Conjugation of the Finnish verb 'samanaikaistaa'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53/muistaa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | samanaikaistan |
| sinä | samanaikaistat |
| hän | samanaikaistaa |
| me | samanaikaistamme |
| te | samanaikaistatte |
| he | samanaikaistavat |
| passive | samanaikaistetaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en samanaikaista |
| sinä | et samanaikaista |
| hän | ei samanaikaista |
| me | emme samanaikaista |
| te | ette samanaikaista |
| he | eivät samanaikaista |
| passive | ei samanaikaisteta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | samanaikaistin |
| sinä | samanaikaistit |
| hän | samanaikaisti |
| me | samanaikaistimme |
| te | samanaikaistitte |
| he | samanaikaistivat |
| passive | samanaikaistettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en samanaikaistanut |
| sinä | et samanaikaistanut |
| hän | ei samanaikaistanut |
| me | emme samanaikaistaneet |
| te | ette samanaikaistaneet |
| he | eivät samanaikaistaneet |
| passive | ei samanaikaistettu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen samanaikaistanut |
| sinä | olet samanaikaistanut |
| hän | on samanaikaistanut |
| me | olemme samanaikaistaneet |
| te | olette samanaikaistaneet |
| he | ovat samanaikaistaneet |
| passive | on samanaikaistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole samanaikaistanut |
| sinä | et ole samanaikaistanut |
| hän | ei ole samanaikaistanut |
| me | emme ole samanaikaistaneet |
| te | ette ole samanaikaistaneet |
| he | eivät ole samanaikaistaneet |
| passive | ei ole samanaikaistettu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin samanaikaistanut |
| sinä | olit samanaikaistanut |
| hän | oli samanaikaistanut |
| me | olimme samanaikaistaneet |
| te | olitte samanaikaistaneet |
| he | olivat samanaikaistaneet |
| passive | oli samanaikaistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut samanaikaistanut |
| sinä | et ollut samanaikaistanut |
| hän | ei ollut samanaikaistanut |
| me | emme olleet samanaikaistaneet |
| te | ette olleet samanaikaistaneet |
| he | eivät olleet samanaikaistaneet |
| passive | ei ollut samanaikaistettu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | samanaikaistaisin |
| sinä | samanaikaistaisit |
| hän | samanaikaistaisi |
| me | samanaikaistaisimme |
| te | samanaikaistaisitte |
| he | samanaikaistaisivat |
| passive | samanaikaistettaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en samanaikaistaisi |
| sinä | et samanaikaistaisi |
| hän | ei samanaikaistaisi |
| me | emme samanaikaistaisi |
| te | ette samanaikaistaisi |
| he | eivät samanaikaistaisi |
| passive | ei samanaikaistettaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin samanaikaistanut |
| sinä | olisit samanaikaistanut |
| hän | olisi samanaikaistanut |
| me | olisimme samanaikaistaneet |
| te | olisitte samanaikaistaneet |
| he | olisivat samanaikaistaneet |
| passive | olisi samanaikaistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi samanaikaistanut |
| sinä | et olisi samanaikaistanut |
| hän | ei olisi samanaikaistanut |
| me | emme olisi samanaikaistaneet |
| te | ette olisi samanaikaistaneet |
| he | eivät olisi samanaikaistaneet |
| passive | ei olisi samanaikaistettu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | samanaikaista |
| hän | samanaikaistakoon |
| me | samanaikaistakaamme |
| te | samanaikaistakaa |
| he | samanaikaistakoot |
| passive | samanaikaistettakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä samanaikaista |
| hän | älköön samanaikaistako |
| me | älkäämme samanaikaistako |
| te | älkää samanaikaistako |
| he | älkööt samanaikaistako |
| passive | älköön samanaikaistettako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon samanaikaistanut |
| he | olkoot samanaikaistaneet |
| passive | olkoon samanaikaistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko samanaikaistanut |
| he | älkööt olko samanaikaistaneet |
| passive | älköön olko samanaikaistettu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | samanaikaistanen |
| sinä | samanaikaistanet |
| hän | samanaikaistanee |
| me | samanaikaistanemme |
| te | samanaikaistanette |
| he | samanaikaistanevat |
| passive | samanaikaistettaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en samanaikaistane |
| sinä | et samanaikaistane |
| hän | ei samanaikaistane |
| me | emme samanaikaistane |
| te | ette samanaikaistane |
| he | eivät samanaikaistane |
| passive | ei samanaikaistettane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen samanaikaistanut |
| sinä | lienet samanaikaistanut |
| hän | lienee samanaikaistanut |
| me | lienemme samanaikaistaneet |
| te | lienette samanaikaistaneet |
| he | lienevät samanaikaistaneet |
| passive | lienee samanaikaistettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene samanaikaistanut |
| sinä | et liene samanaikaistanut |
| hän | ei liene samanaikaistanut |
| me | emme liene samanaikaistaneet |
| te | ette liene samanaikaistaneet |
| he | eivät liene samanaikaistaneet |
| passive | ei liene samanaikaistettu |