Conjugation of the Finnish verb 'ryysiä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 61/sallia, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryysin |
| sinä | ryysit |
| hän | ryysii |
| me | ryysimme |
| te | ryysitte |
| he | ryysivät |
| passive | ryysitään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryysi |
| sinä | et ryysi |
| hän | ei ryysi |
| me | emme ryysi |
| te | ette ryysi |
| he | eivät ryysi |
| passive | ei ryysitä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryysin |
| sinä | ryysit |
| hän | ryysi |
| me | ryysimme |
| te | ryysitte |
| he | ryysivät |
| passive | ryysittiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryysinyt |
| sinä | et ryysinyt |
| hän | ei ryysinyt |
| me | emme ryysineet |
| te | ette ryysineet |
| he | eivät ryysineet |
| passive | ei ryysitty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ryysinyt |
| sinä | olet ryysinyt |
| hän | on ryysinyt |
| me | olemme ryysineet |
| te | olette ryysineet |
| he | ovat ryysineet |
| passive | on ryysitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ryysinyt |
| sinä | et ole ryysinyt |
| hän | ei ole ryysinyt |
| me | emme ole ryysineet |
| te | ette ole ryysineet |
| he | eivät ole ryysineet |
| passive | ei ole ryysitty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ryysinyt |
| sinä | olit ryysinyt |
| hän | oli ryysinyt |
| me | olimme ryysineet |
| te | olitte ryysineet |
| he | olivat ryysineet |
| passive | oli ryysitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ryysinyt |
| sinä | et ollut ryysinyt |
| hän | ei ollut ryysinyt |
| me | emme olleet ryysineet |
| te | ette olleet ryysineet |
| he | eivät olleet ryysineet |
| passive | ei ollut ryysitty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryysisin |
| sinä | ryysisit |
| hän | ryysisi |
| me | ryysisimme |
| te | ryysisitte |
| he | ryysisivät |
| passive | ryysittäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryysisi |
| sinä | et ryysisi |
| hän | ei ryysisi |
| me | emme ryysisi |
| te | ette ryysisi |
| he | eivät ryysisi |
| passive | ei ryysittäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ryysinyt |
| sinä | olisit ryysinyt |
| hän | olisi ryysinyt |
| me | olisimme ryysineet |
| te | olisitte ryysineet |
| he | olisivat ryysineet |
| passive | olisi ryysitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ryysinyt |
| sinä | et olisi ryysinyt |
| hän | ei olisi ryysinyt |
| me | emme olisi ryysineet |
| te | ette olisi ryysineet |
| he | eivät olisi ryysineet |
| passive | ei olisi ryysitty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ryysi |
| hän | ryysiköön |
| me | ryysikäämme |
| te | ryysikää |
| he | ryysikööt |
| passive | ryysittäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ryysi |
| hän | älköön ryysikö |
| me | älkäämme ryysikö |
| te | älkää ryysikö |
| he | älkööt ryysikö |
| passive | älköön ryysittäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ryysinyt |
| he | olkoot ryysineet |
| passive | olkoon ryysitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ryysinyt |
| he | älkööt olko ryysineet |
| passive | älköön olko ryysitty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryysinen |
| sinä | ryysinet |
| hän | ryysinee |
| me | ryysinemme |
| te | ryysinette |
| he | ryysinevät |
| passive | ryysittäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryysine |
| sinä | et ryysine |
| hän | ei ryysine |
| me | emme ryysine |
| te | ette ryysine |
| he | eivät ryysine |
| passive | ei ryysittäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ryysinyt |
| sinä | lienet ryysinyt |
| hän | lienee ryysinyt |
| me | lienemme ryysineet |
| te | lienette ryysineet |
| he | lienevät ryysineet |
| passive | lienee ryysitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ryysinyt |
| sinä | et liene ryysinyt |
| hän | ei liene ryysinyt |
| me | emme liene ryysineet |
| te | ette liene ryysineet |
| he | eivät liene ryysineet |
| passive | ei liene ryysitty |