Conjugation of the Finnish verb 'sairastua'

sairastua  -   to get sick (with), come down with, catch (+ illative)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    52/sanoa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsairastun
sinäsairastut
hänsairastuu
mesairastumme
tesairastutte
hesairastuvat
passivesairastutaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sairastu
sinäet sairastu
hänei sairastu
meemme sairastu
teette sairastu
heeivät sairastu
passiveei sairastuta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäsairastuin
sinäsairastuit
hänsairastui
mesairastuimme
tesairastuitte
hesairastuivat
passivesairastuttiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sairastunut
sinäet sairastunut
hänei sairastunut
meemme sairastuneet
teette sairastuneet
heeivät sairastuneet
passiveei sairastuttu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen sairastunut
sinäolet sairastunut
hänon sairastunut
meolemme sairastuneet
teolette sairastuneet
heovat sairastuneet
passiveon sairastuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole sairastunut
sinäet ole sairastunut
hänei ole sairastunut
meemme ole sairastuneet
teette ole sairastuneet
heeivät ole sairastuneet
passiveei ole sairastuttu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin sairastunut
sinäolit sairastunut
hänoli sairastunut
meolimme sairastuneet
teolitte sairastuneet
heolivat sairastuneet
passiveoli sairastuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut sairastunut
sinäet ollut sairastunut
hänei ollut sairastunut
meemme olleet sairastuneet
teette olleet sairastuneet
heeivät olleet sairastuneet
passiveei ollut sairastuttu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsairastuisin
sinäsairastuisit
hänsairastuisi
mesairastuisimme
tesairastuisitte
hesairastuisivat
passivesairastuttaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sairastuisi
sinäet sairastuisi
hänei sairastuisi
meemme sairastuisi
teette sairastuisi
heeivät sairastuisi
passiveei sairastuttaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin sairastunut
sinäolisit sairastunut
hänolisi sairastunut
meolisimme sairastuneet
teolisitte sairastuneet
heolisivat sairastuneet
passiveolisi sairastuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi sairastunut
sinäet olisi sairastunut
hänei olisi sairastunut
meemme olisi sairastuneet
teette olisi sairastuneet
heeivät olisi sairastuneet
passiveei olisi sairastuttu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäsairastu
hänsairastukoon
mesairastukaamme
tesairastukaa
hesairastukoot
passivesairastuttakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä sairastu
hänälköön sairastuko
meälkäämme sairastuko
teälkää sairastuko
heälkööt sairastuko
passiveälköön sairastuttako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon sairastunut
heolkoot sairastuneet
passiveolkoon sairastuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko sairastunut
heälkööt olko sairastuneet
passiveälköön olko sairastuttu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäsairastunen
sinäsairastunet
hänsairastunee
mesairastunemme
tesairastunette
hesairastunevat
passivesairastuttaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen sairastune
sinäet sairastune
hänei sairastune
meemme sairastune
teette sairastune
heeivät sairastune
passiveei sairastuttane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen sairastunut
sinälienet sairastunut
hänlienee sairastunut
melienemme sairastuneet
telienette sairastuneet
helienevät sairastuneet
passivelienee sairastuttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene sairastunut
sinäet liene sairastunut
hänei liene sairastunut
meemme liene sairastuneet
teette liene sairastuneet
heeivät liene sairastuneet
passiveei liene sairastuttu