Conjugation of the Finnish verb 'sarjallistaa'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53/muistaa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sarjallistan |
| sinä | sarjallistat |
| hän | sarjallistaa |
| me | sarjallistamme |
| te | sarjallistatte |
| he | sarjallistavat |
| passive | sarjallistetaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sarjallista |
| sinä | et sarjallista |
| hän | ei sarjallista |
| me | emme sarjallista |
| te | ette sarjallista |
| he | eivät sarjallista |
| passive | ei sarjallisteta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sarjallistin |
| sinä | sarjallistit |
| hän | sarjallisti |
| me | sarjallistimme |
| te | sarjallistitte |
| he | sarjallistivat |
| passive | sarjallistettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sarjallistanut |
| sinä | et sarjallistanut |
| hän | ei sarjallistanut |
| me | emme sarjallistaneet |
| te | ette sarjallistaneet |
| he | eivät sarjallistaneet |
| passive | ei sarjallistettu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sarjallistanut |
| sinä | olet sarjallistanut |
| hän | on sarjallistanut |
| me | olemme sarjallistaneet |
| te | olette sarjallistaneet |
| he | ovat sarjallistaneet |
| passive | on sarjallistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sarjallistanut |
| sinä | et ole sarjallistanut |
| hän | ei ole sarjallistanut |
| me | emme ole sarjallistaneet |
| te | ette ole sarjallistaneet |
| he | eivät ole sarjallistaneet |
| passive | ei ole sarjallistettu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sarjallistanut |
| sinä | olit sarjallistanut |
| hän | oli sarjallistanut |
| me | olimme sarjallistaneet |
| te | olitte sarjallistaneet |
| he | olivat sarjallistaneet |
| passive | oli sarjallistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sarjallistanut |
| sinä | et ollut sarjallistanut |
| hän | ei ollut sarjallistanut |
| me | emme olleet sarjallistaneet |
| te | ette olleet sarjallistaneet |
| he | eivät olleet sarjallistaneet |
| passive | ei ollut sarjallistettu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sarjallistaisin |
| sinä | sarjallistaisit |
| hän | sarjallistaisi |
| me | sarjallistaisimme |
| te | sarjallistaisitte |
| he | sarjallistaisivat |
| passive | sarjallistettaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sarjallistaisi |
| sinä | et sarjallistaisi |
| hän | ei sarjallistaisi |
| me | emme sarjallistaisi |
| te | ette sarjallistaisi |
| he | eivät sarjallistaisi |
| passive | ei sarjallistettaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sarjallistanut |
| sinä | olisit sarjallistanut |
| hän | olisi sarjallistanut |
| me | olisimme sarjallistaneet |
| te | olisitte sarjallistaneet |
| he | olisivat sarjallistaneet |
| passive | olisi sarjallistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sarjallistanut |
| sinä | et olisi sarjallistanut |
| hän | ei olisi sarjallistanut |
| me | emme olisi sarjallistaneet |
| te | ette olisi sarjallistaneet |
| he | eivät olisi sarjallistaneet |
| passive | ei olisi sarjallistettu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sarjallista |
| hän | sarjallistakoon |
| me | sarjallistakaamme |
| te | sarjallistakaa |
| he | sarjallistakoot |
| passive | sarjallistettakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sarjallista |
| hän | älköön sarjallistako |
| me | älkäämme sarjallistako |
| te | älkää sarjallistako |
| he | älkööt sarjallistako |
| passive | älköön sarjallistettako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sarjallistanut |
| he | olkoot sarjallistaneet |
| passive | olkoon sarjallistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sarjallistanut |
| he | älkööt olko sarjallistaneet |
| passive | älköön olko sarjallistettu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sarjallistanen |
| sinä | sarjallistanet |
| hän | sarjallistanee |
| me | sarjallistanemme |
| te | sarjallistanette |
| he | sarjallistanevat |
| passive | sarjallistettaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sarjallistane |
| sinä | et sarjallistane |
| hän | ei sarjallistane |
| me | emme sarjallistane |
| te | ette sarjallistane |
| he | eivät sarjallistane |
| passive | ei sarjallistettane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sarjallistanut |
| sinä | lienet sarjallistanut |
| hän | lienee sarjallistanut |
| me | lienemme sarjallistaneet |
| te | lienette sarjallistaneet |
| he | lienevät sarjallistaneet |
| passive | lienee sarjallistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sarjallistanut |
| sinä | et liene sarjallistanut |
| hän | ei liene sarjallistanut |
| me | emme liene sarjallistaneet |
| te | ette liene sarjallistaneet |
| he | eivät liene sarjallistaneet |
| passive | ei liene sarjallistettu |