Conjugation of the Finnish verb 'saattaa'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 56*C/kaivaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saatan |
| sinä | saatat |
| hän | saattaa |
| me | saatamme |
| te | saatatte |
| he | saattavat |
| passive | saatetaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saata |
| sinä | et saata |
| hän | ei saata |
| me | emme saata |
| te | ette saata |
| he | eivät saata |
| passive | ei saateta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saatoin |
| sinä | saatoit |
| hän | saattoi |
| me | saatoimme |
| te | saatoitte |
| he | saattoivat |
| passive | saatettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saattanut |
| sinä | et saattanut |
| hän | ei saattanut |
| me | emme saattaneet |
| te | ette saattaneet |
| he | eivät saattaneet |
| passive | ei saatettu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen saattanut |
| sinä | olet saattanut |
| hän | on saattanut |
| me | olemme saattaneet |
| te | olette saattaneet |
| he | ovat saattaneet |
| passive | on saatettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole saattanut |
| sinä | et ole saattanut |
| hän | ei ole saattanut |
| me | emme ole saattaneet |
| te | ette ole saattaneet |
| he | eivät ole saattaneet |
| passive | ei ole saatettu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin saattanut |
| sinä | olit saattanut |
| hän | oli saattanut |
| me | olimme saattaneet |
| te | olitte saattaneet |
| he | olivat saattaneet |
| passive | oli saatettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut saattanut |
| sinä | et ollut saattanut |
| hän | ei ollut saattanut |
| me | emme olleet saattaneet |
| te | ette olleet saattaneet |
| he | eivät olleet saattaneet |
| passive | ei ollut saatettu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saattaisin |
| sinä | saattaisit |
| hän | saattaisi |
| me | saattaisimme |
| te | saattaisitte |
| he | saattaisivat |
| passive | saatettaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saattaisi |
| sinä | et saattaisi |
| hän | ei saattaisi |
| me | emme saattaisi |
| te | ette saattaisi |
| he | eivät saattaisi |
| passive | ei saatettaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin saattanut |
| sinä | olisit saattanut |
| hän | olisi saattanut |
| me | olisimme saattaneet |
| te | olisitte saattaneet |
| he | olisivat saattaneet |
| passive | olisi saatettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi saattanut |
| sinä | et olisi saattanut |
| hän | ei olisi saattanut |
| me | emme olisi saattaneet |
| te | ette olisi saattaneet |
| he | eivät olisi saattaneet |
| passive | ei olisi saatettu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | saata |
| hän | saattakoon |
| me | saattakaamme |
| te | saattakaa |
| he | saattakoot |
| passive | saatettakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä saata |
| hän | älköön saattako |
| me | älkäämme saattako |
| te | älkää saattako |
| he | älkööt saattako |
| passive | älköön saatettako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon saattanut |
| he | olkoot saattaneet |
| passive | olkoon saatettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko saattanut |
| he | älkööt olko saattaneet |
| passive | älköön olko saatettu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | saattanen |
| sinä | saattanet |
| hän | saattanee |
| me | saattanemme |
| te | saattanette |
| he | saattanevat |
| passive | saatettaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en saattane |
| sinä | et saattane |
| hän | ei saattane |
| me | emme saattane |
| te | ette saattane |
| he | eivät saattane |
| passive | ei saatettane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen saattanut |
| sinä | lienet saattanut |
| hän | lienee saattanut |
| me | lienemme saattaneet |
| te | lienette saattaneet |
| he | lienevät saattaneet |
| passive | lienee saatettu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene saattanut |
| sinä | et liene saattanut |
| hän | ei liene saattanut |
| me | emme liene saattaneet |
| te | ette liene saattaneet |
| he | eivät liene saattaneet |
| passive | ei liene saatettu |