Conjugation of the Finnish verb 'sanktioida'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 62/voida, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sanktioin |
| sinä | sanktioit |
| hän | sanktioi |
| me | sanktioimme |
| te | sanktioitte |
| he | sanktioivat |
| passive | sanktioidaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sanktioi |
| sinä | et sanktioi |
| hän | ei sanktioi |
| me | emme sanktioi |
| te | ette sanktioi |
| he | eivät sanktioi |
| passive | ei sanktioida |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sanktioin |
| sinä | sanktioit |
| hän | sanktioi |
| me | sanktioimme |
| te | sanktioitte |
| he | sanktioivat |
| passive | sanktioitiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sanktioinut |
| sinä | et sanktioinut |
| hän | ei sanktioinut |
| me | emme sanktioineet |
| te | ette sanktioineet |
| he | eivät sanktioineet |
| passive | ei sanktioitu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sanktioinut |
| sinä | olet sanktioinut |
| hän | on sanktioinut |
| me | olemme sanktioineet |
| te | olette sanktioineet |
| he | ovat sanktioineet |
| passive | on sanktioitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sanktioinut |
| sinä | et ole sanktioinut |
| hän | ei ole sanktioinut |
| me | emme ole sanktioineet |
| te | ette ole sanktioineet |
| he | eivät ole sanktioineet |
| passive | ei ole sanktioitu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sanktioinut |
| sinä | olit sanktioinut |
| hän | oli sanktioinut |
| me | olimme sanktioineet |
| te | olitte sanktioineet |
| he | olivat sanktioineet |
| passive | oli sanktioitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sanktioinut |
| sinä | et ollut sanktioinut |
| hän | ei ollut sanktioinut |
| me | emme olleet sanktioineet |
| te | ette olleet sanktioineet |
| he | eivät olleet sanktioineet |
| passive | ei ollut sanktioitu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sanktioisin |
| sinä | sanktioisit |
| hän | sanktioisi |
| me | sanktioisimme |
| te | sanktioisitte |
| he | sanktioisivat |
| passive | sanktioitaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sanktioisi |
| sinä | et sanktioisi |
| hän | ei sanktioisi |
| me | emme sanktioisi |
| te | ette sanktioisi |
| he | eivät sanktioisi |
| passive | ei sanktioitaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sanktioinut |
| sinä | olisit sanktioinut |
| hän | olisi sanktioinut |
| me | olisimme sanktioineet |
| te | olisitte sanktioineet |
| he | olisivat sanktioineet |
| passive | olisi sanktioitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sanktioinut |
| sinä | et olisi sanktioinut |
| hän | ei olisi sanktioinut |
| me | emme olisi sanktioineet |
| te | ette olisi sanktioineet |
| he | eivät olisi sanktioineet |
| passive | ei olisi sanktioitu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sanktioi |
| hän | sanktioikoon |
| me | sanktioikaamme |
| te | sanktioikaa |
| he | sanktioikoot |
| passive | sanktioitakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sanktioi |
| hän | älköön sanktioiko |
| me | älkäämme sanktioiko |
| te | älkää sanktioiko |
| he | älkööt sanktioiko |
| passive | älköön sanktioitako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sanktioinut |
| he | olkoot sanktioineet |
| passive | olkoon sanktioitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sanktioinut |
| he | älkööt olko sanktioineet |
| passive | älköön olko sanktioitu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sanktioinen |
| sinä | sanktioinet |
| hän | sanktioinee |
| me | sanktioinemme |
| te | sanktioinette |
| he | sanktioinevat |
| passive | sanktioitaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sanktioine |
| sinä | et sanktioine |
| hän | ei sanktioine |
| me | emme sanktioine |
| te | ette sanktioine |
| he | eivät sanktioine |
| passive | ei sanktioitane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sanktioinut |
| sinä | lienet sanktioinut |
| hän | lienee sanktioinut |
| me | lienemme sanktioineet |
| te | lienette sanktioineet |
| he | lienevät sanktioineet |
| passive | lienee sanktioitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sanktioinut |
| sinä | et liene sanktioinut |
| hän | ei liene sanktioinut |
| me | emme liene sanktioineet |
| te | ette liene sanktioineet |
| he | eivät liene sanktioineet |
| passive | ei liene sanktioitu |