Conjugation of the Finnish verb 'siirrostaa'

siirrostaa  -   to dry-transfer
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    53/muistaa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiirrostan
sinäsiirrostat
hänsiirrostaa
mesiirrostamme
tesiirrostatte
hesiirrostavat
passivesiirrostetaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siirrosta
sinäet siirrosta
hänei siirrosta
meemme siirrosta
teette siirrosta
heeivät siirrosta
passiveei siirrosteta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiirrostin
sinäsiirrostit
hänsiirrosti
mesiirrostimme
tesiirrostitte
hesiirrostivat
passivesiirrostettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siirrostanut
sinäet siirrostanut
hänei siirrostanut
meemme siirrostaneet
teette siirrostaneet
heeivät siirrostaneet
passiveei siirrostettu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen siirrostanut
sinäolet siirrostanut
hänon siirrostanut
meolemme siirrostaneet
teolette siirrostaneet
heovat siirrostaneet
passiveon siirrostettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole siirrostanut
sinäet ole siirrostanut
hänei ole siirrostanut
meemme ole siirrostaneet
teette ole siirrostaneet
heeivät ole siirrostaneet
passiveei ole siirrostettu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin siirrostanut
sinäolit siirrostanut
hänoli siirrostanut
meolimme siirrostaneet
teolitte siirrostaneet
heolivat siirrostaneet
passiveoli siirrostettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut siirrostanut
sinäet ollut siirrostanut
hänei ollut siirrostanut
meemme olleet siirrostaneet
teette olleet siirrostaneet
heeivät olleet siirrostaneet
passiveei ollut siirrostettu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiirrostaisin
sinäsiirrostaisit
hänsiirrostaisi
mesiirrostaisimme
tesiirrostaisitte
hesiirrostaisivat
passivesiirrostettaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siirrostaisi
sinäet siirrostaisi
hänei siirrostaisi
meemme siirrostaisi
teette siirrostaisi
heeivät siirrostaisi
passiveei siirrostettaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin siirrostanut
sinäolisit siirrostanut
hänolisi siirrostanut
meolisimme siirrostaneet
teolisitte siirrostaneet
heolisivat siirrostaneet
passiveolisi siirrostettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi siirrostanut
sinäet olisi siirrostanut
hänei olisi siirrostanut
meemme olisi siirrostaneet
teette olisi siirrostaneet
heeivät olisi siirrostaneet
passiveei olisi siirrostettu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsiirrosta
hänsiirrostakoon
mesiirrostakaamme
tesiirrostakaa
hesiirrostakoot
passivesiirrostettakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä siirrosta
hänälköön siirrostako
meälkäämme siirrostako
teälkää siirrostako
heälkööt siirrostako
passiveälköön siirrostettako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon siirrostanut
heolkoot siirrostaneet
passiveolkoon siirrostettu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko siirrostanut
heälkööt olko siirrostaneet
passiveälköön olko siirrostettu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiirrostanen
sinäsiirrostanet
hänsiirrostanee
mesiirrostanemme
tesiirrostanette
hesiirrostanevat
passivesiirrostettaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siirrostane
sinäet siirrostane
hänei siirrostane
meemme siirrostane
teette siirrostane
heeivät siirrostane
passiveei siirrostettane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen siirrostanut
sinälienet siirrostanut
hänlienee siirrostanut
melienemme siirrostaneet
telienette siirrostaneet
helienevät siirrostaneet
passivelienee siirrostettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene siirrostanut
sinäet liene siirrostanut
hänei liene siirrostanut
meemme liene siirrostaneet
teette liene siirrostaneet
heeivät liene siirrostaneet
passiveei liene siirrostettu