Conjugation of the Finnish verb 'sanella'

sanella  -   To dictate (to order, command, control).
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    67/tulla, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsanelen
sinäsanelet
hänsanelee
mesanelemme
tesanelette
hesanelevat
passivesanellaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sanele
sinäet sanele
hänei sanele
meemme sanele
teette sanele
heeivät sanele
passiveei sanella

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsanelin
sinäsanelit
hänsaneli
mesanelimme
tesanelitte
hesanelivat
passivesaneltiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sanellut
sinäet sanellut
hänei sanellut
meemme sanelleet
teette sanelleet
heeivät sanelleet
passiveei saneltu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen sanellut
sinäolet sanellut
hänon sanellut
meolemme sanelleet
teolette sanelleet
heovat sanelleet
passiveon saneltu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole sanellut
sinäet ole sanellut
hänei ole sanellut
meemme ole sanelleet
teette ole sanelleet
heeivät ole sanelleet
passiveei ole saneltu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin sanellut
sinäolit sanellut
hänoli sanellut
meolimme sanelleet
teolitte sanelleet
heolivat sanelleet
passiveoli saneltu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut sanellut
sinäet ollut sanellut
hänei ollut sanellut
meemme olleet sanelleet
teette olleet sanelleet
heeivät olleet sanelleet
passiveei ollut saneltu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsanelisin
sinäsanelisit
hänsanelisi
mesanelisimme
tesanelisitte
hesanelisivat
passivesaneltaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sanelisi
sinäet sanelisi
hänei sanelisi
meemme sanelisi
teette sanelisi
heeivät sanelisi
passiveei saneltaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin sanellut
sinäolisit sanellut
hänolisi sanellut
meolisimme sanelleet
teolisitte sanelleet
heolisivat sanelleet
passiveolisi saneltu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi sanellut
sinäet olisi sanellut
hänei olisi sanellut
meemme olisi sanelleet
teette olisi sanelleet
heeivät olisi sanelleet
passiveei olisi saneltu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsanele
hänsanelkoon
mesanelkaamme
tesanelkaa
hesanelkoot
passivesaneltakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä sanele
hänälköön sanelko
meälkäämme sanelko
teälkää sanelko
heälkööt sanelko
passiveälköön saneltako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon sanellut
heolkoot sanelleet
passiveolkoon saneltu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko sanellut
heälkööt olko sanelleet
passiveälköön olko saneltu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsanellen
sinäsanellet
hänsanellee
mesanellemme
tesanellette
hesanellevat
passivesaneltaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sanelle
sinäet sanelle
hänei sanelle
meemme sanelle
teette sanelle
heeivät sanelle
passiveei saneltane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen sanellut
sinälienet sanellut
hänlienee sanellut
melienemme sanelleet
telienette sanelleet
helienevät sanelleet
passivelienee saneltu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene sanellut
sinäet liene sanellut
hänei liene sanellut
meemme liene sanelleet
teette liene sanelleet
heeivät liene sanelleet
passiveei liene saneltu