Conjugation of the Finnish verb 'siirrellä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 67*K/tulla, rt-rr gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siirtelen |
| sinä | siirtelet |
| hän | siirtelee |
| me | siirtelemme |
| te | siirtelette |
| he | siirtelevät |
| passive | siirrellään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siirtele |
| sinä | et siirtele |
| hän | ei siirtele |
| me | emme siirtele |
| te | ette siirtele |
| he | eivät siirtele |
| passive | ei siirrellä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siirtelin |
| sinä | siirtelit |
| hän | siirteli |
| me | siirtelimme |
| te | siirtelitte |
| he | siirtelivät |
| passive | siirreltiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siirrellyt |
| sinä | et siirrellyt |
| hän | ei siirrellyt |
| me | emme siirrelleet |
| te | ette siirrelleet |
| he | eivät siirrelleet |
| passive | ei siirrelty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen siirrellyt |
| sinä | olet siirrellyt |
| hän | on siirrellyt |
| me | olemme siirrelleet |
| te | olette siirrelleet |
| he | ovat siirrelleet |
| passive | on siirrelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole siirrellyt |
| sinä | et ole siirrellyt |
| hän | ei ole siirrellyt |
| me | emme ole siirrelleet |
| te | ette ole siirrelleet |
| he | eivät ole siirrelleet |
| passive | ei ole siirrelty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin siirrellyt |
| sinä | olit siirrellyt |
| hän | oli siirrellyt |
| me | olimme siirrelleet |
| te | olitte siirrelleet |
| he | olivat siirrelleet |
| passive | oli siirrelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut siirrellyt |
| sinä | et ollut siirrellyt |
| hän | ei ollut siirrellyt |
| me | emme olleet siirrelleet |
| te | ette olleet siirrelleet |
| he | eivät olleet siirrelleet |
| passive | ei ollut siirrelty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siirtelisin |
| sinä | siirtelisit |
| hän | siirtelisi |
| me | siirtelisimme |
| te | siirtelisitte |
| he | siirtelisivät |
| passive | siirreltäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siirtelisi |
| sinä | et siirtelisi |
| hän | ei siirtelisi |
| me | emme siirtelisi |
| te | ette siirtelisi |
| he | eivät siirtelisi |
| passive | ei siirreltäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin siirrellyt |
| sinä | olisit siirrellyt |
| hän | olisi siirrellyt |
| me | olisimme siirrelleet |
| te | olisitte siirrelleet |
| he | olisivat siirrelleet |
| passive | olisi siirrelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi siirrellyt |
| sinä | et olisi siirrellyt |
| hän | ei olisi siirrellyt |
| me | emme olisi siirrelleet |
| te | ette olisi siirrelleet |
| he | eivät olisi siirrelleet |
| passive | ei olisi siirrelty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | siirtele |
| hän | siirrelköön |
| me | siirrelkäämme |
| te | siirrelkää |
| he | siirrelkööt |
| passive | siirreltäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä siirtele |
| hän | älköön siirrelkö |
| me | älkäämme siirrelkö |
| te | älkää siirrelkö |
| he | älkööt siirrelkö |
| passive | älköön siirreltäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon siirrellyt |
| he | olkoot siirrelleet |
| passive | olkoon siirrelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko siirrellyt |
| he | älkööt olko siirrelleet |
| passive | älköön olko siirrelty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siirrellen |
| sinä | siirrellet |
| hän | siirrellee |
| me | siirrellemme |
| te | siirrellette |
| he | siirrellevät |
| passive | siirreltäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siirrelle |
| sinä | et siirrelle |
| hän | ei siirrelle |
| me | emme siirrelle |
| te | ette siirrelle |
| he | eivät siirrelle |
| passive | ei siirreltäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen siirrellyt |
| sinä | lienet siirrellyt |
| hän | lienee siirrellyt |
| me | lienemme siirrelleet |
| te | lienette siirrelleet |
| he | lienevät siirrelleet |
| passive | lienee siirrelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene siirrellyt |
| sinä | et liene siirrellyt |
| hän | ei liene siirrellyt |
| me | emme liene siirrelleet |
| te | ette liene siirrelleet |
| he | eivät liene siirrelleet |
| passive | ei liene siirrelty |