Conjugation of the Finnish verb 'sakkaantua'

sakkaantua  -   Synonym of sakkautua
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    52*J/sanoa, nt-nn gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsakkaannun
sinäsakkaannut
hänsakkaantuu
mesakkaannumme
tesakkaannutte
hesakkaantuvat
passivesakkaannutaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sakkaannu
sinäet sakkaannu
hänei sakkaannu
meemme sakkaannu
teette sakkaannu
heeivät sakkaannu
passiveei sakkaannuta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsakkaannuin
sinäsakkaannuit
hänsakkaantui
mesakkaannuimme
tesakkaannuitte
hesakkaantuivat
passivesakkaannuttiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sakkaantunut
sinäet sakkaantunut
hänei sakkaantunut
meemme sakkaantuneet
teette sakkaantuneet
heeivät sakkaantuneet
passiveei sakkaannuttu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen sakkaantunut
sinäolet sakkaantunut
hänon sakkaantunut
meolemme sakkaantuneet
teolette sakkaantuneet
heovat sakkaantuneet
passiveon sakkaannuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole sakkaantunut
sinäet ole sakkaantunut
hänei ole sakkaantunut
meemme ole sakkaantuneet
teette ole sakkaantuneet
heeivät ole sakkaantuneet
passiveei ole sakkaannuttu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin sakkaantunut
sinäolit sakkaantunut
hänoli sakkaantunut
meolimme sakkaantuneet
teolitte sakkaantuneet
heolivat sakkaantuneet
passiveoli sakkaannuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut sakkaantunut
sinäet ollut sakkaantunut
hänei ollut sakkaantunut
meemme olleet sakkaantuneet
teette olleet sakkaantuneet
heeivät olleet sakkaantuneet
passiveei ollut sakkaannuttu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsakkaantuisin
sinäsakkaantuisit
hänsakkaantuisi
mesakkaantuisimme
tesakkaantuisitte
hesakkaantuisivat
passivesakkaannuttaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sakkaantuisi
sinäet sakkaantuisi
hänei sakkaantuisi
meemme sakkaantuisi
teette sakkaantuisi
heeivät sakkaantuisi
passiveei sakkaannuttaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin sakkaantunut
sinäolisit sakkaantunut
hänolisi sakkaantunut
meolisimme sakkaantuneet
teolisitte sakkaantuneet
heolisivat sakkaantuneet
passiveolisi sakkaannuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi sakkaantunut
sinäet olisi sakkaantunut
hänei olisi sakkaantunut
meemme olisi sakkaantuneet
teette olisi sakkaantuneet
heeivät olisi sakkaantuneet
passiveei olisi sakkaannuttu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsakkaannu
hänsakkaantukoon
mesakkaantukaamme
tesakkaantukaa
hesakkaantukoot
passivesakkaannuttakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä sakkaannu
hänälköön sakkaantuko
meälkäämme sakkaantuko
teälkää sakkaantuko
heälkööt sakkaantuko
passiveälköön sakkaannuttako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon sakkaantunut
heolkoot sakkaantuneet
passiveolkoon sakkaannuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko sakkaantunut
heälkööt olko sakkaantuneet
passiveälköön olko sakkaannuttu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsakkaantunen
sinäsakkaantunet
hänsakkaantunee
mesakkaantunemme
tesakkaantunette
hesakkaantunevat
passivesakkaannuttaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sakkaantune
sinäet sakkaantune
hänei sakkaantune
meemme sakkaantune
teette sakkaantune
heeivät sakkaantune
passiveei sakkaannuttane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen sakkaantunut
sinälienet sakkaantunut
hänlienee sakkaantunut
melienemme sakkaantuneet
telienette sakkaantuneet
helienevät sakkaantuneet
passivelienee sakkaannuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene sakkaantunut
sinäet liene sakkaantunut
hänei liene sakkaantunut
meemme liene sakkaantuneet
teette liene sakkaantuneet
heeivät liene sakkaantuneet
passiveei liene sakkaannuttu