Conjugation of the Finnish verb 'siirrostaa'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53/muistaa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siirrostan |
| sinä | siirrostat |
| hän | siirrostaa |
| me | siirrostamme |
| te | siirrostatte |
| he | siirrostavat |
| passive | siirrostetaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siirrosta |
| sinä | et siirrosta |
| hän | ei siirrosta |
| me | emme siirrosta |
| te | ette siirrosta |
| he | eivät siirrosta |
| passive | ei siirrosteta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siirrostin |
| sinä | siirrostit |
| hän | siirrosti |
| me | siirrostimme |
| te | siirrostitte |
| he | siirrostivat |
| passive | siirrostettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siirrostanut |
| sinä | et siirrostanut |
| hän | ei siirrostanut |
| me | emme siirrostaneet |
| te | ette siirrostaneet |
| he | eivät siirrostaneet |
| passive | ei siirrostettu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen siirrostanut |
| sinä | olet siirrostanut |
| hän | on siirrostanut |
| me | olemme siirrostaneet |
| te | olette siirrostaneet |
| he | ovat siirrostaneet |
| passive | on siirrostettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole siirrostanut |
| sinä | et ole siirrostanut |
| hän | ei ole siirrostanut |
| me | emme ole siirrostaneet |
| te | ette ole siirrostaneet |
| he | eivät ole siirrostaneet |
| passive | ei ole siirrostettu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin siirrostanut |
| sinä | olit siirrostanut |
| hän | oli siirrostanut |
| me | olimme siirrostaneet |
| te | olitte siirrostaneet |
| he | olivat siirrostaneet |
| passive | oli siirrostettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut siirrostanut |
| sinä | et ollut siirrostanut |
| hän | ei ollut siirrostanut |
| me | emme olleet siirrostaneet |
| te | ette olleet siirrostaneet |
| he | eivät olleet siirrostaneet |
| passive | ei ollut siirrostettu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siirrostaisin |
| sinä | siirrostaisit |
| hän | siirrostaisi |
| me | siirrostaisimme |
| te | siirrostaisitte |
| he | siirrostaisivat |
| passive | siirrostettaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siirrostaisi |
| sinä | et siirrostaisi |
| hän | ei siirrostaisi |
| me | emme siirrostaisi |
| te | ette siirrostaisi |
| he | eivät siirrostaisi |
| passive | ei siirrostettaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin siirrostanut |
| sinä | olisit siirrostanut |
| hän | olisi siirrostanut |
| me | olisimme siirrostaneet |
| te | olisitte siirrostaneet |
| he | olisivat siirrostaneet |
| passive | olisi siirrostettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi siirrostanut |
| sinä | et olisi siirrostanut |
| hän | ei olisi siirrostanut |
| me | emme olisi siirrostaneet |
| te | ette olisi siirrostaneet |
| he | eivät olisi siirrostaneet |
| passive | ei olisi siirrostettu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | siirrosta |
| hän | siirrostakoon |
| me | siirrostakaamme |
| te | siirrostakaa |
| he | siirrostakoot |
| passive | siirrostettakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä siirrosta |
| hän | älköön siirrostako |
| me | älkäämme siirrostako |
| te | älkää siirrostako |
| he | älkööt siirrostako |
| passive | älköön siirrostettako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon siirrostanut |
| he | olkoot siirrostaneet |
| passive | olkoon siirrostettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko siirrostanut |
| he | älkööt olko siirrostaneet |
| passive | älköön olko siirrostettu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siirrostanen |
| sinä | siirrostanet |
| hän | siirrostanee |
| me | siirrostanemme |
| te | siirrostanette |
| he | siirrostanevat |
| passive | siirrostettaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siirrostane |
| sinä | et siirrostane |
| hän | ei siirrostane |
| me | emme siirrostane |
| te | ette siirrostane |
| he | eivät siirrostane |
| passive | ei siirrostettane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen siirrostanut |
| sinä | lienet siirrostanut |
| hän | lienee siirrostanut |
| me | lienemme siirrostaneet |
| te | lienette siirrostaneet |
| he | lienevät siirrostaneet |
| passive | lienee siirrostettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene siirrostanut |
| sinä | et liene siirrostanut |
| hän | ei liene siirrostanut |
| me | emme liene siirrostaneet |
| te | ette liene siirrostaneet |
| he | eivät liene siirrostaneet |
| passive | ei liene siirrostettu |