Conjugation of the Finnish verb 'selvitellä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 67*C/tulla, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selvittelen |
| sinä | selvittelet |
| hän | selvittelee |
| me | selvittelemme |
| te | selvittelette |
| he | selvittelevät |
| passive | selvitellään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en selvittele |
| sinä | et selvittele |
| hän | ei selvittele |
| me | emme selvittele |
| te | ette selvittele |
| he | eivät selvittele |
| passive | ei selvitellä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selvittelin |
| sinä | selvittelit |
| hän | selvitteli |
| me | selvittelimme |
| te | selvittelitte |
| he | selvittelivät |
| passive | selviteltiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en selvitellyt |
| sinä | et selvitellyt |
| hän | ei selvitellyt |
| me | emme selvitelleet |
| te | ette selvitelleet |
| he | eivät selvitelleet |
| passive | ei selvitelty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen selvitellyt |
| sinä | olet selvitellyt |
| hän | on selvitellyt |
| me | olemme selvitelleet |
| te | olette selvitelleet |
| he | ovat selvitelleet |
| passive | on selvitelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole selvitellyt |
| sinä | et ole selvitellyt |
| hän | ei ole selvitellyt |
| me | emme ole selvitelleet |
| te | ette ole selvitelleet |
| he | eivät ole selvitelleet |
| passive | ei ole selvitelty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin selvitellyt |
| sinä | olit selvitellyt |
| hän | oli selvitellyt |
| me | olimme selvitelleet |
| te | olitte selvitelleet |
| he | olivat selvitelleet |
| passive | oli selvitelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut selvitellyt |
| sinä | et ollut selvitellyt |
| hän | ei ollut selvitellyt |
| me | emme olleet selvitelleet |
| te | ette olleet selvitelleet |
| he | eivät olleet selvitelleet |
| passive | ei ollut selvitelty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selvittelisin |
| sinä | selvittelisit |
| hän | selvittelisi |
| me | selvittelisimme |
| te | selvittelisitte |
| he | selvittelisivät |
| passive | selviteltäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en selvittelisi |
| sinä | et selvittelisi |
| hän | ei selvittelisi |
| me | emme selvittelisi |
| te | ette selvittelisi |
| he | eivät selvittelisi |
| passive | ei selviteltäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin selvitellyt |
| sinä | olisit selvitellyt |
| hän | olisi selvitellyt |
| me | olisimme selvitelleet |
| te | olisitte selvitelleet |
| he | olisivat selvitelleet |
| passive | olisi selvitelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi selvitellyt |
| sinä | et olisi selvitellyt |
| hän | ei olisi selvitellyt |
| me | emme olisi selvitelleet |
| te | ette olisi selvitelleet |
| he | eivät olisi selvitelleet |
| passive | ei olisi selvitelty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | selvittele |
| hän | selvitelköön |
| me | selvitelkäämme |
| te | selvitelkää |
| he | selvitelkööt |
| passive | selviteltäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä selvittele |
| hän | älköön selvitelkö |
| me | älkäämme selvitelkö |
| te | älkää selvitelkö |
| he | älkööt selvitelkö |
| passive | älköön selviteltäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon selvitellyt |
| he | olkoot selvitelleet |
| passive | olkoon selvitelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko selvitellyt |
| he | älkööt olko selvitelleet |
| passive | älköön olko selvitelty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selvitellen |
| sinä | selvitellet |
| hän | selvitellee |
| me | selvitellemme |
| te | selvitellette |
| he | selvitellevät |
| passive | selviteltäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en selvitelle |
| sinä | et selvitelle |
| hän | ei selvitelle |
| me | emme selvitelle |
| te | ette selvitelle |
| he | eivät selvitelle |
| passive | ei selviteltäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen selvitellyt |
| sinä | lienet selvitellyt |
| hän | lienee selvitellyt |
| me | lienemme selvitelleet |
| te | lienette selvitelleet |
| he | lienevät selvitelleet |
| passive | lienee selvitelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene selvitellyt |
| sinä | et liene selvitellyt |
| hän | ei liene selvitellyt |
| me | emme liene selvitelleet |
| te | ette liene selvitelleet |
| he | eivät liene selvitelleet |
| passive | ei liene selvitelty |