Conjugation of the Finnish verb 'sakkaantua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*J/sanoa, nt-nn gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakkaannun |
| sinä | sakkaannut |
| hän | sakkaantuu |
| me | sakkaannumme |
| te | sakkaannutte |
| he | sakkaantuvat |
| passive | sakkaannutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sakkaannu |
| sinä | et sakkaannu |
| hän | ei sakkaannu |
| me | emme sakkaannu |
| te | ette sakkaannu |
| he | eivät sakkaannu |
| passive | ei sakkaannuta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakkaannuin |
| sinä | sakkaannuit |
| hän | sakkaantui |
| me | sakkaannuimme |
| te | sakkaannuitte |
| he | sakkaantuivat |
| passive | sakkaannuttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sakkaantunut |
| sinä | et sakkaantunut |
| hän | ei sakkaantunut |
| me | emme sakkaantuneet |
| te | ette sakkaantuneet |
| he | eivät sakkaantuneet |
| passive | ei sakkaannuttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sakkaantunut |
| sinä | olet sakkaantunut |
| hän | on sakkaantunut |
| me | olemme sakkaantuneet |
| te | olette sakkaantuneet |
| he | ovat sakkaantuneet |
| passive | on sakkaannuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sakkaantunut |
| sinä | et ole sakkaantunut |
| hän | ei ole sakkaantunut |
| me | emme ole sakkaantuneet |
| te | ette ole sakkaantuneet |
| he | eivät ole sakkaantuneet |
| passive | ei ole sakkaannuttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sakkaantunut |
| sinä | olit sakkaantunut |
| hän | oli sakkaantunut |
| me | olimme sakkaantuneet |
| te | olitte sakkaantuneet |
| he | olivat sakkaantuneet |
| passive | oli sakkaannuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sakkaantunut |
| sinä | et ollut sakkaantunut |
| hän | ei ollut sakkaantunut |
| me | emme olleet sakkaantuneet |
| te | ette olleet sakkaantuneet |
| he | eivät olleet sakkaantuneet |
| passive | ei ollut sakkaannuttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakkaantuisin |
| sinä | sakkaantuisit |
| hän | sakkaantuisi |
| me | sakkaantuisimme |
| te | sakkaantuisitte |
| he | sakkaantuisivat |
| passive | sakkaannuttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sakkaantuisi |
| sinä | et sakkaantuisi |
| hän | ei sakkaantuisi |
| me | emme sakkaantuisi |
| te | ette sakkaantuisi |
| he | eivät sakkaantuisi |
| passive | ei sakkaannuttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sakkaantunut |
| sinä | olisit sakkaantunut |
| hän | olisi sakkaantunut |
| me | olisimme sakkaantuneet |
| te | olisitte sakkaantuneet |
| he | olisivat sakkaantuneet |
| passive | olisi sakkaannuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sakkaantunut |
| sinä | et olisi sakkaantunut |
| hän | ei olisi sakkaantunut |
| me | emme olisi sakkaantuneet |
| te | ette olisi sakkaantuneet |
| he | eivät olisi sakkaantuneet |
| passive | ei olisi sakkaannuttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sakkaannu |
| hän | sakkaantukoon |
| me | sakkaantukaamme |
| te | sakkaantukaa |
| he | sakkaantukoot |
| passive | sakkaannuttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sakkaannu |
| hän | älköön sakkaantuko |
| me | älkäämme sakkaantuko |
| te | älkää sakkaantuko |
| he | älkööt sakkaantuko |
| passive | älköön sakkaannuttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sakkaantunut |
| he | olkoot sakkaantuneet |
| passive | olkoon sakkaannuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sakkaantunut |
| he | älkööt olko sakkaantuneet |
| passive | älköön olko sakkaannuttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakkaantunen |
| sinä | sakkaantunet |
| hän | sakkaantunee |
| me | sakkaantunemme |
| te | sakkaantunette |
| he | sakkaantunevat |
| passive | sakkaannuttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sakkaantune |
| sinä | et sakkaantune |
| hän | ei sakkaantune |
| me | emme sakkaantune |
| te | ette sakkaantune |
| he | eivät sakkaantune |
| passive | ei sakkaannuttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sakkaantunut |
| sinä | lienet sakkaantunut |
| hän | lienee sakkaantunut |
| me | lienemme sakkaantuneet |
| te | lienette sakkaantuneet |
| he | lienevät sakkaantuneet |
| passive | lienee sakkaannuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sakkaantunut |
| sinä | et liene sakkaantunut |
| hän | ei liene sakkaantunut |
| me | emme liene sakkaantuneet |
| te | ette liene sakkaantuneet |
| he | eivät liene sakkaantuneet |
| passive | ei liene sakkaannuttu |