Conjugation of the Finnish verb 'sarjoittaa'

sarjoittaa  -   to divide into series, to serialize
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsarjoitan
sinäsarjoitat
hänsarjoittaa
mesarjoitamme
tesarjoitatte
hesarjoittavat
passivesarjoitetaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sarjoita
sinäet sarjoita
hänei sarjoita
meemme sarjoita
teette sarjoita
heeivät sarjoita
passiveei sarjoiteta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsarjoitin
sinäsarjoitit
hänsarjoitti
mesarjoitimme
tesarjoititte
hesarjoittivat
passivesarjoitettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sarjoittanut
sinäet sarjoittanut
hänei sarjoittanut
meemme sarjoittaneet
teette sarjoittaneet
heeivät sarjoittaneet
passiveei sarjoitettu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen sarjoittanut
sinäolet sarjoittanut
hänon sarjoittanut
meolemme sarjoittaneet
teolette sarjoittaneet
heovat sarjoittaneet
passiveon sarjoitettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole sarjoittanut
sinäet ole sarjoittanut
hänei ole sarjoittanut
meemme ole sarjoittaneet
teette ole sarjoittaneet
heeivät ole sarjoittaneet
passiveei ole sarjoitettu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin sarjoittanut
sinäolit sarjoittanut
hänoli sarjoittanut
meolimme sarjoittaneet
teolitte sarjoittaneet
heolivat sarjoittaneet
passiveoli sarjoitettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut sarjoittanut
sinäet ollut sarjoittanut
hänei ollut sarjoittanut
meemme olleet sarjoittaneet
teette olleet sarjoittaneet
heeivät olleet sarjoittaneet
passiveei ollut sarjoitettu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsarjoittaisin
sinäsarjoittaisit
hänsarjoittaisi
mesarjoittaisimme
tesarjoittaisitte
hesarjoittaisivat
passivesarjoitettaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sarjoittaisi
sinäet sarjoittaisi
hänei sarjoittaisi
meemme sarjoittaisi
teette sarjoittaisi
heeivät sarjoittaisi
passiveei sarjoitettaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin sarjoittanut
sinäolisit sarjoittanut
hänolisi sarjoittanut
meolisimme sarjoittaneet
teolisitte sarjoittaneet
heolisivat sarjoittaneet
passiveolisi sarjoitettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi sarjoittanut
sinäet olisi sarjoittanut
hänei olisi sarjoittanut
meemme olisi sarjoittaneet
teette olisi sarjoittaneet
heeivät olisi sarjoittaneet
passiveei olisi sarjoitettu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsarjoita
hänsarjoittakoon
mesarjoittakaamme
tesarjoittakaa
hesarjoittakoot
passivesarjoitettakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä sarjoita
hänälköön sarjoittako
meälkäämme sarjoittako
teälkää sarjoittako
heälkööt sarjoittako
passiveälköön sarjoitettako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon sarjoittanut
heolkoot sarjoittaneet
passiveolkoon sarjoitettu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko sarjoittanut
heälkööt olko sarjoittaneet
passiveälköön olko sarjoitettu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsarjoittanen
sinäsarjoittanet
hänsarjoittanee
mesarjoittanemme
tesarjoittanette
hesarjoittanevat
passivesarjoitettaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sarjoittane
sinäet sarjoittane
hänei sarjoittane
meemme sarjoittane
teette sarjoittane
heeivät sarjoittane
passiveei sarjoitettane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen sarjoittanut
sinälienet sarjoittanut
hänlienee sarjoittanut
melienemme sarjoittaneet
telienette sarjoittaneet
helienevät sarjoittaneet
passivelienee sarjoitettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene sarjoittanut
sinäet liene sarjoittanut
hänei liene sarjoittanut
meemme liene sarjoittaneet
teette liene sarjoittaneet
heeivät liene sarjoittaneet
passiveei liene sarjoitettu