Conjugation of the Finnish verb 'siilata'

siilata  -   to strain, to filtrate
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    73/salata, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiilaan
sinäsiilaat
hänsiilaa
mesiilaamme
tesiilaatte
hesiilaavat
passivesiilataan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siilaa
sinäet siilaa
hänei siilaa
meemme siilaa
teette siilaa
heeivät siilaa
passiveei siilata

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiilasin
sinäsiilasit
hänsiilasi
mesiilasimme
tesiilasitte
hesiilasivat
passivesiilattiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siilannut
sinäet siilannut
hänei siilannut
meemme siilanneet
teette siilanneet
heeivät siilanneet
passiveei siilattu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen siilannut
sinäolet siilannut
hänon siilannut
meolemme siilanneet
teolette siilanneet
heovat siilanneet
passiveon siilattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole siilannut
sinäet ole siilannut
hänei ole siilannut
meemme ole siilanneet
teette ole siilanneet
heeivät ole siilanneet
passiveei ole siilattu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin siilannut
sinäolit siilannut
hänoli siilannut
meolimme siilanneet
teolitte siilanneet
heolivat siilanneet
passiveoli siilattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut siilannut
sinäet ollut siilannut
hänei ollut siilannut
meemme olleet siilanneet
teette olleet siilanneet
heeivät olleet siilanneet
passiveei ollut siilattu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiilaisin
sinäsiilaisit
hänsiilaisi
mesiilaisimme
tesiilaisitte
hesiilaisivat
passivesiilattaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siilaisi
sinäet siilaisi
hänei siilaisi
meemme siilaisi
teette siilaisi
heeivät siilaisi
passiveei siilattaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin siilannut
sinäolisit siilannut
hänolisi siilannut
meolisimme siilanneet
teolisitte siilanneet
heolisivat siilanneet
passiveolisi siilattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi siilannut
sinäet olisi siilannut
hänei olisi siilannut
meemme olisi siilanneet
teette olisi siilanneet
heeivät olisi siilanneet
passiveei olisi siilattu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsiilaa
hänsiilatkoon
mesiilatkaamme
tesiilatkaa
hesiilatkoot
passivesiilattakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä siilaa
hänälköön siilatko
meälkäämme siilatko
teälkää siilatko
heälkööt siilatko
passiveälköön siilattako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon siilannut
heolkoot siilanneet
passiveolkoon siilattu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko siilannut
heälkööt olko siilanneet
passiveälköön olko siilattu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsiilannen
sinäsiilannet
hänsiilannee
mesiilannemme
tesiilannette
hesiilannevat
passivesiilattaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen siilanne
sinäet siilanne
hänei siilanne
meemme siilanne
teette siilanne
heeivät siilanne
passiveei siilattane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen siilannut
sinälienet siilannut
hänlienee siilannut
melienemme siilanneet
telienette siilanneet
helienevät siilanneet
passivelienee siilattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene siilannut
sinäet liene siilannut
hänei liene siilannut
meemme liene siilanneet
teette liene siilanneet
heeivät liene siilanneet
passiveei liene siilattu