Conjugation of the Finnish verb 'saivartaa'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 54*K/huutaa, rt-rr gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saivarran |
| sinä | saivarrat |
| hän | saivartaa |
| me | saivarramme |
| te | saivarratte |
| he | saivartavat |
| passive | saivarretaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saivarra |
| sinä | et saivarra |
| hän | ei saivarra |
| me | emme saivarra |
| te | ette saivarra |
| he | eivät saivarra |
| passive | ei saivarreta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saivarsin |
| sinä | saivarsit |
| hän | saivarsi |
| me | saivarsimme |
| te | saivarsitte |
| he | saivarsivat |
| passive | saivarrettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saivartanut |
| sinä | et saivartanut |
| hän | ei saivartanut |
| me | emme saivartaneet |
| te | ette saivartaneet |
| he | eivät saivartaneet |
| passive | ei saivarrettu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen saivartanut |
| sinä | olet saivartanut |
| hän | on saivartanut |
| me | olemme saivartaneet |
| te | olette saivartaneet |
| he | ovat saivartaneet |
| passive | on saivarrettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole saivartanut |
| sinä | et ole saivartanut |
| hän | ei ole saivartanut |
| me | emme ole saivartaneet |
| te | ette ole saivartaneet |
| he | eivät ole saivartaneet |
| passive | ei ole saivarrettu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin saivartanut |
| sinä | olit saivartanut |
| hän | oli saivartanut |
| me | olimme saivartaneet |
| te | olitte saivartaneet |
| he | olivat saivartaneet |
| passive | oli saivarrettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut saivartanut |
| sinä | et ollut saivartanut |
| hän | ei ollut saivartanut |
| me | emme olleet saivartaneet |
| te | ette olleet saivartaneet |
| he | eivät olleet saivartaneet |
| passive | ei ollut saivarrettu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saivartaisin |
| sinä | saivartaisit |
| hän | saivartaisi |
| me | saivartaisimme |
| te | saivartaisitte |
| he | saivartaisivat |
| passive | saivarrettaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saivartaisi |
| sinä | et saivartaisi |
| hän | ei saivartaisi |
| me | emme saivartaisi |
| te | ette saivartaisi |
| he | eivät saivartaisi |
| passive | ei saivarrettaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin saivartanut |
| sinä | olisit saivartanut |
| hän | olisi saivartanut |
| me | olisimme saivartaneet |
| te | olisitte saivartaneet |
| he | olisivat saivartaneet |
| passive | olisi saivarrettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi saivartanut |
| sinä | et olisi saivartanut |
| hän | ei olisi saivartanut |
| me | emme olisi saivartaneet |
| te | ette olisi saivartaneet |
| he | eivät olisi saivartaneet |
| passive | ei olisi saivarrettu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | saivarra |
| hän | saivartakoon |
| me | saivartakaamme |
| te | saivartakaa |
| he | saivartakoot |
| passive | saivarrettakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä saivarra |
| hän | älköön saivartako |
| me | älkäämme saivartako |
| te | älkää saivartako |
| he | älkööt saivartako |
| passive | älköön saivarrettako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon saivartanut |
| he | olkoot saivartaneet |
| passive | olkoon saivarrettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko saivartanut |
| he | älkööt olko saivartaneet |
| passive | älköön olko saivarrettu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saivartanen |
| sinä | saivartanet |
| hän | saivartanee |
| me | saivartanemme |
| te | saivartanette |
| he | saivartanevat |
| passive | saivarrettaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saivartane |
| sinä | et saivartane |
| hän | ei saivartane |
| me | emme saivartane |
| te | ette saivartane |
| he | eivät saivartane |
| passive | ei saivarrettane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen saivartanut |
| sinä | lienet saivartanut |
| hän | lienee saivartanut |
| me | lienemme saivartaneet |
| te | lienette saivartaneet |
| he | lienevät saivartaneet |
| passive | lienee saivarrettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene saivartanut |
| sinä | et liene saivartanut |
| hän | ei liene saivartanut |
| me | emme liene saivartaneet |
| te | ette liene saivartaneet |
| he | eivät liene saivartaneet |
| passive | ei liene saivarrettu |