Conjugation of the Finnish verb 'sahailla'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 67/tulla, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sahailen |
| sinä | sahailet |
| hän | sahailee |
| me | sahailemme |
| te | sahailette |
| he | sahailevat |
| passive | sahaillaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sahaile |
| sinä | et sahaile |
| hän | ei sahaile |
| me | emme sahaile |
| te | ette sahaile |
| he | eivät sahaile |
| passive | ei sahailla |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sahailin |
| sinä | sahailit |
| hän | sahaili |
| me | sahailimme |
| te | sahailitte |
| he | sahailivat |
| passive | sahailtiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sahaillut |
| sinä | et sahaillut |
| hän | ei sahaillut |
| me | emme sahailleet |
| te | ette sahailleet |
| he | eivät sahailleet |
| passive | ei sahailtu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen sahaillut |
| sinä | olet sahaillut |
| hän | on sahaillut |
| me | olemme sahailleet |
| te | olette sahailleet |
| he | ovat sahailleet |
| passive | on sahailtu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole sahaillut |
| sinä | et ole sahaillut |
| hän | ei ole sahaillut |
| me | emme ole sahailleet |
| te | ette ole sahailleet |
| he | eivät ole sahailleet |
| passive | ei ole sahailtu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin sahaillut |
| sinä | olit sahaillut |
| hän | oli sahaillut |
| me | olimme sahailleet |
| te | olitte sahailleet |
| he | olivat sahailleet |
| passive | oli sahailtu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut sahaillut |
| sinä | et ollut sahaillut |
| hän | ei ollut sahaillut |
| me | emme olleet sahailleet |
| te | ette olleet sahailleet |
| he | eivät olleet sahailleet |
| passive | ei ollut sahailtu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sahailisin |
| sinä | sahailisit |
| hän | sahailisi |
| me | sahailisimme |
| te | sahailisitte |
| he | sahailisivat |
| passive | sahailtaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sahailisi |
| sinä | et sahailisi |
| hän | ei sahailisi |
| me | emme sahailisi |
| te | ette sahailisi |
| he | eivät sahailisi |
| passive | ei sahailtaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin sahaillut |
| sinä | olisit sahaillut |
| hän | olisi sahaillut |
| me | olisimme sahailleet |
| te | olisitte sahailleet |
| he | olisivat sahailleet |
| passive | olisi sahailtu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi sahaillut |
| sinä | et olisi sahaillut |
| hän | ei olisi sahaillut |
| me | emme olisi sahailleet |
| te | ette olisi sahailleet |
| he | eivät olisi sahailleet |
| passive | ei olisi sahailtu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | sahaile |
| hän | sahailkoon |
| me | sahailkaamme |
| te | sahailkaa |
| he | sahailkoot |
| passive | sahailtakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä sahaile |
| hän | älköön sahailko |
| me | älkäämme sahailko |
| te | älkää sahailko |
| he | älkööt sahailko |
| passive | älköön sahailtako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon sahaillut |
| he | olkoot sahailleet |
| passive | olkoon sahailtu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko sahaillut |
| he | älkööt olko sahailleet |
| passive | älköön olko sahailtu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | sahaillen |
| sinä | sahaillet |
| hän | sahaillee |
| me | sahaillemme |
| te | sahaillette |
| he | sahaillevat |
| passive | sahailtaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en sahaille |
| sinä | et sahaille |
| hän | ei sahaille |
| me | emme sahaille |
| te | ette sahaille |
| he | eivät sahaille |
| passive | ei sahailtane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen sahaillut |
| sinä | lienet sahaillut |
| hän | lienee sahaillut |
| me | lienemme sahailleet |
| te | lienette sahailleet |
| he | lienevät sahailleet |
| passive | lienee sahailtu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene sahaillut |
| sinä | et liene sahaillut |
| hän | ei liene sahaillut |
| me | emme liene sahailleet |
| te | ette liene sahailleet |
| he | eivät liene sahailleet |
| passive | ei liene sahailtu |