Conjugation of the Finnish verb 'sievistää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53/muistaa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sievistän |
| sinä | sievistät |
| hän | sievistää |
| me | sievistämme |
| te | sievistätte |
| he | sievistävät |
| passive | sievistetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sievistä |
| sinä | et sievistä |
| hän | ei sievistä |
| me | emme sievistä |
| te | ette sievistä |
| he | eivät sievistä |
| passive | ei sievistetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sievistin |
| sinä | sievistit |
| hän | sievisti |
| me | sievistimme |
| te | sievistitte |
| he | sievistivät |
| passive | sievistettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sievistänyt |
| sinä | et sievistänyt |
| hän | ei sievistänyt |
| me | emme sievistäneet |
| te | ette sievistäneet |
| he | eivät sievistäneet |
| passive | ei sievistetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sievistänyt |
| sinä | olet sievistänyt |
| hän | on sievistänyt |
| me | olemme sievistäneet |
| te | olette sievistäneet |
| he | ovat sievistäneet |
| passive | on sievistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sievistänyt |
| sinä | et ole sievistänyt |
| hän | ei ole sievistänyt |
| me | emme ole sievistäneet |
| te | ette ole sievistäneet |
| he | eivät ole sievistäneet |
| passive | ei ole sievistetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sievistänyt |
| sinä | olit sievistänyt |
| hän | oli sievistänyt |
| me | olimme sievistäneet |
| te | olitte sievistäneet |
| he | olivat sievistäneet |
| passive | oli sievistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sievistänyt |
| sinä | et ollut sievistänyt |
| hän | ei ollut sievistänyt |
| me | emme olleet sievistäneet |
| te | ette olleet sievistäneet |
| he | eivät olleet sievistäneet |
| passive | ei ollut sievistetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sievistäisin |
| sinä | sievistäisit |
| hän | sievistäisi |
| me | sievistäisimme |
| te | sievistäisitte |
| he | sievistäisivät |
| passive | sievistettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sievistäisi |
| sinä | et sievistäisi |
| hän | ei sievistäisi |
| me | emme sievistäisi |
| te | ette sievistäisi |
| he | eivät sievistäisi |
| passive | ei sievistettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sievistänyt |
| sinä | olisit sievistänyt |
| hän | olisi sievistänyt |
| me | olisimme sievistäneet |
| te | olisitte sievistäneet |
| he | olisivat sievistäneet |
| passive | olisi sievistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sievistänyt |
| sinä | et olisi sievistänyt |
| hän | ei olisi sievistänyt |
| me | emme olisi sievistäneet |
| te | ette olisi sievistäneet |
| he | eivät olisi sievistäneet |
| passive | ei olisi sievistetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sievistä |
| hän | sievistäköön |
| me | sievistäkäämme |
| te | sievistäkää |
| he | sievistäkööt |
| passive | sievistettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sievistä |
| hän | älköön sievistäkö |
| me | älkäämme sievistäkö |
| te | älkää sievistäkö |
| he | älkööt sievistäkö |
| passive | älköön sievistettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sievistänyt |
| he | olkoot sievistäneet |
| passive | olkoon sievistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sievistänyt |
| he | älkööt olko sievistäneet |
| passive | älköön olko sievistetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sievistänen |
| sinä | sievistänet |
| hän | sievistänee |
| me | sievistänemme |
| te | sievistänette |
| he | sievistänevät |
| passive | sievistettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sievistäne |
| sinä | et sievistäne |
| hän | ei sievistäne |
| me | emme sievistäne |
| te | ette sievistäne |
| he | eivät sievistäne |
| passive | ei sievistettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sievistänyt |
| sinä | lienet sievistänyt |
| hän | lienee sievistänyt |
| me | lienemme sievistäneet |
| te | lienette sievistäneet |
| he | lienevät sievistäneet |
| passive | lienee sievistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sievistänyt |
| sinä | et liene sievistänyt |
| hän | ei liene sievistänyt |
| me | emme liene sievistäneet |
| te | ette liene sievistäneet |
| he | eivät liene sievistäneet |
| passive | ei liene sievistetty |