Conjugation of the Finnish verb 'seitsenkertaistaa'

seitsenkertaistaa  -   to septuple, to multiply sevenfold
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    53/muistaa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäseitsenkertaistan
sinäseitsenkertaistat
hänseitsenkertaistaa
meseitsenkertaistamme
teseitsenkertaistatte
heseitsenkertaistavat
passiveseitsenkertaistetaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen seitsenkertaista
sinäet seitsenkertaista
hänei seitsenkertaista
meemme seitsenkertaista
teette seitsenkertaista
heeivät seitsenkertaista
passiveei seitsenkertaisteta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäseitsenkertaistin
sinäseitsenkertaistit
hänseitsenkertaisti
meseitsenkertaistimme
teseitsenkertaistitte
heseitsenkertaistivat
passiveseitsenkertaistettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen seitsenkertaistanut
sinäet seitsenkertaistanut
hänei seitsenkertaistanut
meemme seitsenkertaistaneet
teette seitsenkertaistaneet
heeivät seitsenkertaistaneet
passiveei seitsenkertaistettu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen seitsenkertaistanut
sinäolet seitsenkertaistanut
hänon seitsenkertaistanut
meolemme seitsenkertaistaneet
teolette seitsenkertaistaneet
heovat seitsenkertaistaneet
passiveon seitsenkertaistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole seitsenkertaistanut
sinäet ole seitsenkertaistanut
hänei ole seitsenkertaistanut
meemme ole seitsenkertaistaneet
teette ole seitsenkertaistaneet
heeivät ole seitsenkertaistaneet
passiveei ole seitsenkertaistettu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin seitsenkertaistanut
sinäolit seitsenkertaistanut
hänoli seitsenkertaistanut
meolimme seitsenkertaistaneet
teolitte seitsenkertaistaneet
heolivat seitsenkertaistaneet
passiveoli seitsenkertaistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut seitsenkertaistanut
sinäet ollut seitsenkertaistanut
hänei ollut seitsenkertaistanut
meemme olleet seitsenkertaistaneet
teette olleet seitsenkertaistaneet
heeivät olleet seitsenkertaistaneet
passiveei ollut seitsenkertaistettu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäseitsenkertaistaisin
sinäseitsenkertaistaisit
hänseitsenkertaistaisi
meseitsenkertaistaisimme
teseitsenkertaistaisitte
heseitsenkertaistaisivat
passiveseitsenkertaistettaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen seitsenkertaistaisi
sinäet seitsenkertaistaisi
hänei seitsenkertaistaisi
meemme seitsenkertaistaisi
teette seitsenkertaistaisi
heeivät seitsenkertaistaisi
passiveei seitsenkertaistettaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin seitsenkertaistanut
sinäolisit seitsenkertaistanut
hänolisi seitsenkertaistanut
meolisimme seitsenkertaistaneet
teolisitte seitsenkertaistaneet
heolisivat seitsenkertaistaneet
passiveolisi seitsenkertaistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi seitsenkertaistanut
sinäet olisi seitsenkertaistanut
hänei olisi seitsenkertaistanut
meemme olisi seitsenkertaistaneet
teette olisi seitsenkertaistaneet
heeivät olisi seitsenkertaistaneet
passiveei olisi seitsenkertaistettu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäseitsenkertaista
hänseitsenkertaistakoon
meseitsenkertaistakaamme
teseitsenkertaistakaa
heseitsenkertaistakoot
passiveseitsenkertaistettakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä seitsenkertaista
hänälköön seitsenkertaistako
meälkäämme seitsenkertaistako
teälkää seitsenkertaistako
heälkööt seitsenkertaistako
passiveälköön seitsenkertaistettako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon seitsenkertaistanut
heolkoot seitsenkertaistaneet
passiveolkoon seitsenkertaistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko seitsenkertaistanut
heälkööt olko seitsenkertaistaneet
passiveälköön olko seitsenkertaistettu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäseitsenkertaistanen
sinäseitsenkertaistanet
hänseitsenkertaistanee
meseitsenkertaistanemme
teseitsenkertaistanette
heseitsenkertaistanevat
passiveseitsenkertaistettaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen seitsenkertaistane
sinäet seitsenkertaistane
hänei seitsenkertaistane
meemme seitsenkertaistane
teette seitsenkertaistane
heeivät seitsenkertaistane
passiveei seitsenkertaistettane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen seitsenkertaistanut
sinälienet seitsenkertaistanut
hänlienee seitsenkertaistanut
melienemme seitsenkertaistaneet
telienette seitsenkertaistaneet
helienevät seitsenkertaistaneet
passivelienee seitsenkertaistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene seitsenkertaistanut
sinäet liene seitsenkertaistanut
hänei liene seitsenkertaistanut
meemme liene seitsenkertaistaneet
teette liene seitsenkertaistaneet
heeivät liene seitsenkertaistaneet
passiveei liene seitsenkertaistettu