Conjugation of the Finnish verb 'sakoutua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakoudun |
| sinä | sakoudut |
| hän | sakoutuu |
| me | sakoudumme |
| te | sakoudutte |
| he | sakoutuvat |
| passive | sakoudutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sakoudu |
| sinä | et sakoudu |
| hän | ei sakoudu |
| me | emme sakoudu |
| te | ette sakoudu |
| he | eivät sakoudu |
| passive | ei sakouduta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakouduin |
| sinä | sakouduit |
| hän | sakoutui |
| me | sakouduimme |
| te | sakouduitte |
| he | sakoutuivat |
| passive | sakouduttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sakoutunut |
| sinä | et sakoutunut |
| hän | ei sakoutunut |
| me | emme sakoutuneet |
| te | ette sakoutuneet |
| he | eivät sakoutuneet |
| passive | ei sakouduttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sakoutunut |
| sinä | olet sakoutunut |
| hän | on sakoutunut |
| me | olemme sakoutuneet |
| te | olette sakoutuneet |
| he | ovat sakoutuneet |
| passive | on sakouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sakoutunut |
| sinä | et ole sakoutunut |
| hän | ei ole sakoutunut |
| me | emme ole sakoutuneet |
| te | ette ole sakoutuneet |
| he | eivät ole sakoutuneet |
| passive | ei ole sakouduttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sakoutunut |
| sinä | olit sakoutunut |
| hän | oli sakoutunut |
| me | olimme sakoutuneet |
| te | olitte sakoutuneet |
| he | olivat sakoutuneet |
| passive | oli sakouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sakoutunut |
| sinä | et ollut sakoutunut |
| hän | ei ollut sakoutunut |
| me | emme olleet sakoutuneet |
| te | ette olleet sakoutuneet |
| he | eivät olleet sakoutuneet |
| passive | ei ollut sakouduttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakoutuisin |
| sinä | sakoutuisit |
| hän | sakoutuisi |
| me | sakoutuisimme |
| te | sakoutuisitte |
| he | sakoutuisivat |
| passive | sakouduttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sakoutuisi |
| sinä | et sakoutuisi |
| hän | ei sakoutuisi |
| me | emme sakoutuisi |
| te | ette sakoutuisi |
| he | eivät sakoutuisi |
| passive | ei sakouduttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sakoutunut |
| sinä | olisit sakoutunut |
| hän | olisi sakoutunut |
| me | olisimme sakoutuneet |
| te | olisitte sakoutuneet |
| he | olisivat sakoutuneet |
| passive | olisi sakouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sakoutunut |
| sinä | et olisi sakoutunut |
| hän | ei olisi sakoutunut |
| me | emme olisi sakoutuneet |
| te | ette olisi sakoutuneet |
| he | eivät olisi sakoutuneet |
| passive | ei olisi sakouduttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sakoudu |
| hän | sakoutukoon |
| me | sakoutukaamme |
| te | sakoutukaa |
| he | sakoutukoot |
| passive | sakouduttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sakoudu |
| hän | älköön sakoutuko |
| me | älkäämme sakoutuko |
| te | älkää sakoutuko |
| he | älkööt sakoutuko |
| passive | älköön sakouduttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sakoutunut |
| he | olkoot sakoutuneet |
| passive | olkoon sakouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sakoutunut |
| he | älkööt olko sakoutuneet |
| passive | älköön olko sakouduttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakoutunen |
| sinä | sakoutunet |
| hän | sakoutunee |
| me | sakoutunemme |
| te | sakoutunette |
| he | sakoutunevat |
| passive | sakouduttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sakoutune |
| sinä | et sakoutune |
| hän | ei sakoutune |
| me | emme sakoutune |
| te | ette sakoutune |
| he | eivät sakoutune |
| passive | ei sakouduttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sakoutunut |
| sinä | lienet sakoutunut |
| hän | lienee sakoutunut |
| me | lienemme sakoutuneet |
| te | lienette sakoutuneet |
| he | lienevät sakoutuneet |
| passive | lienee sakouduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sakoutunut |
| sinä | et liene sakoutunut |
| hän | ei liene sakoutunut |
| me | emme liene sakoutuneet |
| te | ette liene sakoutuneet |
| he | eivät liene sakoutuneet |
| passive | ei liene sakouduttu |