Conjugation of the Finnish verb 'sarjallistaa'

sarjallistaa  -   to serialize (make serial; convert an object into a sequence of bytes that can later be converted back into an object with equivalent properties)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    53/muistaa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsarjallistan
sinäsarjallistat
hänsarjallistaa
mesarjallistamme
tesarjallistatte
hesarjallistavat
passivesarjallistetaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sarjallista
sinäet sarjallista
hänei sarjallista
meemme sarjallista
teette sarjallista
heeivät sarjallista
passiveei sarjallisteta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsarjallistin
sinäsarjallistit
hänsarjallisti
mesarjallistimme
tesarjallistitte
hesarjallistivat
passivesarjallistettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sarjallistanut
sinäet sarjallistanut
hänei sarjallistanut
meemme sarjallistaneet
teette sarjallistaneet
heeivät sarjallistaneet
passiveei sarjallistettu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen sarjallistanut
sinäolet sarjallistanut
hänon sarjallistanut
meolemme sarjallistaneet
teolette sarjallistaneet
heovat sarjallistaneet
passiveon sarjallistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole sarjallistanut
sinäet ole sarjallistanut
hänei ole sarjallistanut
meemme ole sarjallistaneet
teette ole sarjallistaneet
heeivät ole sarjallistaneet
passiveei ole sarjallistettu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin sarjallistanut
sinäolit sarjallistanut
hänoli sarjallistanut
meolimme sarjallistaneet
teolitte sarjallistaneet
heolivat sarjallistaneet
passiveoli sarjallistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut sarjallistanut
sinäet ollut sarjallistanut
hänei ollut sarjallistanut
meemme olleet sarjallistaneet
teette olleet sarjallistaneet
heeivät olleet sarjallistaneet
passiveei ollut sarjallistettu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsarjallistaisin
sinäsarjallistaisit
hänsarjallistaisi
mesarjallistaisimme
tesarjallistaisitte
hesarjallistaisivat
passivesarjallistettaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sarjallistaisi
sinäet sarjallistaisi
hänei sarjallistaisi
meemme sarjallistaisi
teette sarjallistaisi
heeivät sarjallistaisi
passiveei sarjallistettaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin sarjallistanut
sinäolisit sarjallistanut
hänolisi sarjallistanut
meolisimme sarjallistaneet
teolisitte sarjallistaneet
heolisivat sarjallistaneet
passiveolisi sarjallistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi sarjallistanut
sinäet olisi sarjallistanut
hänei olisi sarjallistanut
meemme olisi sarjallistaneet
teette olisi sarjallistaneet
heeivät olisi sarjallistaneet
passiveei olisi sarjallistettu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsarjallista
hänsarjallistakoon
mesarjallistakaamme
tesarjallistakaa
hesarjallistakoot
passivesarjallistettakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä sarjallista
hänälköön sarjallistako
meälkäämme sarjallistako
teälkää sarjallistako
heälkööt sarjallistako
passiveälköön sarjallistettako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon sarjallistanut
heolkoot sarjallistaneet
passiveolkoon sarjallistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko sarjallistanut
heälkööt olko sarjallistaneet
passiveälköön olko sarjallistettu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsarjallistanen
sinäsarjallistanet
hänsarjallistanee
mesarjallistanemme
tesarjallistanette
hesarjallistanevat
passivesarjallistettaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sarjallistane
sinäet sarjallistane
hänei sarjallistane
meemme sarjallistane
teette sarjallistane
heeivät sarjallistane
passiveei sarjallistettane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen sarjallistanut
sinälienet sarjallistanut
hänlienee sarjallistanut
melienemme sarjallistaneet
telienette sarjallistaneet
helienevät sarjallistaneet
passivelienee sarjallistettu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene sarjallistanut
sinäet liene sarjallistanut
hänei liene sarjallistanut
meemme liene sarjallistaneet
teette liene sarjallistaneet
heeivät liene sarjallistaneet
passiveei liene sarjallistettu