Conjugation of the Finnish verb 'sakata'

sakata  -   Alternative spelling of šakata
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    73*A/salata, kk-k gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsakkaan
sinäsakkaat
hänsakkaa
mesakkaamme
tesakkaatte
hesakkaavat
passivesakataan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sakkaa
sinäet sakkaa
hänei sakkaa
meemme sakkaa
teette sakkaa
heeivät sakkaa
passiveei sakata

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsakkasin
sinäsakkasit
hänsakkasi
mesakkasimme
tesakkasitte
hesakkasivat
passivesakattiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sakannut
sinäet sakannut
hänei sakannut
meemme sakanneet
teette sakanneet
heeivät sakanneet
passiveei sakattu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen sakannut
sinäolet sakannut
hänon sakannut
meolemme sakanneet
teolette sakanneet
heovat sakanneet
passiveon sakattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole sakannut
sinäet ole sakannut
hänei ole sakannut
meemme ole sakanneet
teette ole sakanneet
heeivät ole sakanneet
passiveei ole sakattu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin sakannut
sinäolit sakannut
hänoli sakannut
meolimme sakanneet
teolitte sakanneet
heolivat sakanneet
passiveoli sakattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut sakannut
sinäet ollut sakannut
hänei ollut sakannut
meemme olleet sakanneet
teette olleet sakanneet
heeivät olleet sakanneet
passiveei ollut sakattu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsakkaisin
sinäsakkaisit
hänsakkaisi
mesakkaisimme
tesakkaisitte
hesakkaisivat
passivesakattaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sakkaisi
sinäet sakkaisi
hänei sakkaisi
meemme sakkaisi
teette sakkaisi
heeivät sakkaisi
passiveei sakattaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin sakannut
sinäolisit sakannut
hänolisi sakannut
meolisimme sakanneet
teolisitte sakanneet
heolisivat sakanneet
passiveolisi sakattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi sakannut
sinäet olisi sakannut
hänei olisi sakannut
meemme olisi sakanneet
teette olisi sakanneet
heeivät olisi sakanneet
passiveei olisi sakattu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsakkaa
hänsakatkoon
mesakatkaamme
tesakatkaa
hesakatkoot
passivesakattakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä sakkaa
hänälköön sakatko
meälkäämme sakatko
teälkää sakatko
heälkööt sakatko
passiveälköön sakattako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon sakannut
heolkoot sakanneet
passiveolkoon sakattu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko sakannut
heälkööt olko sakanneet
passiveälköön olko sakattu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsakannen
sinäsakannet
hänsakannee
mesakannemme
tesakannette
hesakannevat
passivesakattaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sakanne
sinäet sakanne
hänei sakanne
meemme sakanne
teette sakanne
heeivät sakanne
passiveei sakattane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen sakannut
sinälienet sakannut
hänlienee sakannut
melienemme sakanneet
telienette sakanneet
helienevät sakanneet
passivelienee sakattu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene sakannut
sinäet liene sakannut
hänei liene sakannut
meemme liene sakanneet
teette liene sakanneet
heeivät liene sakanneet
passiveei liene sakattu