Conjugation of the Finnish verb 'selitä'

selitä  -   to clear (become clear)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    75*D/selvitä, k-∅ gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäselkiän
sinäselkiät
hänselkiää
meselkiämme
teselkiätte
heselkiävät
passiveselitään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen selkiä
sinäet selkiä
hänei selkiä
meemme selkiä
teette selkiä
heeivät selkiä
passiveei selitä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäselkisin
sinäselkisit
hänselkisi
meselkisimme
teselkisitte
heselkisivät
passiveselittiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen selinnyt
sinäet selinnyt
hänei selinnyt
meemme selinneet
teette selinneet
heeivät selinneet
passiveei selitty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen selinnyt
sinäolet selinnyt
hänon selinnyt
meolemme selinneet
teolette selinneet
heovat selinneet
passiveon selitty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole selinnyt
sinäet ole selinnyt
hänei ole selinnyt
meemme ole selinneet
teette ole selinneet
heeivät ole selinneet
passiveei ole selitty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin selinnyt
sinäolit selinnyt
hänoli selinnyt
meolimme selinneet
teolitte selinneet
heolivat selinneet
passiveoli selitty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut selinnyt
sinäet ollut selinnyt
hänei ollut selinnyt
meemme olleet selinneet
teette olleet selinneet
heeivät olleet selinneet
passiveei ollut selitty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäselkiäisin
sinäselkiäisit
hänselkiäisi
meselkiäisimme
teselkiäisitte
heselkiäisivät
passiveselittäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen selkiäisi
sinäet selkiäisi
hänei selkiäisi
meemme selkiäisi
teette selkiäisi
heeivät selkiäisi
passiveei selittäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin selinnyt
sinäolisit selinnyt
hänolisi selinnyt
meolisimme selinneet
teolisitte selinneet
heolisivat selinneet
passiveolisi selitty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi selinnyt
sinäet olisi selinnyt
hänei olisi selinnyt
meemme olisi selinneet
teette olisi selinneet
heeivät olisi selinneet
passiveei olisi selitty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäselkiä
hänselitköön
meselitkäämme
teselitkää
heselitkööt
passiveselittäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä selkiä
hänälköön selitkö
meälkäämme selitkö
teälkää selitkö
heälkööt selitkö
passiveälköön selittäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon selinnyt
heolkoot selinneet
passiveolkoon selitty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko selinnyt
heälkööt olko selinneet
passiveälköön olko selitty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäselinnen
sinäselinnet
hänselinnee
meselinnemme
teselinnette
heselinnevät
passiveselittäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen selinne
sinäet selinne
hänei selinne
meemme selinne
teette selinne
heeivät selinne
passiveei selittäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen selinnyt
sinälienet selinnyt
hänlienee selinnyt
melienemme selinneet
telienette selinneet
helienevät selinneet
passivelienee selitty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene selinnyt
sinäet liene selinnyt
hänei liene selinnyt
meemme liene selinneet
teette liene selinneet
heeivät liene selinneet
passiveei liene selitty