Conjugation of the Finnish verb 'saksittaa'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saksitan |
| sinä | saksitat |
| hän | saksittaa |
| me | saksitamme |
| te | saksitatte |
| he | saksittavat |
| passive | saksitetaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saksita |
| sinä | et saksita |
| hän | ei saksita |
| me | emme saksita |
| te | ette saksita |
| he | eivät saksita |
| passive | ei saksiteta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saksitin |
| sinä | saksitit |
| hän | saksitti |
| me | saksitimme |
| te | saksititte |
| he | saksittivat |
| passive | saksitettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saksittanut |
| sinä | et saksittanut |
| hän | ei saksittanut |
| me | emme saksittaneet |
| te | ette saksittaneet |
| he | eivät saksittaneet |
| passive | ei saksitettu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen saksittanut |
| sinä | olet saksittanut |
| hän | on saksittanut |
| me | olemme saksittaneet |
| te | olette saksittaneet |
| he | ovat saksittaneet |
| passive | on saksitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole saksittanut |
| sinä | et ole saksittanut |
| hän | ei ole saksittanut |
| me | emme ole saksittaneet |
| te | ette ole saksittaneet |
| he | eivät ole saksittaneet |
| passive | ei ole saksitettu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin saksittanut |
| sinä | olit saksittanut |
| hän | oli saksittanut |
| me | olimme saksittaneet |
| te | olitte saksittaneet |
| he | olivat saksittaneet |
| passive | oli saksitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut saksittanut |
| sinä | et ollut saksittanut |
| hän | ei ollut saksittanut |
| me | emme olleet saksittaneet |
| te | ette olleet saksittaneet |
| he | eivät olleet saksittaneet |
| passive | ei ollut saksitettu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saksittaisin |
| sinä | saksittaisit |
| hän | saksittaisi |
| me | saksittaisimme |
| te | saksittaisitte |
| he | saksittaisivat |
| passive | saksitettaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saksittaisi |
| sinä | et saksittaisi |
| hän | ei saksittaisi |
| me | emme saksittaisi |
| te | ette saksittaisi |
| he | eivät saksittaisi |
| passive | ei saksitettaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin saksittanut |
| sinä | olisit saksittanut |
| hän | olisi saksittanut |
| me | olisimme saksittaneet |
| te | olisitte saksittaneet |
| he | olisivat saksittaneet |
| passive | olisi saksitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi saksittanut |
| sinä | et olisi saksittanut |
| hän | ei olisi saksittanut |
| me | emme olisi saksittaneet |
| te | ette olisi saksittaneet |
| he | eivät olisi saksittaneet |
| passive | ei olisi saksitettu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | saksita |
| hän | saksittakoon |
| me | saksittakaamme |
| te | saksittakaa |
| he | saksittakoot |
| passive | saksitettakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä saksita |
| hän | älköön saksittako |
| me | älkäämme saksittako |
| te | älkää saksittako |
| he | älkööt saksittako |
| passive | älköön saksitettako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon saksittanut |
| he | olkoot saksittaneet |
| passive | olkoon saksitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko saksittanut |
| he | älkööt olko saksittaneet |
| passive | älköön olko saksitettu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saksittanen |
| sinä | saksittanet |
| hän | saksittanee |
| me | saksittanemme |
| te | saksittanette |
| he | saksittanevat |
| passive | saksitettaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saksittane |
| sinä | et saksittane |
| hän | ei saksittane |
| me | emme saksittane |
| te | ette saksittane |
| he | eivät saksittane |
| passive | ei saksitettane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen saksittanut |
| sinä | lienet saksittanut |
| hän | lienee saksittanut |
| me | lienemme saksittaneet |
| te | lienette saksittaneet |
| he | lienevät saksittaneet |
| passive | lienee saksitettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene saksittanut |
| sinä | et liene saksittanut |
| hän | ei liene saksittanut |
| me | emme liene saksittaneet |
| te | ette liene saksittaneet |
| he | eivät liene saksittaneet |
| passive | ei liene saksitettu |