Conjugation of the Finnish verb 'sekularisoitua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sekularisoidun |
| sinä | sekularisoidut |
| hän | sekularisoituu |
| me | sekularisoidumme |
| te | sekularisoidutte |
| he | sekularisoituvat |
| passive | sekularisoidutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sekularisoidu |
| sinä | et sekularisoidu |
| hän | ei sekularisoidu |
| me | emme sekularisoidu |
| te | ette sekularisoidu |
| he | eivät sekularisoidu |
| passive | ei sekularisoiduta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sekularisoiduin |
| sinä | sekularisoiduit |
| hän | sekularisoitui |
| me | sekularisoiduimme |
| te | sekularisoiduitte |
| he | sekularisoituivat |
| passive | sekularisoiduttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sekularisoitunut |
| sinä | et sekularisoitunut |
| hän | ei sekularisoitunut |
| me | emme sekularisoituneet |
| te | ette sekularisoituneet |
| he | eivät sekularisoituneet |
| passive | ei sekularisoiduttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sekularisoitunut |
| sinä | olet sekularisoitunut |
| hän | on sekularisoitunut |
| me | olemme sekularisoituneet |
| te | olette sekularisoituneet |
| he | ovat sekularisoituneet |
| passive | on sekularisoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sekularisoitunut |
| sinä | et ole sekularisoitunut |
| hän | ei ole sekularisoitunut |
| me | emme ole sekularisoituneet |
| te | ette ole sekularisoituneet |
| he | eivät ole sekularisoituneet |
| passive | ei ole sekularisoiduttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sekularisoitunut |
| sinä | olit sekularisoitunut |
| hän | oli sekularisoitunut |
| me | olimme sekularisoituneet |
| te | olitte sekularisoituneet |
| he | olivat sekularisoituneet |
| passive | oli sekularisoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sekularisoitunut |
| sinä | et ollut sekularisoitunut |
| hän | ei ollut sekularisoitunut |
| me | emme olleet sekularisoituneet |
| te | ette olleet sekularisoituneet |
| he | eivät olleet sekularisoituneet |
| passive | ei ollut sekularisoiduttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sekularisoituisin |
| sinä | sekularisoituisit |
| hän | sekularisoituisi |
| me | sekularisoituisimme |
| te | sekularisoituisitte |
| he | sekularisoituisivat |
| passive | sekularisoiduttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sekularisoituisi |
| sinä | et sekularisoituisi |
| hän | ei sekularisoituisi |
| me | emme sekularisoituisi |
| te | ette sekularisoituisi |
| he | eivät sekularisoituisi |
| passive | ei sekularisoiduttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sekularisoitunut |
| sinä | olisit sekularisoitunut |
| hän | olisi sekularisoitunut |
| me | olisimme sekularisoituneet |
| te | olisitte sekularisoituneet |
| he | olisivat sekularisoituneet |
| passive | olisi sekularisoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sekularisoitunut |
| sinä | et olisi sekularisoitunut |
| hän | ei olisi sekularisoitunut |
| me | emme olisi sekularisoituneet |
| te | ette olisi sekularisoituneet |
| he | eivät olisi sekularisoituneet |
| passive | ei olisi sekularisoiduttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sekularisoidu |
| hän | sekularisoitukoon |
| me | sekularisoitukaamme |
| te | sekularisoitukaa |
| he | sekularisoitukoot |
| passive | sekularisoiduttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sekularisoidu |
| hän | älköön sekularisoituko |
| me | älkäämme sekularisoituko |
| te | älkää sekularisoituko |
| he | älkööt sekularisoituko |
| passive | älköön sekularisoiduttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sekularisoitunut |
| he | olkoot sekularisoituneet |
| passive | olkoon sekularisoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sekularisoitunut |
| he | älkööt olko sekularisoituneet |
| passive | älköön olko sekularisoiduttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sekularisoitunen |
| sinä | sekularisoitunet |
| hän | sekularisoitunee |
| me | sekularisoitunemme |
| te | sekularisoitunette |
| he | sekularisoitunevat |
| passive | sekularisoiduttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sekularisoitune |
| sinä | et sekularisoitune |
| hän | ei sekularisoitune |
| me | emme sekularisoitune |
| te | ette sekularisoitune |
| he | eivät sekularisoitune |
| passive | ei sekularisoiduttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sekularisoitunut |
| sinä | lienet sekularisoitunut |
| hän | lienee sekularisoitunut |
| me | lienemme sekularisoituneet |
| te | lienette sekularisoituneet |
| he | lienevät sekularisoituneet |
| passive | lienee sekularisoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sekularisoitunut |
| sinä | et liene sekularisoitunut |
| hän | ei liene sekularisoitunut |
| me | emme liene sekularisoituneet |
| te | ette liene sekularisoituneet |
| he | eivät liene sekularisoituneet |
| passive | ei liene sekularisoiduttu |