Conjugation of the Finnish verb 'shamponoida'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 62/voida, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | shamponoin |
| sinä | shamponoit |
| hän | shamponoi |
| me | shamponoimme |
| te | shamponoitte |
| he | shamponoivat |
| passive | shamponoidaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en shamponoi |
| sinä | et shamponoi |
| hän | ei shamponoi |
| me | emme shamponoi |
| te | ette shamponoi |
| he | eivät shamponoi |
| passive | ei shamponoida |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | shamponoin |
| sinä | shamponoit |
| hän | shamponoi |
| me | shamponoimme |
| te | shamponoitte |
| he | shamponoivat |
| passive | shamponoitiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en shamponoinut |
| sinä | et shamponoinut |
| hän | ei shamponoinut |
| me | emme shamponoineet |
| te | ette shamponoineet |
| he | eivät shamponoineet |
| passive | ei shamponoitu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen shamponoinut |
| sinä | olet shamponoinut |
| hän | on shamponoinut |
| me | olemme shamponoineet |
| te | olette shamponoineet |
| he | ovat shamponoineet |
| passive | on shamponoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole shamponoinut |
| sinä | et ole shamponoinut |
| hän | ei ole shamponoinut |
| me | emme ole shamponoineet |
| te | ette ole shamponoineet |
| he | eivät ole shamponoineet |
| passive | ei ole shamponoitu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin shamponoinut |
| sinä | olit shamponoinut |
| hän | oli shamponoinut |
| me | olimme shamponoineet |
| te | olitte shamponoineet |
| he | olivat shamponoineet |
| passive | oli shamponoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut shamponoinut |
| sinä | et ollut shamponoinut |
| hän | ei ollut shamponoinut |
| me | emme olleet shamponoineet |
| te | ette olleet shamponoineet |
| he | eivät olleet shamponoineet |
| passive | ei ollut shamponoitu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | shamponoisin |
| sinä | shamponoisit |
| hän | shamponoisi |
| me | shamponoisimme |
| te | shamponoisitte |
| he | shamponoisivat |
| passive | shamponoitaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en shamponoisi |
| sinä | et shamponoisi |
| hän | ei shamponoisi |
| me | emme shamponoisi |
| te | ette shamponoisi |
| he | eivät shamponoisi |
| passive | ei shamponoitaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin shamponoinut |
| sinä | olisit shamponoinut |
| hän | olisi shamponoinut |
| me | olisimme shamponoineet |
| te | olisitte shamponoineet |
| he | olisivat shamponoineet |
| passive | olisi shamponoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi shamponoinut |
| sinä | et olisi shamponoinut |
| hän | ei olisi shamponoinut |
| me | emme olisi shamponoineet |
| te | ette olisi shamponoineet |
| he | eivät olisi shamponoineet |
| passive | ei olisi shamponoitu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | shamponoi |
| hän | shamponoikoon |
| me | shamponoikaamme |
| te | shamponoikaa |
| he | shamponoikoot |
| passive | shamponoitakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä shamponoi |
| hän | älköön shamponoiko |
| me | älkäämme shamponoiko |
| te | älkää shamponoiko |
| he | älkööt shamponoiko |
| passive | älköön shamponoitako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon shamponoinut |
| he | olkoot shamponoineet |
| passive | olkoon shamponoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko shamponoinut |
| he | älkööt olko shamponoineet |
| passive | älköön olko shamponoitu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | shamponoinen |
| sinä | shamponoinet |
| hän | shamponoinee |
| me | shamponoinemme |
| te | shamponoinette |
| he | shamponoinevat |
| passive | shamponoitaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en shamponoine |
| sinä | et shamponoine |
| hän | ei shamponoine |
| me | emme shamponoine |
| te | ette shamponoine |
| he | eivät shamponoine |
| passive | ei shamponoitane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen shamponoinut |
| sinä | lienet shamponoinut |
| hän | lienee shamponoinut |
| me | lienemme shamponoineet |
| te | lienette shamponoineet |
| he | lienevät shamponoineet |
| passive | lienee shamponoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene shamponoinut |
| sinä | et liene shamponoinut |
| hän | ei liene shamponoinut |
| me | emme liene shamponoineet |
| te | ette liene shamponoineet |
| he | eivät liene shamponoineet |
| passive | ei liene shamponoitu |