Conjugation of the Finnish verb 'seitsenkertaistaa'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53/muistaa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | seitsenkertaistan |
| sinä | seitsenkertaistat |
| hän | seitsenkertaistaa |
| me | seitsenkertaistamme |
| te | seitsenkertaistatte |
| he | seitsenkertaistavat |
| passive | seitsenkertaistetaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en seitsenkertaista |
| sinä | et seitsenkertaista |
| hän | ei seitsenkertaista |
| me | emme seitsenkertaista |
| te | ette seitsenkertaista |
| he | eivät seitsenkertaista |
| passive | ei seitsenkertaisteta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | seitsenkertaistin |
| sinä | seitsenkertaistit |
| hän | seitsenkertaisti |
| me | seitsenkertaistimme |
| te | seitsenkertaistitte |
| he | seitsenkertaistivat |
| passive | seitsenkertaistettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en seitsenkertaistanut |
| sinä | et seitsenkertaistanut |
| hän | ei seitsenkertaistanut |
| me | emme seitsenkertaistaneet |
| te | ette seitsenkertaistaneet |
| he | eivät seitsenkertaistaneet |
| passive | ei seitsenkertaistettu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen seitsenkertaistanut |
| sinä | olet seitsenkertaistanut |
| hän | on seitsenkertaistanut |
| me | olemme seitsenkertaistaneet |
| te | olette seitsenkertaistaneet |
| he | ovat seitsenkertaistaneet |
| passive | on seitsenkertaistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole seitsenkertaistanut |
| sinä | et ole seitsenkertaistanut |
| hän | ei ole seitsenkertaistanut |
| me | emme ole seitsenkertaistaneet |
| te | ette ole seitsenkertaistaneet |
| he | eivät ole seitsenkertaistaneet |
| passive | ei ole seitsenkertaistettu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin seitsenkertaistanut |
| sinä | olit seitsenkertaistanut |
| hän | oli seitsenkertaistanut |
| me | olimme seitsenkertaistaneet |
| te | olitte seitsenkertaistaneet |
| he | olivat seitsenkertaistaneet |
| passive | oli seitsenkertaistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut seitsenkertaistanut |
| sinä | et ollut seitsenkertaistanut |
| hän | ei ollut seitsenkertaistanut |
| me | emme olleet seitsenkertaistaneet |
| te | ette olleet seitsenkertaistaneet |
| he | eivät olleet seitsenkertaistaneet |
| passive | ei ollut seitsenkertaistettu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | seitsenkertaistaisin |
| sinä | seitsenkertaistaisit |
| hän | seitsenkertaistaisi |
| me | seitsenkertaistaisimme |
| te | seitsenkertaistaisitte |
| he | seitsenkertaistaisivat |
| passive | seitsenkertaistettaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en seitsenkertaistaisi |
| sinä | et seitsenkertaistaisi |
| hän | ei seitsenkertaistaisi |
| me | emme seitsenkertaistaisi |
| te | ette seitsenkertaistaisi |
| he | eivät seitsenkertaistaisi |
| passive | ei seitsenkertaistettaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin seitsenkertaistanut |
| sinä | olisit seitsenkertaistanut |
| hän | olisi seitsenkertaistanut |
| me | olisimme seitsenkertaistaneet |
| te | olisitte seitsenkertaistaneet |
| he | olisivat seitsenkertaistaneet |
| passive | olisi seitsenkertaistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi seitsenkertaistanut |
| sinä | et olisi seitsenkertaistanut |
| hän | ei olisi seitsenkertaistanut |
| me | emme olisi seitsenkertaistaneet |
| te | ette olisi seitsenkertaistaneet |
| he | eivät olisi seitsenkertaistaneet |
| passive | ei olisi seitsenkertaistettu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | seitsenkertaista |
| hän | seitsenkertaistakoon |
| me | seitsenkertaistakaamme |
| te | seitsenkertaistakaa |
| he | seitsenkertaistakoot |
| passive | seitsenkertaistettakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä seitsenkertaista |
| hän | älköön seitsenkertaistako |
| me | älkäämme seitsenkertaistako |
| te | älkää seitsenkertaistako |
| he | älkööt seitsenkertaistako |
| passive | älköön seitsenkertaistettako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon seitsenkertaistanut |
| he | olkoot seitsenkertaistaneet |
| passive | olkoon seitsenkertaistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko seitsenkertaistanut |
| he | älkööt olko seitsenkertaistaneet |
| passive | älköön olko seitsenkertaistettu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | seitsenkertaistanen |
| sinä | seitsenkertaistanet |
| hän | seitsenkertaistanee |
| me | seitsenkertaistanemme |
| te | seitsenkertaistanette |
| he | seitsenkertaistanevat |
| passive | seitsenkertaistettaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en seitsenkertaistane |
| sinä | et seitsenkertaistane |
| hän | ei seitsenkertaistane |
| me | emme seitsenkertaistane |
| te | ette seitsenkertaistane |
| he | eivät seitsenkertaistane |
| passive | ei seitsenkertaistettane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen seitsenkertaistanut |
| sinä | lienet seitsenkertaistanut |
| hän | lienee seitsenkertaistanut |
| me | lienemme seitsenkertaistaneet |
| te | lienette seitsenkertaistaneet |
| he | lienevät seitsenkertaistaneet |
| passive | lienee seitsenkertaistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene seitsenkertaistanut |
| sinä | et liene seitsenkertaistanut |
| hän | ei liene seitsenkertaistanut |
| me | emme liene seitsenkertaistaneet |
| te | ette liene seitsenkertaistaneet |
| he | eivät liene seitsenkertaistaneet |
| passive | ei liene seitsenkertaistettu |