Conjugation of the Finnish verb 'sekvensoida'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 62/voida, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sekvensoin |
| sinä | sekvensoit |
| hän | sekvensoi |
| me | sekvensoimme |
| te | sekvensoitte |
| he | sekvensoivat |
| passive | sekvensoidaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sekvensoi |
| sinä | et sekvensoi |
| hän | ei sekvensoi |
| me | emme sekvensoi |
| te | ette sekvensoi |
| he | eivät sekvensoi |
| passive | ei sekvensoida |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sekvensoin |
| sinä | sekvensoit |
| hän | sekvensoi |
| me | sekvensoimme |
| te | sekvensoitte |
| he | sekvensoivat |
| passive | sekvensoitiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sekvensoinut |
| sinä | et sekvensoinut |
| hän | ei sekvensoinut |
| me | emme sekvensoineet |
| te | ette sekvensoineet |
| he | eivät sekvensoineet |
| passive | ei sekvensoitu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sekvensoinut |
| sinä | olet sekvensoinut |
| hän | on sekvensoinut |
| me | olemme sekvensoineet |
| te | olette sekvensoineet |
| he | ovat sekvensoineet |
| passive | on sekvensoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sekvensoinut |
| sinä | et ole sekvensoinut |
| hän | ei ole sekvensoinut |
| me | emme ole sekvensoineet |
| te | ette ole sekvensoineet |
| he | eivät ole sekvensoineet |
| passive | ei ole sekvensoitu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sekvensoinut |
| sinä | olit sekvensoinut |
| hän | oli sekvensoinut |
| me | olimme sekvensoineet |
| te | olitte sekvensoineet |
| he | olivat sekvensoineet |
| passive | oli sekvensoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sekvensoinut |
| sinä | et ollut sekvensoinut |
| hän | ei ollut sekvensoinut |
| me | emme olleet sekvensoineet |
| te | ette olleet sekvensoineet |
| he | eivät olleet sekvensoineet |
| passive | ei ollut sekvensoitu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sekvensoisin |
| sinä | sekvensoisit |
| hän | sekvensoisi |
| me | sekvensoisimme |
| te | sekvensoisitte |
| he | sekvensoisivat |
| passive | sekvensoitaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sekvensoisi |
| sinä | et sekvensoisi |
| hän | ei sekvensoisi |
| me | emme sekvensoisi |
| te | ette sekvensoisi |
| he | eivät sekvensoisi |
| passive | ei sekvensoitaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sekvensoinut |
| sinä | olisit sekvensoinut |
| hän | olisi sekvensoinut |
| me | olisimme sekvensoineet |
| te | olisitte sekvensoineet |
| he | olisivat sekvensoineet |
| passive | olisi sekvensoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sekvensoinut |
| sinä | et olisi sekvensoinut |
| hän | ei olisi sekvensoinut |
| me | emme olisi sekvensoineet |
| te | ette olisi sekvensoineet |
| he | eivät olisi sekvensoineet |
| passive | ei olisi sekvensoitu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sekvensoi |
| hän | sekvensoikoon |
| me | sekvensoikaamme |
| te | sekvensoikaa |
| he | sekvensoikoot |
| passive | sekvensoitakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sekvensoi |
| hän | älköön sekvensoiko |
| me | älkäämme sekvensoiko |
| te | älkää sekvensoiko |
| he | älkööt sekvensoiko |
| passive | älköön sekvensoitako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sekvensoinut |
| he | olkoot sekvensoineet |
| passive | olkoon sekvensoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sekvensoinut |
| he | älkööt olko sekvensoineet |
| passive | älköön olko sekvensoitu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sekvensoinen |
| sinä | sekvensoinet |
| hän | sekvensoinee |
| me | sekvensoinemme |
| te | sekvensoinette |
| he | sekvensoinevat |
| passive | sekvensoitaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sekvensoine |
| sinä | et sekvensoine |
| hän | ei sekvensoine |
| me | emme sekvensoine |
| te | ette sekvensoine |
| he | eivät sekvensoine |
| passive | ei sekvensoitane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sekvensoinut |
| sinä | lienet sekvensoinut |
| hän | lienee sekvensoinut |
| me | lienemme sekvensoineet |
| te | lienette sekvensoineet |
| he | lienevät sekvensoineet |
| passive | lienee sekvensoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sekvensoinut |
| sinä | et liene sekvensoinut |
| hän | ei liene sekvensoinut |
| me | emme liene sekvensoineet |
| te | ette liene sekvensoineet |
| he | eivät liene sekvensoineet |
| passive | ei liene sekvensoitu |