Conjugation of the Finnish verb 'sakoutua'

sakoutua  -   Synonym of saostua
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsakoudun
sinäsakoudut
hänsakoutuu
mesakoudumme
tesakoudutte
hesakoutuvat
passivesakoudutaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sakoudu
sinäet sakoudu
hänei sakoudu
meemme sakoudu
teette sakoudu
heeivät sakoudu
passiveei sakouduta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsakouduin
sinäsakouduit
hänsakoutui
mesakouduimme
tesakouduitte
hesakoutuivat
passivesakouduttiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sakoutunut
sinäet sakoutunut
hänei sakoutunut
meemme sakoutuneet
teette sakoutuneet
heeivät sakoutuneet
passiveei sakouduttu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen sakoutunut
sinäolet sakoutunut
hänon sakoutunut
meolemme sakoutuneet
teolette sakoutuneet
heovat sakoutuneet
passiveon sakouduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole sakoutunut
sinäet ole sakoutunut
hänei ole sakoutunut
meemme ole sakoutuneet
teette ole sakoutuneet
heeivät ole sakoutuneet
passiveei ole sakouduttu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin sakoutunut
sinäolit sakoutunut
hänoli sakoutunut
meolimme sakoutuneet
teolitte sakoutuneet
heolivat sakoutuneet
passiveoli sakouduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut sakoutunut
sinäet ollut sakoutunut
hänei ollut sakoutunut
meemme olleet sakoutuneet
teette olleet sakoutuneet
heeivät olleet sakoutuneet
passiveei ollut sakouduttu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsakoutuisin
sinäsakoutuisit
hänsakoutuisi
mesakoutuisimme
tesakoutuisitte
hesakoutuisivat
passivesakouduttaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sakoutuisi
sinäet sakoutuisi
hänei sakoutuisi
meemme sakoutuisi
teette sakoutuisi
heeivät sakoutuisi
passiveei sakouduttaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin sakoutunut
sinäolisit sakoutunut
hänolisi sakoutunut
meolisimme sakoutuneet
teolisitte sakoutuneet
heolisivat sakoutuneet
passiveolisi sakouduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi sakoutunut
sinäet olisi sakoutunut
hänei olisi sakoutunut
meemme olisi sakoutuneet
teette olisi sakoutuneet
heeivät olisi sakoutuneet
passiveei olisi sakouduttu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsakoudu
hänsakoutukoon
mesakoutukaamme
tesakoutukaa
hesakoutukoot
passivesakouduttakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä sakoudu
hänälköön sakoutuko
meälkäämme sakoutuko
teälkää sakoutuko
heälkööt sakoutuko
passiveälköön sakouduttako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon sakoutunut
heolkoot sakoutuneet
passiveolkoon sakouduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko sakoutunut
heälkööt olko sakoutuneet
passiveälköön olko sakouduttu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsakoutunen
sinäsakoutunet
hänsakoutunee
mesakoutunemme
tesakoutunette
hesakoutunevat
passivesakouduttaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sakoutune
sinäet sakoutune
hänei sakoutune
meemme sakoutune
teette sakoutune
heeivät sakoutune
passiveei sakouduttane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen sakoutunut
sinälienet sakoutunut
hänlienee sakoutunut
melienemme sakoutuneet
telienette sakoutuneet
helienevät sakoutuneet
passivelienee sakouduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene sakoutunut
sinäet liene sakoutunut
hänei liene sakoutunut
meemme liene sakoutuneet
teette liene sakoutuneet
heeivät liene sakoutuneet
passiveei liene sakouduttu