Conjugation of the Finnish verb 'selitä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 75*D/selvitä, k-∅ gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selkiän |
| sinä | selkiät |
| hän | selkiää |
| me | selkiämme |
| te | selkiätte |
| he | selkiävät |
| passive | selitään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en selkiä |
| sinä | et selkiä |
| hän | ei selkiä |
| me | emme selkiä |
| te | ette selkiä |
| he | eivät selkiä |
| passive | ei selitä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selkisin |
| sinä | selkisit |
| hän | selkisi |
| me | selkisimme |
| te | selkisitte |
| he | selkisivät |
| passive | selittiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en selinnyt |
| sinä | et selinnyt |
| hän | ei selinnyt |
| me | emme selinneet |
| te | ette selinneet |
| he | eivät selinneet |
| passive | ei selitty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen selinnyt |
| sinä | olet selinnyt |
| hän | on selinnyt |
| me | olemme selinneet |
| te | olette selinneet |
| he | ovat selinneet |
| passive | on selitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole selinnyt |
| sinä | et ole selinnyt |
| hän | ei ole selinnyt |
| me | emme ole selinneet |
| te | ette ole selinneet |
| he | eivät ole selinneet |
| passive | ei ole selitty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin selinnyt |
| sinä | olit selinnyt |
| hän | oli selinnyt |
| me | olimme selinneet |
| te | olitte selinneet |
| he | olivat selinneet |
| passive | oli selitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut selinnyt |
| sinä | et ollut selinnyt |
| hän | ei ollut selinnyt |
| me | emme olleet selinneet |
| te | ette olleet selinneet |
| he | eivät olleet selinneet |
| passive | ei ollut selitty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selkiäisin |
| sinä | selkiäisit |
| hän | selkiäisi |
| me | selkiäisimme |
| te | selkiäisitte |
| he | selkiäisivät |
| passive | selittäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en selkiäisi |
| sinä | et selkiäisi |
| hän | ei selkiäisi |
| me | emme selkiäisi |
| te | ette selkiäisi |
| he | eivät selkiäisi |
| passive | ei selittäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin selinnyt |
| sinä | olisit selinnyt |
| hän | olisi selinnyt |
| me | olisimme selinneet |
| te | olisitte selinneet |
| he | olisivat selinneet |
| passive | olisi selitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi selinnyt |
| sinä | et olisi selinnyt |
| hän | ei olisi selinnyt |
| me | emme olisi selinneet |
| te | ette olisi selinneet |
| he | eivät olisi selinneet |
| passive | ei olisi selitty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | selkiä |
| hän | selitköön |
| me | selitkäämme |
| te | selitkää |
| he | selitkööt |
| passive | selittäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä selkiä |
| hän | älköön selitkö |
| me | älkäämme selitkö |
| te | älkää selitkö |
| he | älkööt selitkö |
| passive | älköön selittäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon selinnyt |
| he | olkoot selinneet |
| passive | olkoon selitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko selinnyt |
| he | älkööt olko selinneet |
| passive | älköön olko selitty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | selinnen |
| sinä | selinnet |
| hän | selinnee |
| me | selinnemme |
| te | selinnette |
| he | selinnevät |
| passive | selittäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en selinne |
| sinä | et selinne |
| hän | ei selinne |
| me | emme selinne |
| te | ette selinne |
| he | eivät selinne |
| passive | ei selittäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen selinnyt |
| sinä | lienet selinnyt |
| hän | lienee selinnyt |
| me | lienemme selinneet |
| te | lienette selinneet |
| he | lienevät selinneet |
| passive | lienee selitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene selinnyt |
| sinä | et liene selinnyt |
| hän | ei liene selinnyt |
| me | emme liene selinneet |
| te | ette liene selinneet |
| he | eivät liene selinneet |
| passive | ei liene selitty |