Conjugation of the Finnish verb 'seistä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52/sanoa and 66/rohkaista, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | seison |
| sinä | seisot |
| hän | seisoo |
| me | seisomme |
| te | seisotte |
| he | seisovat |
| passive | seistään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en seiso |
| sinä | et seiso |
| hän | ei seiso |
| me | emme seiso |
| te | ette seiso |
| he | eivät seiso |
| passive | ei seistä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | seisoin |
| sinä | seisoit |
| hän | seisoi |
| me | seisoimme |
| te | seisoitte |
| he | seisoivat |
| passive | seistiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en seissyt |
| sinä | et seissyt |
| hän | ei seissyt |
| me | emme seisseet |
| te | ette seisseet |
| he | eivät seisseet |
| passive | ei seisty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen seissyt |
| sinä | olet seissyt |
| hän | on seissyt |
| me | olemme seisseet |
| te | olette seisseet |
| he | ovat seisseet |
| passive | on seisty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole seissyt |
| sinä | et ole seissyt |
| hän | ei ole seissyt |
| me | emme ole seisseet |
| te | ette ole seisseet |
| he | eivät ole seisseet |
| passive | ei ole seisty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin seissyt |
| sinä | olit seissyt |
| hän | oli seissyt |
| me | olimme seisseet |
| te | olitte seisseet |
| he | olivat seisseet |
| passive | oli seisty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut seissyt |
| sinä | et ollut seissyt |
| hän | ei ollut seissyt |
| me | emme olleet seisseet |
| te | ette olleet seisseet |
| he | eivät olleet seisseet |
| passive | ei ollut seisty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | seisoisin |
| sinä | seisoisit |
| hän | seisoisi |
| me | seisoisimme |
| te | seisoisitte |
| he | seisoisivat |
| passive | seistäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en seisoisi |
| sinä | et seisoisi |
| hän | ei seisoisi |
| me | emme seisoisi |
| te | ette seisoisi |
| he | eivät seisoisi |
| passive | ei seistäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin seissyt |
| sinä | olisit seissyt |
| hän | olisi seissyt |
| me | olisimme seisseet |
| te | olisitte seisseet |
| he | olisivat seisseet |
| passive | olisi seisty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi seissyt |
| sinä | et olisi seissyt |
| hän | ei olisi seissyt |
| me | emme olisi seisseet |
| te | ette olisi seisseet |
| he | eivät olisi seisseet |
| passive | ei olisi seisty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | seiso |
| hän | seisköön |
| me | seiskäämme |
| te | seiskää |
| he | seiskööt |
| passive | seistäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä seiso |
| hän | älköön seiskö |
| me | älkäämme seiskö |
| te | älkää seiskö |
| he | älkööt seiskö |
| passive | älköön seistäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon seissyt |
| he | olkoot seisseet |
| passive | olkoon seisty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko seissyt |
| he | älkööt olko seisseet |
| passive | älköön olko seisty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | seissen |
| sinä | seisset |
| hän | seissee |
| me | seissemme |
| te | seissette |
| he | seissevät |
| passive | seistäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en seisse |
| sinä | et seisse |
| hän | ei seisse |
| me | emme seisse |
| te | ette seisse |
| he | eivät seisse |
| passive | ei seistäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen seissyt |
| sinä | lienet seissyt |
| hän | lienee seissyt |
| me | lienemme seisseet |
| te | lienette seisseet |
| he | lienevät seisseet |
| passive | lienee seisty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene seissyt |
| sinä | et liene seissyt |
| hän | ei liene seissyt |
| me | emme liene seisseet |
| te | ette liene seisseet |
| he | eivät liene seisseet |
| passive | ei liene seisty |