Conjugation of the Finnish verb 'siilata'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 73/salata, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siilaan |
| sinä | siilaat |
| hän | siilaa |
| me | siilaamme |
| te | siilaatte |
| he | siilaavat |
| passive | siilataan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siilaa |
| sinä | et siilaa |
| hän | ei siilaa |
| me | emme siilaa |
| te | ette siilaa |
| he | eivät siilaa |
| passive | ei siilata |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siilasin |
| sinä | siilasit |
| hän | siilasi |
| me | siilasimme |
| te | siilasitte |
| he | siilasivat |
| passive | siilattiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siilannut |
| sinä | et siilannut |
| hän | ei siilannut |
| me | emme siilanneet |
| te | ette siilanneet |
| he | eivät siilanneet |
| passive | ei siilattu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen siilannut |
| sinä | olet siilannut |
| hän | on siilannut |
| me | olemme siilanneet |
| te | olette siilanneet |
| he | ovat siilanneet |
| passive | on siilattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole siilannut |
| sinä | et ole siilannut |
| hän | ei ole siilannut |
| me | emme ole siilanneet |
| te | ette ole siilanneet |
| he | eivät ole siilanneet |
| passive | ei ole siilattu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin siilannut |
| sinä | olit siilannut |
| hän | oli siilannut |
| me | olimme siilanneet |
| te | olitte siilanneet |
| he | olivat siilanneet |
| passive | oli siilattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut siilannut |
| sinä | et ollut siilannut |
| hän | ei ollut siilannut |
| me | emme olleet siilanneet |
| te | ette olleet siilanneet |
| he | eivät olleet siilanneet |
| passive | ei ollut siilattu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siilaisin |
| sinä | siilaisit |
| hän | siilaisi |
| me | siilaisimme |
| te | siilaisitte |
| he | siilaisivat |
| passive | siilattaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siilaisi |
| sinä | et siilaisi |
| hän | ei siilaisi |
| me | emme siilaisi |
| te | ette siilaisi |
| he | eivät siilaisi |
| passive | ei siilattaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin siilannut |
| sinä | olisit siilannut |
| hän | olisi siilannut |
| me | olisimme siilanneet |
| te | olisitte siilanneet |
| he | olisivat siilanneet |
| passive | olisi siilattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi siilannut |
| sinä | et olisi siilannut |
| hän | ei olisi siilannut |
| me | emme olisi siilanneet |
| te | ette olisi siilanneet |
| he | eivät olisi siilanneet |
| passive | ei olisi siilattu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | siilaa |
| hän | siilatkoon |
| me | siilatkaamme |
| te | siilatkaa |
| he | siilatkoot |
| passive | siilattakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä siilaa |
| hän | älköön siilatko |
| me | älkäämme siilatko |
| te | älkää siilatko |
| he | älkööt siilatko |
| passive | älköön siilattako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon siilannut |
| he | olkoot siilanneet |
| passive | olkoon siilattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko siilannut |
| he | älkööt olko siilanneet |
| passive | älköön olko siilattu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | siilannen |
| sinä | siilannet |
| hän | siilannee |
| me | siilannemme |
| te | siilannette |
| he | siilannevat |
| passive | siilattaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en siilanne |
| sinä | et siilanne |
| hän | ei siilanne |
| me | emme siilanne |
| te | ette siilanne |
| he | eivät siilanne |
| passive | ei siilattane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen siilannut |
| sinä | lienet siilannut |
| hän | lienee siilannut |
| me | lienemme siilanneet |
| te | lienette siilanneet |
| he | lienevät siilanneet |
| passive | lienee siilattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene siilannut |
| sinä | et liene siilannut |
| hän | ei liene siilannut |
| me | emme liene siilanneet |
| te | ette liene siilanneet |
| he | eivät liene siilanneet |
| passive | ei liene siilattu |