Conjugation of the Finnish verb 'seestyä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52/sanoa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | seestyn |
| sinä | seestyt |
| hän | seestyy |
| me | seestymme |
| te | seestytte |
| he | seestyvät |
| passive | seestytään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en seesty |
| sinä | et seesty |
| hän | ei seesty |
| me | emme seesty |
| te | ette seesty |
| he | eivät seesty |
| passive | ei seestytä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | seestyin |
| sinä | seestyit |
| hän | seestyi |
| me | seestyimme |
| te | seestyitte |
| he | seestyivät |
| passive | seestyttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en seestynyt |
| sinä | et seestynyt |
| hän | ei seestynyt |
| me | emme seestyneet |
| te | ette seestyneet |
| he | eivät seestyneet |
| passive | ei seestytty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen seestynyt |
| sinä | olet seestynyt |
| hän | on seestynyt |
| me | olemme seestyneet |
| te | olette seestyneet |
| he | ovat seestyneet |
| passive | on seestytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole seestynyt |
| sinä | et ole seestynyt |
| hän | ei ole seestynyt |
| me | emme ole seestyneet |
| te | ette ole seestyneet |
| he | eivät ole seestyneet |
| passive | ei ole seestytty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin seestynyt |
| sinä | olit seestynyt |
| hän | oli seestynyt |
| me | olimme seestyneet |
| te | olitte seestyneet |
| he | olivat seestyneet |
| passive | oli seestytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut seestynyt |
| sinä | et ollut seestynyt |
| hän | ei ollut seestynyt |
| me | emme olleet seestyneet |
| te | ette olleet seestyneet |
| he | eivät olleet seestyneet |
| passive | ei ollut seestytty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | seestyisin |
| sinä | seestyisit |
| hän | seestyisi |
| me | seestyisimme |
| te | seestyisitte |
| he | seestyisivät |
| passive | seestyttäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en seestyisi |
| sinä | et seestyisi |
| hän | ei seestyisi |
| me | emme seestyisi |
| te | ette seestyisi |
| he | eivät seestyisi |
| passive | ei seestyttäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin seestynyt |
| sinä | olisit seestynyt |
| hän | olisi seestynyt |
| me | olisimme seestyneet |
| te | olisitte seestyneet |
| he | olisivat seestyneet |
| passive | olisi seestytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi seestynyt |
| sinä | et olisi seestynyt |
| hän | ei olisi seestynyt |
| me | emme olisi seestyneet |
| te | ette olisi seestyneet |
| he | eivät olisi seestyneet |
| passive | ei olisi seestytty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | seesty |
| hän | seestyköön |
| me | seestykäämme |
| te | seestykää |
| he | seestykööt |
| passive | seestyttäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä seesty |
| hän | älköön seestykö |
| me | älkäämme seestykö |
| te | älkää seestykö |
| he | älkööt seestykö |
| passive | älköön seestyttäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon seestynyt |
| he | olkoot seestyneet |
| passive | olkoon seestytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko seestynyt |
| he | älkööt olko seestyneet |
| passive | älköön olko seestytty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | seestynen |
| sinä | seestynet |
| hän | seestynee |
| me | seestynemme |
| te | seestynette |
| he | seestynevät |
| passive | seestyttäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en seestyne |
| sinä | et seestyne |
| hän | ei seestyne |
| me | emme seestyne |
| te | ette seestyne |
| he | eivät seestyne |
| passive | ei seestyttäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen seestynyt |
| sinä | lienet seestynyt |
| hän | lienee seestynyt |
| me | lienemme seestyneet |
| te | lienette seestyneet |
| he | lienevät seestyneet |
| passive | lienee seestytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene seestynyt |
| sinä | et liene seestynyt |
| hän | ei liene seestynyt |
| me | emme liene seestyneet |
| te | ette liene seestyneet |
| he | eivät liene seestyneet |
| passive | ei liene seestytty |