Conjugation of the Finnish verb 'siirtää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 54*K/huutaa, rt-rr gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siirrän |
| sinä | siirrät |
| hän | siirtää |
| me | siirrämme |
| te | siirrätte |
| he | siirtävät |
| passive | siirretään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siirrä |
| sinä | et siirrä |
| hän | ei siirrä |
| me | emme siirrä |
| te | ette siirrä |
| he | eivät siirrä |
| passive | ei siirretä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siirsin |
| sinä | siirsit |
| hän | siirsi |
| me | siirsimme |
| te | siirsitte |
| he | siirsivät |
| passive | siirrettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siirtänyt |
| sinä | et siirtänyt |
| hän | ei siirtänyt |
| me | emme siirtäneet |
| te | ette siirtäneet |
| he | eivät siirtäneet |
| passive | ei siirretty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen siirtänyt |
| sinä | olet siirtänyt |
| hän | on siirtänyt |
| me | olemme siirtäneet |
| te | olette siirtäneet |
| he | ovat siirtäneet |
| passive | on siirretty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole siirtänyt |
| sinä | et ole siirtänyt |
| hän | ei ole siirtänyt |
| me | emme ole siirtäneet |
| te | ette ole siirtäneet |
| he | eivät ole siirtäneet |
| passive | ei ole siirretty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin siirtänyt |
| sinä | olit siirtänyt |
| hän | oli siirtänyt |
| me | olimme siirtäneet |
| te | olitte siirtäneet |
| he | olivat siirtäneet |
| passive | oli siirretty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut siirtänyt |
| sinä | et ollut siirtänyt |
| hän | ei ollut siirtänyt |
| me | emme olleet siirtäneet |
| te | ette olleet siirtäneet |
| he | eivät olleet siirtäneet |
| passive | ei ollut siirretty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siirtäisin |
| sinä | siirtäisit |
| hän | siirtäisi |
| me | siirtäisimme |
| te | siirtäisitte |
| he | siirtäisivät |
| passive | siirrettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siirtäisi |
| sinä | et siirtäisi |
| hän | ei siirtäisi |
| me | emme siirtäisi |
| te | ette siirtäisi |
| he | eivät siirtäisi |
| passive | ei siirrettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin siirtänyt |
| sinä | olisit siirtänyt |
| hän | olisi siirtänyt |
| me | olisimme siirtäneet |
| te | olisitte siirtäneet |
| he | olisivat siirtäneet |
| passive | olisi siirretty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi siirtänyt |
| sinä | et olisi siirtänyt |
| hän | ei olisi siirtänyt |
| me | emme olisi siirtäneet |
| te | ette olisi siirtäneet |
| he | eivät olisi siirtäneet |
| passive | ei olisi siirretty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | siirrä |
| hän | siirtäköön |
| me | siirtäkäämme |
| te | siirtäkää |
| he | siirtäkööt |
| passive | siirrettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä siirrä |
| hän | älköön siirtäkö |
| me | älkäämme siirtäkö |
| te | älkää siirtäkö |
| he | älkööt siirtäkö |
| passive | älköön siirrettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon siirtänyt |
| he | olkoot siirtäneet |
| passive | olkoon siirretty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko siirtänyt |
| he | älkööt olko siirtäneet |
| passive | älköön olko siirretty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siirtänen |
| sinä | siirtänet |
| hän | siirtänee |
| me | siirtänemme |
| te | siirtänette |
| he | siirtänevät |
| passive | siirrettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siirtäne |
| sinä | et siirtäne |
| hän | ei siirtäne |
| me | emme siirtäne |
| te | ette siirtäne |
| he | eivät siirtäne |
| passive | ei siirrettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen siirtänyt |
| sinä | lienet siirtänyt |
| hän | lienee siirtänyt |
| me | lienemme siirtäneet |
| te | lienette siirtäneet |
| he | lienevät siirtäneet |
| passive | lienee siirretty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene siirtänyt |
| sinä | et liene siirtänyt |
| hän | ei liene siirtänyt |
| me | emme liene siirtäneet |
| te | ette liene siirtäneet |
| he | eivät liene siirtäneet |
| passive | ei liene siirretty |