Conjugation of the Finnish verb 'sakata'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 73*A/salata, kk-k gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakkaan |
| sinä | sakkaat |
| hän | sakkaa |
| me | sakkaamme |
| te | sakkaatte |
| he | sakkaavat |
| passive | sakataan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sakkaa |
| sinä | et sakkaa |
| hän | ei sakkaa |
| me | emme sakkaa |
| te | ette sakkaa |
| he | eivät sakkaa |
| passive | ei sakata |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakkasin |
| sinä | sakkasit |
| hän | sakkasi |
| me | sakkasimme |
| te | sakkasitte |
| he | sakkasivat |
| passive | sakattiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sakannut |
| sinä | et sakannut |
| hän | ei sakannut |
| me | emme sakanneet |
| te | ette sakanneet |
| he | eivät sakanneet |
| passive | ei sakattu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sakannut |
| sinä | olet sakannut |
| hän | on sakannut |
| me | olemme sakanneet |
| te | olette sakanneet |
| he | ovat sakanneet |
| passive | on sakattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sakannut |
| sinä | et ole sakannut |
| hän | ei ole sakannut |
| me | emme ole sakanneet |
| te | ette ole sakanneet |
| he | eivät ole sakanneet |
| passive | ei ole sakattu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sakannut |
| sinä | olit sakannut |
| hän | oli sakannut |
| me | olimme sakanneet |
| te | olitte sakanneet |
| he | olivat sakanneet |
| passive | oli sakattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sakannut |
| sinä | et ollut sakannut |
| hän | ei ollut sakannut |
| me | emme olleet sakanneet |
| te | ette olleet sakanneet |
| he | eivät olleet sakanneet |
| passive | ei ollut sakattu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakkaisin |
| sinä | sakkaisit |
| hän | sakkaisi |
| me | sakkaisimme |
| te | sakkaisitte |
| he | sakkaisivat |
| passive | sakattaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sakkaisi |
| sinä | et sakkaisi |
| hän | ei sakkaisi |
| me | emme sakkaisi |
| te | ette sakkaisi |
| he | eivät sakkaisi |
| passive | ei sakattaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sakannut |
| sinä | olisit sakannut |
| hän | olisi sakannut |
| me | olisimme sakanneet |
| te | olisitte sakanneet |
| he | olisivat sakanneet |
| passive | olisi sakattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sakannut |
| sinä | et olisi sakannut |
| hän | ei olisi sakannut |
| me | emme olisi sakanneet |
| te | ette olisi sakanneet |
| he | eivät olisi sakanneet |
| passive | ei olisi sakattu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sakkaa |
| hän | sakatkoon |
| me | sakatkaamme |
| te | sakatkaa |
| he | sakatkoot |
| passive | sakattakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sakkaa |
| hän | älköön sakatko |
| me | älkäämme sakatko |
| te | älkää sakatko |
| he | älkööt sakatko |
| passive | älköön sakattako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sakannut |
| he | olkoot sakanneet |
| passive | olkoon sakattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sakannut |
| he | älkööt olko sakanneet |
| passive | älköön olko sakattu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sakannen |
| sinä | sakannet |
| hän | sakannee |
| me | sakannemme |
| te | sakannette |
| he | sakannevat |
| passive | sakattaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sakanne |
| sinä | et sakanne |
| hän | ei sakanne |
| me | emme sakanne |
| te | ette sakanne |
| he | eivät sakanne |
| passive | ei sakattane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sakannut |
| sinä | lienet sakannut |
| hän | lienee sakannut |
| me | lienemme sakanneet |
| te | lienette sakanneet |
| he | lienevät sakanneet |
| passive | lienee sakattu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sakannut |
| sinä | et liene sakannut |
| hän | ei liene sakannut |
| me | emme liene sakanneet |
| te | ette liene sakanneet |
| he | eivät liene sakanneet |
| passive | ei liene sakattu |