme siirrä
teette siirrä
heeivät siirrä
passiveei siirretä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiirsin
sinäsiirsit
hänsiirsi
mesiirsimme
tesiirsitte
hesiirsivät
passivesiirrettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siirtänyt
sinäet siirtänyt
hänei siirtänyt
meemme siirtäneet
teette siirtäneet
heeivät siirtäneet
passiveei siirretty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen siirtänyt
sinäolet siirtänyt
hänon siirtänyt
meolemme siirtäneet
teolette siirtäneet
heovat siirtäneet
passiveon siirretty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole siirtänyt
sinäet ole siirtänyt
hänei ole siirtänyt
meemme ole siirtäneet
teette ole siirtäneet
heeivät ole siirtäneet
passiveei ole siirretty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin siirtänyt
sinäolit siirtänyt
hänoli siirtänyt
meolimme siirtäneet
teolitte siirtäneet
heolivat siirtäneet
passiveoli siirretty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut siirtänyt
sinäet ollut siirtänyt
hänei ollut siirtänyt
meemme olleet siirtäneet
teette olleet siirtäneet
heeivät olleet siirtäneet
passiveei ollut siirretty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiirtäisin
sinäsiirtäisit
hänsiirtäisi
mesiirtäisimme
tesiirtäisitte
hesiirtäisivät
passivesiirrettäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siirtäisi
sinäet siirtäisi
hänei siirtäisi
meemme siirtäisi
teette siirtäisi
heeivät siirtäisi
passiveei siirrettäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin siirtänyt
sinäolisit siirtänyt
hänolisi siirtänyt
meolisimme siirtäneet
teolisitte siirtäneet
heolisivat siirtäneet
passiveolisi siirretty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi siirtänyt
sinäet olisi siirtänyt
hänei olisi siirtänyt
meemme olisi siirtäneet
teette olisi siirtäneet
heeivät olisi siirtäneet
passiveei olisi siirretty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsiirrä
hänsiirtäköön
mesiirtäkäämme
tesiirtäkää
hesiirtäkööt
passivesiirrettäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä siirrä
hänälköön siirtäkö
meälkäämme siirtäkö
teälkää siirtäkö
heälkööt siirtäkö
passiveälköön siirrettäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon siirtänyt
heolkoot siirtäneet
passiveolkoon siirretty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko siirtänyt
heälkööt olko siirtäneet
passiveälköön olko siirretty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiirtänen
sinäsiirtänet
hänsiirtänee
mesiirtänemme
tesiirtänette
hesiirtänevät
passivesiirrettäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siirtäne
sinäet siirtäne
hänei siirtäne
meemme siirtäne
teette siirtäne
heeivät siirtäne
passiveei siirrettäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen siirtänyt
sinälienet siirtänyt
hänlienee siirtänyt
melienemme siirtäneet
telienette siirtäneet
helienevät siirtäneet
passivelienee siirretty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene siirtänyt
sinäet liene siirtänyt
hänei liene siirtänyt
meemme liene siirtäneet
teette liene siirtäneet
heeivät liene siirtäneet
passiveei liene siirretty