Conjugation of the Finnish verb 'siirrellä'

siirrellä  -   frequentative of siirtää (“to move”): to move around
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    67*K/tulla, rt-rr gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiirtelen
sinäsiirtelet
hänsiirtelee
mesiirtelemme
tesiirtelette
hesiirtelevät
passivesiirrellään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siirtele
sinäet siirtele
hänei siirtele
meemme siirtele
teette siirtele
heeivät siirtele
passiveei siirrellä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiirtelin
sinäsiirtelit
hänsiirteli
mesiirtelimme
tesiirtelitte
hesiirtelivät
passivesiirreltiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siirrellyt
sinäet siirrellyt
hänei siirrellyt
meemme siirrelleet
teette siirrelleet
heeivät siirrelleet
passiveei siirrelty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen siirrellyt
sinäolet siirrellyt
hänon siirrellyt
meolemme siirrelleet
teolette siirrelleet
heovat siirrelleet
passiveon siirrelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole siirrellyt
sinäet ole siirrellyt
hänei ole siirrellyt
meemme ole siirrelleet
teette ole siirrelleet
heeivät ole siirrelleet
passiveei ole siirrelty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin siirrellyt
sinäolit siirrellyt
hänoli siirrellyt
meolimme siirrelleet
teolitte siirrelleet
heolivat siirrelleet
passiveoli siirrelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut siirrellyt
sinäet ollut siirrellyt
hänei ollut siirrellyt
meemme olleet siirrelleet
teette olleet siirrelleet
heeivät olleet siirrelleet
passiveei ollut siirrelty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiirtelisin
sinäsiirtelisit
hänsiirtelisi
mesiirtelisimme
tesiirtelisitte
hesiirtelisivät
passivesiirreltäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siirtelisi
sinäet siirtelisi
hänei siirtelisi
meemme siirtelisi
teette siirtelisi
heeivät siirtelisi
passiveei siirreltäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin siirrellyt
sinäolisit siirrellyt
hänolisi siirrellyt
meolisimme siirrelleet
teolisitte siirrelleet
heolisivat siirrelleet
passiveolisi siirrelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi siirrellyt
sinäet olisi siirrellyt
hänei olisi siirrellyt
meemme olisi siirrelleet
teette olisi siirrelleet
heeivät olisi siirrelleet
passiveei olisi siirrelty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsiirtele
hänsiirrelköön
mesiirrelkäämme
tesiirrelkää
hesiirrelkööt
passivesiirreltäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä siirtele
hänälköön siirrelkö
meälkäämme siirrelkö
teälkää siirrelkö
heälkööt siirrelkö
passiveälköön siirreltäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon siirrellyt
heolkoot siirrelleet
passiveolkoon siirrelty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko siirrellyt
heälkööt olko siirrelleet
passiveälköön olko siirrelty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiirrellen
sinäsiirrellet
hänsiirrellee
mesiirrellemme
tesiirrellette
hesiirrellevät
passivesiirreltäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siirrelle
sinäet siirrelle
hänei siirrelle
meemme siirrelle
teette siirrelle
heeivät siirrelle
passiveei siirreltäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen siirrellyt
sinälienet siirrellyt
hänlienee siirrellyt
melienemme siirrelleet
telienette siirrelleet
helienevät siirrelleet
passivelienee siirrelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene siirrellyt
sinäet liene siirrellyt
hänei liene siirrellyt
meemme liene siirrelleet
teette liene siirrelleet
heeivät liene siirrelleet
passiveei liene siirrelty