Conjugation of the Finnish verb 'saota'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 74*D/katketa, k-∅ gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakoan |
| sinä | sakoat |
| hän | sakoaa |
| me | sakoamme |
| te | sakoatte |
| he | sakoavat |
| passive | saotaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sakoa |
| sinä | et sakoa |
| hän | ei sakoa |
| me | emme sakoa |
| te | ette sakoa |
| he | eivät sakoa |
| passive | ei saota |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakosin |
| sinä | sakosit |
| hän | sakosi |
| me | sakosimme |
| te | sakositte |
| he | sakosivat |
| passive | saottiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saonnut |
| sinä | et saonnut |
| hän | ei saonnut |
| me | emme saonneet |
| te | ette saonneet |
| he | eivät saonneet |
| passive | ei saottu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen saonnut |
| sinä | olet saonnut |
| hän | on saonnut |
| me | olemme saonneet |
| te | olette saonneet |
| he | ovat saonneet |
| passive | on saottu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole saonnut |
| sinä | et ole saonnut |
| hän | ei ole saonnut |
| me | emme ole saonneet |
| te | ette ole saonneet |
| he | eivät ole saonneet |
| passive | ei ole saottu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin saonnut |
| sinä | olit saonnut |
| hän | oli saonnut |
| me | olimme saonneet |
| te | olitte saonneet |
| he | olivat saonneet |
| passive | oli saottu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut saonnut |
| sinä | et ollut saonnut |
| hän | ei ollut saonnut |
| me | emme olleet saonneet |
| te | ette olleet saonneet |
| he | eivät olleet saonneet |
| passive | ei ollut saottu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakoaisin, sakoisin |
| sinä | sakoaisit, sakoisit |
| hän | sakoaisi, sakoisi |
| me | sakoaisimme, sakoisimme |
| te | sakoaisitte, sakoisitte |
| he | sakoaisivat, sakoisivat |
| passive | saottaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sakoaisi, en sakoisi |
| sinä | et sakoaisi, et sakoisi |
| hän | ei sakoaisi, ei sakoisi |
| me | emme sakoaisi, emme sakoisi |
| te | ette sakoaisi, ette sakoisi |
| he | eivät sakoaisi, eivät sakoisi |
| passive | ei saottaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin saonnut |
| sinä | olisit saonnut |
| hän | olisi saonnut |
| me | olisimme saonneet |
| te | olisitte saonneet |
| he | olisivat saonneet |
| passive | olisi saottu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi saonnut |
| sinä | et olisi saonnut |
| hän | ei olisi saonnut |
| me | emme olisi saonneet |
| te | ette olisi saonneet |
| he | eivät olisi saonneet |
| passive | ei olisi saottu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sakoa |
| hän | saotkoon |
| me | saotkaamme |
| te | saotkaa |
| he | saotkoot |
| passive | saottakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sakoa |
| hän | älköön saotko |
| me | älkäämme saotko |
| te | älkää saotko |
| he | älkööt saotko |
| passive | älköön saottako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon saonnut |
| he | olkoot saonneet |
| passive | olkoon saottu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko saonnut |
| he | älkööt olko saonneet |
| passive | älköön olko saottu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saonnen |
| sinä | saonnet |
| hän | saonnee |
| me | saonnemme |
| te | saonnette |
| he | saonnevat |
| passive | saottaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saonne |
| sinä | et saonne |
| hän | ei saonne |
| me | emme saonne |
| te | ette saonne |
| he | eivät saonne |
| passive | ei saottane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen saonnut |
| sinä | lienet saonnut |
| hän | lienee saonnut |
| me | lienemme saonneet |
| te | lienette saonneet |
| he | lienevät saonneet |
| passive | lienee saottu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene saonnut |
| sinä | et liene saonnut |
| hän | ei liene saonnut |
| me | emme liene saonneet |
| te | ette liene saonneet |
| he | eivät liene saonneet |
| passive | ei liene saottu |