Conjugation of the Finnish verb 'sairastua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52/sanoa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sairastun |
| sinä | sairastut |
| hän | sairastuu |
| me | sairastumme |
| te | sairastutte |
| he | sairastuvat |
| passive | sairastutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sairastu |
| sinä | et sairastu |
| hän | ei sairastu |
| me | emme sairastu |
| te | ette sairastu |
| he | eivät sairastu |
| passive | ei sairastuta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sairastuin |
| sinä | sairastuit |
| hän | sairastui |
| me | sairastuimme |
| te | sairastuitte |
| he | sairastuivat |
| passive | sairastuttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sairastunut |
| sinä | et sairastunut |
| hän | ei sairastunut |
| me | emme sairastuneet |
| te | ette sairastuneet |
| he | eivät sairastuneet |
| passive | ei sairastuttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sairastunut |
| sinä | olet sairastunut |
| hän | on sairastunut |
| me | olemme sairastuneet |
| te | olette sairastuneet |
| he | ovat sairastuneet |
| passive | on sairastuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sairastunut |
| sinä | et ole sairastunut |
| hän | ei ole sairastunut |
| me | emme ole sairastuneet |
| te | ette ole sairastuneet |
| he | eivät ole sairastuneet |
| passive | ei ole sairastuttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sairastunut |
| sinä | olit sairastunut |
| hän | oli sairastunut |
| me | olimme sairastuneet |
| te | olitte sairastuneet |
| he | olivat sairastuneet |
| passive | oli sairastuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sairastunut |
| sinä | et ollut sairastunut |
| hän | ei ollut sairastunut |
| me | emme olleet sairastuneet |
| te | ette olleet sairastuneet |
| he | eivät olleet sairastuneet |
| passive | ei ollut sairastuttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sairastuisin |
| sinä | sairastuisit |
| hän | sairastuisi |
| me | sairastuisimme |
| te | sairastuisitte |
| he | sairastuisivat |
| passive | sairastuttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sairastuisi |
| sinä | et sairastuisi |
| hän | ei sairastuisi |
| me | emme sairastuisi |
| te | ette sairastuisi |
| he | eivät sairastuisi |
| passive | ei sairastuttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sairastunut |
| sinä | olisit sairastunut |
| hän | olisi sairastunut |
| me | olisimme sairastuneet |
| te | olisitte sairastuneet |
| he | olisivat sairastuneet |
| passive | olisi sairastuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sairastunut |
| sinä | et olisi sairastunut |
| hän | ei olisi sairastunut |
| me | emme olisi sairastuneet |
| te | ette olisi sairastuneet |
| he | eivät olisi sairastuneet |
| passive | ei olisi sairastuttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sairastu |
| hän | sairastukoon |
| me | sairastukaamme |
| te | sairastukaa |
| he | sairastukoot |
| passive | sairastuttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sairastu |
| hän | älköön sairastuko |
| me | älkäämme sairastuko |
| te | älkää sairastuko |
| he | älkööt sairastuko |
| passive | älköön sairastuttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sairastunut |
| he | olkoot sairastuneet |
| passive | olkoon sairastuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sairastunut |
| he | älkööt olko sairastuneet |
| passive | älköön olko sairastuttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sairastunen |
| sinä | sairastunet |
| hän | sairastunee |
| me | sairastunemme |
| te | sairastunette |
| he | sairastunevat |
| passive | sairastuttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sairastune |
| sinä | et sairastune |
| hän | ei sairastune |
| me | emme sairastune |
| te | ette sairastune |
| he | eivät sairastune |
| passive | ei sairastuttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sairastunut |
| sinä | lienet sairastunut |
| hän | lienee sairastunut |
| me | lienemme sairastuneet |
| te | lienette sairastuneet |
| he | lienevät sairastuneet |
| passive | lienee sairastuttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sairastunut |
| sinä | et liene sairastunut |
| hän | ei liene sairastunut |
| me | emme liene sairastuneet |
| te | ette liene sairastuneet |
| he | eivät liene sairastuneet |
| passive | ei liene sairastuttu |