Conjugation of the Finnish verb 'sauvakävellä'

sauvakävellä  -   to do Nordic walking
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    67/tulla, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsauvakävelen
sinäsauvakävelet
hänsauvakävelee
mesauvakävelemme
tesauvakävelette
hesauvakävelevät
passivesauvakävellään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sauvakävele
sinäet sauvakävele
hänei sauvakävele
meemme sauvakävele
teette sauvakävele
heeivät sauvakävele
passiveei sauvakävellä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsauvakävelin
sinäsauvakävelit
hänsauvakäveli
mesauvakävelimme
tesauvakävelitte
hesauvakävelivät
passivesauvakäveltiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sauvakävellyt
sinäet sauvakävellyt
hänei sauvakävellyt
meemme sauvakävelleet
teette sauvakävelleet
heeivät sauvakävelleet
passiveei sauvakävelty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen sauvakävellyt
sinäolet sauvakävellyt
hänon sauvakävellyt
meolemme sauvakävelleet
teolette sauvakävelleet
heovat sauvakävelleet
passiveon sauvakävelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole sauvakävellyt
sinäet ole sauvakävellyt
hänei ole sauvakävellyt
meemme ole sauvakävelleet
teette ole sauvakävelleet
heeivät ole sauvakävelleet
passiveei ole sauvakävelty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin sauvakävellyt
sinäolit sauvakävellyt
hänoli sauvakävellyt
meolimme sauvakävelleet
teolitte sauvakävelleet
heolivat sauvakävelleet
passiveoli sauvakävelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut sauvakävellyt
sinäet ollut sauvakävellyt
hänei ollut sauvakävellyt
meemme olleet sauvakävelleet
teette olleet sauvakävelleet
heeivät olleet sauvakävelleet
passiveei ollut sauvakävelty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsauvakävelisin
sinäsauvakävelisit
hänsauvakävelisi
mesauvakävelisimme
tesauvakävelisitte
hesauvakävelisivät
passivesauvakäveltäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sauvakävelisi
sinäet sauvakävelisi
hänei sauvakävelisi
meemme sauvakävelisi
teette sauvakävelisi
heeivät sauvakävelisi
passiveei sauvakäveltäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin sauvakävellyt
sinäolisit sauvakävellyt
hänolisi sauvakävellyt
meolisimme sauvakävelleet
teolisitte sauvakävelleet
heolisivat sauvakävelleet
passiveolisi sauvakävelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi sauvakävellyt
sinäet olisi sauvakävellyt
hänei olisi sauvakävellyt
meemme olisi sauvakävelleet
teette olisi sauvakävelleet
heeivät olisi sauvakävelleet
passiveei olisi sauvakävelty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsauvakävele
hänsauvakävelköön
mesauvakävelkäämme
tesauvakävelkää
hesauvakävelkööt
passivesauvakäveltäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä sauvakävele
hänälköön sauvakävelkö
meälkäämme sauvakävelkö
teälkää sauvakävelkö
heälkööt sauvakävelkö
passiveälköön sauvakäveltäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon sauvakävellyt
heolkoot sauvakävelleet
passiveolkoon sauvakävelty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko sauvakävellyt
heälkööt olko sauvakävelleet
passiveälköön olko sauvakävelty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsauvakävellen
sinäsauvakävellet
hänsauvakävellee
mesauvakävellemme
tesauvakävellette
hesauvakävellevät
passivesauvakäveltäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sauvakävelle
sinäet sauvakävelle
hänei sauvakävelle
meemme sauvakävelle
teette sauvakävelle
heeivät sauvakävelle
passiveei sauvakäveltäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen sauvakävellyt
sinälienet sauvakävellyt
hänlienee sauvakävellyt
melienemme sauvakävelleet
telienette sauvakävelleet
helienevät sauvakävelleet
passivelienee sauvakävelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene sauvakävellyt
sinäet liene sauvakävellyt
hänei liene sauvakävellyt
meemme liene sauvakävelleet
teette liene sauvakävelleet
heeivät liene sauvakävelleet
passiveei liene sauvakävelty