Conjugation of the Finnish verb 'selvityttää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selvitytän |
| sinä | selvitytät |
| hän | selvityttää |
| me | selvitytämme |
| te | selvitytätte |
| he | selvityttävät |
| passive | selvitytetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en selvitytä |
| sinä | et selvitytä |
| hän | ei selvitytä |
| me | emme selvitytä |
| te | ette selvitytä |
| he | eivät selvitytä |
| passive | ei selvitytetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selvitytin |
| sinä | selvitytit |
| hän | selvitytti |
| me | selvitytimme |
| te | selvitytitte |
| he | selvityttivät |
| passive | selvitytettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en selvityttänyt |
| sinä | et selvityttänyt |
| hän | ei selvityttänyt |
| me | emme selvityttäneet |
| te | ette selvityttäneet |
| he | eivät selvityttäneet |
| passive | ei selvitytetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen selvityttänyt |
| sinä | olet selvityttänyt |
| hän | on selvityttänyt |
| me | olemme selvityttäneet |
| te | olette selvityttäneet |
| he | ovat selvityttäneet |
| passive | on selvitytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole selvityttänyt |
| sinä | et ole selvityttänyt |
| hän | ei ole selvityttänyt |
| me | emme ole selvityttäneet |
| te | ette ole selvityttäneet |
| he | eivät ole selvityttäneet |
| passive | ei ole selvitytetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin selvityttänyt |
| sinä | olit selvityttänyt |
| hän | oli selvityttänyt |
| me | olimme selvityttäneet |
| te | olitte selvityttäneet |
| he | olivat selvityttäneet |
| passive | oli selvitytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut selvityttänyt |
| sinä | et ollut selvityttänyt |
| hän | ei ollut selvityttänyt |
| me | emme olleet selvityttäneet |
| te | ette olleet selvityttäneet |
| he | eivät olleet selvityttäneet |
| passive | ei ollut selvitytetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selvityttäisin |
| sinä | selvityttäisit |
| hän | selvityttäisi |
| me | selvityttäisimme |
| te | selvityttäisitte |
| he | selvityttäisivät |
| passive | selvitytettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en selvityttäisi |
| sinä | et selvityttäisi |
| hän | ei selvityttäisi |
| me | emme selvityttäisi |
| te | ette selvityttäisi |
| he | eivät selvityttäisi |
| passive | ei selvitytettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin selvityttänyt |
| sinä | olisit selvityttänyt |
| hän | olisi selvityttänyt |
| me | olisimme selvityttäneet |
| te | olisitte selvityttäneet |
| he | olisivat selvityttäneet |
| passive | olisi selvitytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi selvityttänyt |
| sinä | et olisi selvityttänyt |
| hän | ei olisi selvityttänyt |
| me | emme olisi selvityttäneet |
| te | ette olisi selvityttäneet |
| he | eivät olisi selvityttäneet |
| passive | ei olisi selvitytetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | selvitytä |
| hän | selvityttäköön |
| me | selvityttäkäämme |
| te | selvityttäkää |
| he | selvityttäkööt |
| passive | selvitytettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä selvitytä |
| hän | älköön selvityttäkö |
| me | älkäämme selvityttäkö |
| te | älkää selvityttäkö |
| he | älkööt selvityttäkö |
| passive | älköön selvitytettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon selvityttänyt |
| he | olkoot selvityttäneet |
| passive | olkoon selvitytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko selvityttänyt |
| he | älkööt olko selvityttäneet |
| passive | älköön olko selvitytetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selvityttänen |
| sinä | selvityttänet |
| hän | selvityttänee |
| me | selvityttänemme |
| te | selvityttänette |
| he | selvityttänevät |
| passive | selvitytettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en selvityttäne |
| sinä | et selvityttäne |
| hän | ei selvityttäne |
| me | emme selvityttäne |
| te | ette selvityttäne |
| he | eivät selvityttäne |
| passive | ei selvitytettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen selvityttänyt |
| sinä | lienet selvityttänyt |
| hän | lienee selvityttänyt |
| me | lienemme selvityttäneet |
| te | lienette selvityttäneet |
| he | lienevät selvityttäneet |
| passive | lienee selvitytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene selvityttänyt |
| sinä | et liene selvityttänyt |
| hän | ei liene selvityttänyt |
| me | emme liene selvityttäneet |
| te | ette liene selvityttäneet |
| he | eivät liene selvityttäneet |
| passive | ei liene selvitytetty |