Conjugation of the Finnish verb 'sekavoittaa'

sekavoittaa  -   to make confusing
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsekavoitan
sinäsekavoitat
hänsekavoittaa
mesekavoitamme
tesekavoitatte
hesekavoittavat
passivesekavoitetaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sekavoita
sinäet sekavoita
hänei sekavoita
meemme sekavoita
teette sekavoita
heeivät sekavoita
passiveei sekavoiteta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsekavoitin
sinäsekavoitit
hänsekavoitti
mesekavoitimme
tesekavoititte
hesekavoittivat
passivesekavoitettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sekavoittanut
sinäet sekavoittanut
hänei sekavoittanut
meemme sekavoittaneet
teette sekavoittaneet
heeivät sekavoittaneet
passiveei sekavoitettu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen sekavoittanut
sinäolet sekavoittanut
hänon sekavoittanut
meolemme sekavoittaneet
teolette sekavoittaneet
heovat sekavoittaneet
passiveon sekavoitettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole sekavoittanut
sinäet ole sekavoittanut
hänei ole sekavoittanut
meemme ole sekavoittaneet
teette ole sekavoittaneet
heeivät ole sekavoittaneet
passiveei ole sekavoitettu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin sekavoittanut
sinäolit sekavoittanut
hänoli sekavoittanut
meolimme sekavoittaneet
teolitte sekavoittaneet
heolivat sekavoittaneet
passiveoli sekavoitettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut sekavoittanut
sinäet ollut sekavoittanut
hänei ollut sekavoittanut
meemme olleet sekavoittaneet
teette olleet sekavoittaneet
heeivät olleet sekavoittaneet
passiveei ollut sekavoitettu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsekavoittaisin
sinäsekavoittaisit
hänsekavoittaisi
mesekavoittaisimme
tesekavoittaisitte
hesekavoittaisivat
passivesekavoitettaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sekavoittaisi
sinäet sekavoittaisi
hänei sekavoittaisi
meemme sekavoittaisi
teette sekavoittaisi
heeivät sekavoittaisi
passiveei sekavoitettaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin sekavoittanut
sinäolisit sekavoittanut
hänolisi sekavoittanut
meolisimme sekavoittaneet
teolisitte sekavoittaneet
heolisivat sekavoittaneet
passiveolisi sekavoitettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi sekavoittanut
sinäet olisi sekavoittanut
hänei olisi sekavoittanut
meemme olisi sekavoittaneet
teette olisi sekavoittaneet
heeivät olisi sekavoittaneet
passiveei olisi sekavoitettu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsekavoita
hänsekavoittakoon
mesekavoittakaamme
tesekavoittakaa
hesekavoittakoot
passivesekavoitettakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä sekavoita
hänälköön sekavoittako
meälkäämme sekavoittako
teälkää sekavoittako
heälkööt sekavoittako
passiveälköön sekavoitettako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon sekavoittanut
heolkoot sekavoittaneet
passiveolkoon sekavoitettu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko sekavoittanut
heälkööt olko sekavoittaneet
passiveälköön olko sekavoitettu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsekavoittanen
sinäsekavoittanet
hänsekavoittanee
mesekavoittanemme
tesekavoittanette
hesekavoittanevat
passivesekavoitettaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sekavoittane
sinäet sekavoittane
hänei sekavoittane
meemme sekavoittane
teette sekavoittane
heeivät sekavoittane
passiveei sekavoitettane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen sekavoittanut
sinälienet sekavoittanut
hänlienee sekavoittanut
melienemme sekavoittaneet
telienette sekavoittaneet
helienevät sekavoittaneet
passivelienee sekavoitettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene sekavoittanut
sinäet liene sekavoittanut
hänei liene sekavoittanut
meemme liene sekavoittaneet
teette liene sekavoittaneet
heeivät liene sekavoittaneet
passiveei liene sekavoitettu