Conjugation of the Finnish verb 'sarjoittaa'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sarjoitan |
| sinä | sarjoitat |
| hän | sarjoittaa |
| me | sarjoitamme |
| te | sarjoitatte |
| he | sarjoittavat |
| passive | sarjoitetaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sarjoita |
| sinä | et sarjoita |
| hän | ei sarjoita |
| me | emme sarjoita |
| te | ette sarjoita |
| he | eivät sarjoita |
| passive | ei sarjoiteta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sarjoitin |
| sinä | sarjoitit |
| hän | sarjoitti |
| me | sarjoitimme |
| te | sarjoititte |
| he | sarjoittivat |
| passive | sarjoitettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sarjoittanut |
| sinä | et sarjoittanut |
| hän | ei sarjoittanut |
| me | emme sarjoittaneet |
| te | ette sarjoittaneet |
| he | eivät sarjoittaneet |
| passive | ei sarjoitettu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sarjoittanut |
| sinä | olet sarjoittanut |
| hän | on sarjoittanut |
| me | olemme sarjoittaneet |
| te | olette sarjoittaneet |
| he | ovat sarjoittaneet |
| passive | on sarjoitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sarjoittanut |
| sinä | et ole sarjoittanut |
| hän | ei ole sarjoittanut |
| me | emme ole sarjoittaneet |
| te | ette ole sarjoittaneet |
| he | eivät ole sarjoittaneet |
| passive | ei ole sarjoitettu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sarjoittanut |
| sinä | olit sarjoittanut |
| hän | oli sarjoittanut |
| me | olimme sarjoittaneet |
| te | olitte sarjoittaneet |
| he | olivat sarjoittaneet |
| passive | oli sarjoitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sarjoittanut |
| sinä | et ollut sarjoittanut |
| hän | ei ollut sarjoittanut |
| me | emme olleet sarjoittaneet |
| te | ette olleet sarjoittaneet |
| he | eivät olleet sarjoittaneet |
| passive | ei ollut sarjoitettu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sarjoittaisin |
| sinä | sarjoittaisit |
| hän | sarjoittaisi |
| me | sarjoittaisimme |
| te | sarjoittaisitte |
| he | sarjoittaisivat |
| passive | sarjoitettaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sarjoittaisi |
| sinä | et sarjoittaisi |
| hän | ei sarjoittaisi |
| me | emme sarjoittaisi |
| te | ette sarjoittaisi |
| he | eivät sarjoittaisi |
| passive | ei sarjoitettaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sarjoittanut |
| sinä | olisit sarjoittanut |
| hän | olisi sarjoittanut |
| me | olisimme sarjoittaneet |
| te | olisitte sarjoittaneet |
| he | olisivat sarjoittaneet |
| passive | olisi sarjoitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sarjoittanut |
| sinä | et olisi sarjoittanut |
| hän | ei olisi sarjoittanut |
| me | emme olisi sarjoittaneet |
| te | ette olisi sarjoittaneet |
| he | eivät olisi sarjoittaneet |
| passive | ei olisi sarjoitettu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sarjoita |
| hän | sarjoittakoon |
| me | sarjoittakaamme |
| te | sarjoittakaa |
| he | sarjoittakoot |
| passive | sarjoitettakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sarjoita |
| hän | älköön sarjoittako |
| me | älkäämme sarjoittako |
| te | älkää sarjoittako |
| he | älkööt sarjoittako |
| passive | älköön sarjoitettako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sarjoittanut |
| he | olkoot sarjoittaneet |
| passive | olkoon sarjoitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sarjoittanut |
| he | älkööt olko sarjoittaneet |
| passive | älköön olko sarjoitettu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sarjoittanen |
| sinä | sarjoittanet |
| hän | sarjoittanee |
| me | sarjoittanemme |
| te | sarjoittanette |
| he | sarjoittanevat |
| passive | sarjoitettaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sarjoittane |
| sinä | et sarjoittane |
| hän | ei sarjoittane |
| me | emme sarjoittane |
| te | ette sarjoittane |
| he | eivät sarjoittane |
| passive | ei sarjoitettane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sarjoittanut |
| sinä | lienet sarjoittanut |
| hän | lienee sarjoittanut |
| me | lienemme sarjoittaneet |
| te | lienette sarjoittaneet |
| he | lienevät sarjoittaneet |
| passive | lienee sarjoitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sarjoittanut |
| sinä | et liene sarjoittanut |
| hän | ei liene sarjoittanut |
| me | emme liene sarjoittaneet |
| te | ette liene sarjoittaneet |
| he | eivät liene sarjoittaneet |
| passive | ei liene sarjoitettu |