Conjugation of the Finnish verb 'ryysiä'

ryysiä  -   Alternative form of ryysätä
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    61/sallia, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäryysin
sinäryysit
hänryysii
meryysimme
teryysitte
heryysivät
passiveryysitään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryysi
sinäet ryysi
hänei ryysi
meemme ryysi
teette ryysi
heeivät ryysi
passiveei ryysitä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäryysin
sinäryysit
hänryysi
meryysimme
teryysitte
heryysivät
passiveryysittiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryysinyt
sinäet ryysinyt
hänei ryysinyt
meemme ryysineet
teette ryysineet
heeivät ryysineet
passiveei ryysitty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen ryysinyt
sinäolet ryysinyt
hänon ryysinyt
meolemme ryysineet
teolette ryysineet
heovat ryysineet
passiveon ryysitty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole ryysinyt
sinäet ole ryysinyt
hänei ole ryysinyt
meemme ole ryysineet
teette ole ryysineet
heeivät ole ryysineet
passiveei ole ryysitty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin ryysinyt
sinäolit ryysinyt
hänoli ryysinyt
meolimme ryysineet
teolitte ryysineet
heolivat ryysineet
passiveoli ryysitty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut ryysinyt
sinäet ollut ryysinyt
hänei ollut ryysinyt
meemme olleet ryysineet
teette olleet ryysineet
heeivät olleet ryysineet
passiveei ollut ryysitty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäryysisin
sinäryysisit
hänryysisi
meryysisimme
teryysisitte
heryysisivät
passiveryysittäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryysisi
sinäet ryysisi
hänei ryysisi
meemme ryysisi
teette ryysisi
heeivät ryysisi
passiveei ryysittäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin ryysinyt
sinäolisit ryysinyt
hänolisi ryysinyt
meolisimme ryysineet
teolisitte ryysineet
heolisivat ryysineet
passiveolisi ryysitty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi ryysinyt
sinäet olisi ryysinyt
hänei olisi ryysinyt
meemme olisi ryysineet
teette olisi ryysineet
heeivät olisi ryysineet
passiveei olisi ryysitty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäryysi
hänryysiköön
meryysikäämme
teryysikää
heryysikööt
passiveryysittäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä ryysi
hänälköön ryysikö
meälkäämme ryysikö
teälkää ryysikö
heälkööt ryysikö
passiveälköön ryysittäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon ryysinyt
heolkoot ryysineet
passiveolkoon ryysitty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko ryysinyt
heälkööt olko ryysineet
passiveälköön olko ryysitty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäryysinen
sinäryysinet
hänryysinee
meryysinemme
teryysinette
heryysinevät
passiveryysittäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryysine
sinäet ryysine
hänei ryysine
meemme ryysine
teette ryysine
heeivät ryysine
passiveei ryysittäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen ryysinyt
sinälienet ryysinyt
hänlienee ryysinyt
melienemme ryysineet
telienette ryysineet
helienevät ryysineet
passivelienee ryysitty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene ryysinyt
sinäet liene ryysinyt
hänei liene ryysinyt
meemme liene ryysineet
teette liene ryysineet
heeivät liene ryysineet
passiveei liene ryysitty