Conjugation of the Finnish verb 'seljitä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 75*L/selvitä, k-j gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selkiän |
| sinä | selkiät |
| hän | selkiää |
| me | selkiämme |
| te | selkiätte |
| he | selkiävät |
| passive | seljitään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en selkiä |
| sinä | et selkiä |
| hän | ei selkiä |
| me | emme selkiä |
| te | ette selkiä |
| he | eivät selkiä |
| passive | ei seljitä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selkisin |
| sinä | selkisit |
| hän | selkisi |
| me | selkisimme |
| te | selkisitte |
| he | selkisivät |
| passive | seljittiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en seljinnyt |
| sinä | et seljinnyt |
| hän | ei seljinnyt |
| me | emme seljinneet |
| te | ette seljinneet |
| he | eivät seljinneet |
| passive | ei seljitty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen seljinnyt |
| sinä | olet seljinnyt |
| hän | on seljinnyt |
| me | olemme seljinneet |
| te | olette seljinneet |
| he | ovat seljinneet |
| passive | on seljitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole seljinnyt |
| sinä | et ole seljinnyt |
| hän | ei ole seljinnyt |
| me | emme ole seljinneet |
| te | ette ole seljinneet |
| he | eivät ole seljinneet |
| passive | ei ole seljitty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin seljinnyt |
| sinä | olit seljinnyt |
| hän | oli seljinnyt |
| me | olimme seljinneet |
| te | olitte seljinneet |
| he | olivat seljinneet |
| passive | oli seljitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut seljinnyt |
| sinä | et ollut seljinnyt |
| hän | ei ollut seljinnyt |
| me | emme olleet seljinneet |
| te | ette olleet seljinneet |
| he | eivät olleet seljinneet |
| passive | ei ollut seljitty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selkiäisin |
| sinä | selkiäisit |
| hän | selkiäisi |
| me | selkiäisimme |
| te | selkiäisitte |
| he | selkiäisivät |
| passive | seljittäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en selkiäisi |
| sinä | et selkiäisi |
| hän | ei selkiäisi |
| me | emme selkiäisi |
| te | ette selkiäisi |
| he | eivät selkiäisi |
| passive | ei seljittäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin seljinnyt |
| sinä | olisit seljinnyt |
| hän | olisi seljinnyt |
| me | olisimme seljinneet |
| te | olisitte seljinneet |
| he | olisivat seljinneet |
| passive | olisi seljitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi seljinnyt |
| sinä | et olisi seljinnyt |
| hän | ei olisi seljinnyt |
| me | emme olisi seljinneet |
| te | ette olisi seljinneet |
| he | eivät olisi seljinneet |
| passive | ei olisi seljitty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | selkiä |
| hän | seljitköön |
| me | seljitkäämme |
| te | seljitkää |
| he | seljitkööt |
| passive | seljittäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä selkiä |
| hän | älköön seljitkö |
| me | älkäämme seljitkö |
| te | älkää seljitkö |
| he | älkööt seljitkö |
| passive | älköön seljittäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon seljinnyt |
| he | olkoot seljinneet |
| passive | olkoon seljitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko seljinnyt |
| he | älkööt olko seljinneet |
| passive | älköön olko seljitty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | seljinnen |
| sinä | seljinnet |
| hän | seljinnee |
| me | seljinnemme |
| te | seljinnette |
| he | seljinnevät |
| passive | seljittäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en seljinne |
| sinä | et seljinne |
| hän | ei seljinne |
| me | emme seljinne |
| te | ette seljinne |
| he | eivät seljinne |
| passive | ei seljittäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen seljinnyt |
| sinä | lienet seljinnyt |
| hän | lienee seljinnyt |
| me | lienemme seljinneet |
| te | lienette seljinneet |
| he | lienevät seljinneet |
| passive | lienee seljitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene seljinnyt |
| sinä | et liene seljinnyt |
| hän | ei liene seljinnyt |
| me | emme liene seljinneet |
| te | ette liene seljinneet |
| he | eivät liene seljinneet |
| passive | ei liene seljitty |