Conjugation of the Finnish verb 'sammua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52/sanoa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sammun |
| sinä | sammut |
| hän | sammuu |
| me | sammumme |
| te | sammutte |
| he | sammuvat |
| passive | sammutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sammu |
| sinä | et sammu |
| hän | ei sammu |
| me | emme sammu |
| te | ette sammu |
| he | eivät sammu |
| passive | ei sammuta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sammuin |
| sinä | sammuit |
| hän | sammui |
| me | sammuimme |
| te | sammuitte |
| he | sammuivat |
| passive | sammuttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sammunut |
| sinä | et sammunut |
| hän | ei sammunut |
| me | emme sammuneet |
| te | ette sammuneet |
| he | eivät sammuneet |
| passive | ei sammuttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sammunut |
| sinä | olet sammunut |
| hän | on sammunut |
| me | olemme sammuneet |
| te | olette sammuneet |
| he | ovat sammuneet |
| passive | on sammuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sammunut |
| sinä | et ole sammunut |
| hän | ei ole sammunut |
| me | emme ole sammuneet |
| te | ette ole sammuneet |
| he | eivät ole sammuneet |
| passive | ei ole sammuttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sammunut |
| sinä | olit sammunut |
| hän | oli sammunut |
| me | olimme sammuneet |
| te | olitte sammuneet |
| he | olivat sammuneet |
| passive | oli sammuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sammunut |
| sinä | et ollut sammunut |
| hän | ei ollut sammunut |
| me | emme olleet sammuneet |
| te | ette olleet sammuneet |
| he | eivät olleet sammuneet |
| passive | ei ollut sammuttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sammuisin |
| sinä | sammuisit |
| hän | sammuisi |
| me | sammuisimme |
| te | sammuisitte |
| he | sammuisivat |
| passive | sammuttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sammuisi |
| sinä | et sammuisi |
| hän | ei sammuisi |
| me | emme sammuisi |
| te | ette sammuisi |
| he | eivät sammuisi |
| passive | ei sammuttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sammunut |
| sinä | olisit sammunut |
| hän | olisi sammunut |
| me | olisimme sammuneet |
| te | olisitte sammuneet |
| he | olisivat sammuneet |
| passive | olisi sammuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sammunut |
| sinä | et olisi sammunut |
| hän | ei olisi sammunut |
| me | emme olisi sammuneet |
| te | ette olisi sammuneet |
| he | eivät olisi sammuneet |
| passive | ei olisi sammuttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sammu |
| hän | sammukoon |
| me | sammukaamme |
| te | sammukaa |
| he | sammukoot |
| passive | sammuttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sammu |
| hän | älköön sammuko |
| me | älkäämme sammuko |
| te | älkää sammuko |
| he | älkööt sammuko |
| passive | älköön sammuttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sammunut |
| he | olkoot sammuneet |
| passive | olkoon sammuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sammunut |
| he | älkööt olko sammuneet |
| passive | älköön olko sammuttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sammunen |
| sinä | sammunet |
| hän | sammunee |
| me | sammunemme |
| te | sammunette |
| he | sammunevat |
| passive | sammuttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sammune |
| sinä | et sammune |
| hän | ei sammune |
| me | emme sammune |
| te | ette sammune |
| he | eivät sammune |
| passive | ei sammuttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sammunut |
| sinä | lienet sammunut |
| hän | lienee sammunut |
| me | lienemme sammuneet |
| te | lienette sammuneet |
| he | lienevät sammuneet |
| passive | lienee sammuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sammunut |
| sinä | et liene sammunut |
| hän | ei liene sammunut |
| me | emme liene sammuneet |
| te | ette liene sammuneet |
| he | eivät liene sammuneet |
| passive | ei liene sammuttu |