Conjugation of the Finnish verb 'saippuoida'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 62/voida, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saippuoin |
| sinä | saippuoit |
| hän | saippuoi |
| me | saippuoimme |
| te | saippuoitte |
| he | saippuoivat |
| passive | saippuoidaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saippuoi |
| sinä | et saippuoi |
| hän | ei saippuoi |
| me | emme saippuoi |
| te | ette saippuoi |
| he | eivät saippuoi |
| passive | ei saippuoida |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saippuoin |
| sinä | saippuoit |
| hän | saippuoi |
| me | saippuoimme |
| te | saippuoitte |
| he | saippuoivat |
| passive | saippuoitiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saippuoinut |
| sinä | et saippuoinut |
| hän | ei saippuoinut |
| me | emme saippuoineet |
| te | ette saippuoineet |
| he | eivät saippuoineet |
| passive | ei saippuoitu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen saippuoinut |
| sinä | olet saippuoinut |
| hän | on saippuoinut |
| me | olemme saippuoineet |
| te | olette saippuoineet |
| he | ovat saippuoineet |
| passive | on saippuoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole saippuoinut |
| sinä | et ole saippuoinut |
| hän | ei ole saippuoinut |
| me | emme ole saippuoineet |
| te | ette ole saippuoineet |
| he | eivät ole saippuoineet |
| passive | ei ole saippuoitu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin saippuoinut |
| sinä | olit saippuoinut |
| hän | oli saippuoinut |
| me | olimme saippuoineet |
| te | olitte saippuoineet |
| he | olivat saippuoineet |
| passive | oli saippuoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut saippuoinut |
| sinä | et ollut saippuoinut |
| hän | ei ollut saippuoinut |
| me | emme olleet saippuoineet |
| te | ette olleet saippuoineet |
| he | eivät olleet saippuoineet |
| passive | ei ollut saippuoitu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saippuoisin |
| sinä | saippuoisit |
| hän | saippuoisi |
| me | saippuoisimme |
| te | saippuoisitte |
| he | saippuoisivat |
| passive | saippuoitaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saippuoisi |
| sinä | et saippuoisi |
| hän | ei saippuoisi |
| me | emme saippuoisi |
| te | ette saippuoisi |
| he | eivät saippuoisi |
| passive | ei saippuoitaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin saippuoinut |
| sinä | olisit saippuoinut |
| hän | olisi saippuoinut |
| me | olisimme saippuoineet |
| te | olisitte saippuoineet |
| he | olisivat saippuoineet |
| passive | olisi saippuoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi saippuoinut |
| sinä | et olisi saippuoinut |
| hän | ei olisi saippuoinut |
| me | emme olisi saippuoineet |
| te | ette olisi saippuoineet |
| he | eivät olisi saippuoineet |
| passive | ei olisi saippuoitu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | saippuoi |
| hän | saippuoikoon |
| me | saippuoikaamme |
| te | saippuoikaa |
| he | saippuoikoot |
| passive | saippuoitakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä saippuoi |
| hän | älköön saippuoiko |
| me | älkäämme saippuoiko |
| te | älkää saippuoiko |
| he | älkööt saippuoiko |
| passive | älköön saippuoitako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon saippuoinut |
| he | olkoot saippuoineet |
| passive | olkoon saippuoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko saippuoinut |
| he | älkööt olko saippuoineet |
| passive | älköön olko saippuoitu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saippuoinen |
| sinä | saippuoinet |
| hän | saippuoinee |
| me | saippuoinemme |
| te | saippuoinette |
| he | saippuoinevat |
| passive | saippuoitaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saippuoine |
| sinä | et saippuoine |
| hän | ei saippuoine |
| me | emme saippuoine |
| te | ette saippuoine |
| he | eivät saippuoine |
| passive | ei saippuoitane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen saippuoinut |
| sinä | lienet saippuoinut |
| hän | lienee saippuoinut |
| me | lienemme saippuoineet |
| te | lienette saippuoineet |
| he | lienevät saippuoineet |
| passive | lienee saippuoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene saippuoinut |
| sinä | et liene saippuoinut |
| hän | ei liene saippuoinut |
| me | emme liene saippuoineet |
| te | ette liene saippuoineet |
| he | eivät liene saippuoineet |
| passive | ei liene saippuoitu |