Conjugation of the Finnish verb 'satuilla'

satuilla  -   to fabulate (to tell invented stories)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    67/tulla, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsatuilen
sinäsatuilet
hänsatuilee
mesatuilemme
tesatuilette
hesatuilevat
passivesatuillaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen satuile
sinäet satuile
hänei satuile
meemme satuile
teette satuile
heeivät satuile
passiveei satuilla

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsatuilin
sinäsatuilit
hänsatuili
mesatuilimme
tesatuilitte
hesatuilivat
passivesatuiltiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen satuillut
sinäet satuillut
hänei satuillut
meemme satuilleet
teette satuilleet
heeivät satuilleet
passiveei satuiltu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen satuillut
sinäolet satuillut
hänon satuillut
meolemme satuilleet
teolette satuilleet
heovat satuilleet
passiveon satuiltu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole satuillut
sinäet ole satuillut
hänei ole satuillut
meemme ole satuilleet
teette ole satuilleet
heeivät ole satuilleet
passiveei ole satuiltu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin satuillut
sinäolit satuillut
hänoli satuillut
meolimme satuilleet
teolitte satuilleet
heolivat satuilleet
passiveoli satuiltu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut satuillut
sinäet ollut satuillut
hänei ollut satuillut
meemme olleet satuilleet
teette olleet satuilleet
heeivät olleet satuilleet
passiveei ollut satuiltu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsatuilisin
sinäsatuilisit
hänsatuilisi
mesatuilisimme
tesatuilisitte
hesatuilisivat
passivesatuiltaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen satuilisi
sinäet satuilisi
hänei satuilisi
meemme satuilisi
teette satuilisi
heeivät satuilisi
passiveei satuiltaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin satuillut
sinäolisit satuillut
hänolisi satuillut
meolisimme satuilleet
teolisitte satuilleet
heolisivat satuilleet
passiveolisi satuiltu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi satuillut
sinäet olisi satuillut
hänei olisi satuillut
meemme olisi satuilleet
teette olisi satuilleet
heeivät olisi satuilleet
passiveei olisi satuiltu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsatuile
hänsatuilkoon
mesatuilkaamme
tesatuilkaa
hesatuilkoot
passivesatuiltakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä satuile
hänälköön satuilko
meälkäämme satuilko
teälkää satuilko
heälkööt satuilko
passiveälköön satuiltako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon satuillut
heolkoot satuilleet
passiveolkoon satuiltu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko satuillut
heälkööt olko satuilleet
passiveälköön olko satuiltu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsatuillen
sinäsatuillet
hänsatuillee
mesatuillemme
tesatuillette
hesatuillevat
passivesatuiltaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen satuille
sinäet satuille
hänei satuille
meemme satuille
teette satuille
heeivät satuille
passiveei satuiltane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen satuillut
sinälienet satuillut
hänlienee satuillut
melienemme satuilleet
telienette satuilleet
helienevät satuilleet
passivelienee satuiltu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene satuillut
sinäet liene satuillut
hänei liene satuillut
meemme liene satuilleet
teette liene satuilleet
heeivät liene satuilleet
passiveei liene satuiltu