Conjugation of the Finnish verb 'sekavoittaa'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sekavoitan |
| sinä | sekavoitat |
| hän | sekavoittaa |
| me | sekavoitamme |
| te | sekavoitatte |
| he | sekavoittavat |
| passive | sekavoitetaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sekavoita |
| sinä | et sekavoita |
| hän | ei sekavoita |
| me | emme sekavoita |
| te | ette sekavoita |
| he | eivät sekavoita |
| passive | ei sekavoiteta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sekavoitin |
| sinä | sekavoitit |
| hän | sekavoitti |
| me | sekavoitimme |
| te | sekavoititte |
| he | sekavoittivat |
| passive | sekavoitettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sekavoittanut |
| sinä | et sekavoittanut |
| hän | ei sekavoittanut |
| me | emme sekavoittaneet |
| te | ette sekavoittaneet |
| he | eivät sekavoittaneet |
| passive | ei sekavoitettu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sekavoittanut |
| sinä | olet sekavoittanut |
| hän | on sekavoittanut |
| me | olemme sekavoittaneet |
| te | olette sekavoittaneet |
| he | ovat sekavoittaneet |
| passive | on sekavoitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sekavoittanut |
| sinä | et ole sekavoittanut |
| hän | ei ole sekavoittanut |
| me | emme ole sekavoittaneet |
| te | ette ole sekavoittaneet |
| he | eivät ole sekavoittaneet |
| passive | ei ole sekavoitettu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sekavoittanut |
| sinä | olit sekavoittanut |
| hän | oli sekavoittanut |
| me | olimme sekavoittaneet |
| te | olitte sekavoittaneet |
| he | olivat sekavoittaneet |
| passive | oli sekavoitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sekavoittanut |
| sinä | et ollut sekavoittanut |
| hän | ei ollut sekavoittanut |
| me | emme olleet sekavoittaneet |
| te | ette olleet sekavoittaneet |
| he | eivät olleet sekavoittaneet |
| passive | ei ollut sekavoitettu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sekavoittaisin |
| sinä | sekavoittaisit |
| hän | sekavoittaisi |
| me | sekavoittaisimme |
| te | sekavoittaisitte |
| he | sekavoittaisivat |
| passive | sekavoitettaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sekavoittaisi |
| sinä | et sekavoittaisi |
| hän | ei sekavoittaisi |
| me | emme sekavoittaisi |
| te | ette sekavoittaisi |
| he | eivät sekavoittaisi |
| passive | ei sekavoitettaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sekavoittanut |
| sinä | olisit sekavoittanut |
| hän | olisi sekavoittanut |
| me | olisimme sekavoittaneet |
| te | olisitte sekavoittaneet |
| he | olisivat sekavoittaneet |
| passive | olisi sekavoitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sekavoittanut |
| sinä | et olisi sekavoittanut |
| hän | ei olisi sekavoittanut |
| me | emme olisi sekavoittaneet |
| te | ette olisi sekavoittaneet |
| he | eivät olisi sekavoittaneet |
| passive | ei olisi sekavoitettu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sekavoita |
| hän | sekavoittakoon |
| me | sekavoittakaamme |
| te | sekavoittakaa |
| he | sekavoittakoot |
| passive | sekavoitettakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sekavoita |
| hän | älköön sekavoittako |
| me | älkäämme sekavoittako |
| te | älkää sekavoittako |
| he | älkööt sekavoittako |
| passive | älköön sekavoitettako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sekavoittanut |
| he | olkoot sekavoittaneet |
| passive | olkoon sekavoitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sekavoittanut |
| he | älkööt olko sekavoittaneet |
| passive | älköön olko sekavoitettu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sekavoittanen |
| sinä | sekavoittanet |
| hän | sekavoittanee |
| me | sekavoittanemme |
| te | sekavoittanette |
| he | sekavoittanevat |
| passive | sekavoitettaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sekavoittane |
| sinä | et sekavoittane |
| hän | ei sekavoittane |
| me | emme sekavoittane |
| te | ette sekavoittane |
| he | eivät sekavoittane |
| passive | ei sekavoitettane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sekavoittanut |
| sinä | lienet sekavoittanut |
| hän | lienee sekavoittanut |
| me | lienemme sekavoittaneet |
| te | lienette sekavoittaneet |
| he | lienevät sekavoittaneet |
| passive | lienee sekavoitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sekavoittanut |
| sinä | et liene sekavoittanut |
| hän | ei liene sekavoittanut |
| me | emme liene sekavoittaneet |
| te | ette liene sekavoittaneet |
| he | eivät liene sekavoittaneet |
| passive | ei liene sekavoitettu |