Conjugation of the Finnish verb 'seestyä'

seestyä  -   To calm.
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    52/sanoa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäseestyn
sinäseestyt
hänseestyy
meseestymme
teseestytte
heseestyvät
passiveseestytään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen seesty
sinäet seesty
hänei seesty
meemme seesty
teette seesty
heeivät seesty
passiveei seestytä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäseestyin
sinäseestyit
hänseestyi
meseestyimme
teseestyitte
heseestyivät
passiveseestyttiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen seestynyt
sinäet seestynyt
hänei seestynyt
meemme seestyneet
teette seestyneet
heeivät seestyneet
passiveei seestytty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen seestynyt
sinäolet seestynyt
hänon seestynyt
meolemme seestyneet
teolette seestyneet
heovat seestyneet
passiveon seestytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole seestynyt
sinäet ole seestynyt
hänei ole seestynyt
meemme ole seestyneet
teette ole seestyneet
heeivät ole seestyneet
passiveei ole seestytty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin seestynyt
sinäolit seestynyt
hänoli seestynyt
meolimme seestyneet
teolitte seestyneet
heolivat seestyneet
passiveoli seestytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut seestynyt
sinäet ollut seestynyt
hänei ollut seestynyt
meemme olleet seestyneet
teette olleet seestyneet
heeivät olleet seestyneet
passiveei ollut seestytty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäseestyisin
sinäseestyisit
hänseestyisi
meseestyisimme
teseestyisitte
heseestyisivät
passiveseestyttäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen seestyisi
sinäet seestyisi
hänei seestyisi
meemme seestyisi
teette seestyisi
heeivät seestyisi
passiveei seestyttäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin seestynyt
sinäolisit seestynyt
hänolisi seestynyt
meolisimme seestyneet
teolisitte seestyneet
heolisivat seestyneet
passiveolisi seestytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi seestynyt
sinäet olisi seestynyt
hänei olisi seestynyt
meemme olisi seestyneet
teette olisi seestyneet
heeivät olisi seestyneet
passiveei olisi seestytty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäseesty
hänseestyköön
meseestykäämme
teseestykää
heseestykööt
passiveseestyttäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä seesty
hänälköön seestykö
meälkäämme seestykö
teälkää seestykö
heälkööt seestykö
passiveälköön seestyttäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon seestynyt
heolkoot seestyneet
passiveolkoon seestytty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko seestynyt
heälkööt olko seestyneet
passiveälköön olko seestytty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäseestynen
sinäseestynet
hänseestynee
meseestynemme
teseestynette
heseestynevät
passiveseestyttäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen seestyne
sinäet seestyne
hänei seestyne
meemme seestyne
teette seestyne
heeivät seestyne
passiveei seestyttäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen seestynyt
sinälienet seestynyt
hänlienee seestynyt
melienemme seestyneet
telienette seestyneet
helienevät seestyneet
passivelienee seestytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene seestynyt
sinäet liene seestynyt
hänei liene seestynyt
meemme liene seestyneet
teette liene seestyneet
heeivät liene seestyneet
passiveei liene seestytty