Conjugation of the Finnish verb 'ryynätä'

ryynätä  -   to brown something in a frying pan
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    73/salata, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäryynään
sinäryynäät
hänryynää
meryynäämme
teryynäätte
heryynäävät
passiveryynätään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryynää
sinäet ryynää
hänei ryynää
meemme ryynää
teette ryynää
heeivät ryynää
passiveei ryynätä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäryynäsin
sinäryynäsit
hänryynäsi
meryynäsimme
teryynäsitte
heryynäsivät
passiveryynättiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryynännyt
sinäet ryynännyt
hänei ryynännyt
meemme ryynänneet
teette ryynänneet
heeivät ryynänneet
passiveei ryynätty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen ryynännyt
sinäolet ryynännyt
hänon ryynännyt
meolemme ryynänneet
teolette ryynänneet
heovat ryynänneet
passiveon ryynätty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole ryynännyt
sinäet ole ryynännyt
hänei ole ryynännyt
meemme ole ryynänneet
teette ole ryynänneet
heeivät ole ryynänneet
passiveei ole ryynätty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin ryynännyt
sinäolit ryynännyt
hänoli ryynännyt
meolimme ryynänneet
teolitte ryynänneet
heolivat ryynänneet
passiveoli ryynätty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut ryynännyt
sinäet ollut ryynännyt
hänei ollut ryynännyt
meemme olleet ryynänneet
teette olleet ryynänneet
heeivät olleet ryynänneet
passiveei ollut ryynätty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäryynäisin
sinäryynäisit
hänryynäisi
meryynäisimme
teryynäisitte
heryynäisivät
passiveryynättäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryynäisi
sinäet ryynäisi
hänei ryynäisi
meemme ryynäisi
teette ryynäisi
heeivät ryynäisi
passiveei ryynättäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin ryynännyt
sinäolisit ryynännyt
hänolisi ryynännyt
meolisimme ryynänneet
teolisitte ryynänneet
heolisivat ryynänneet
passiveolisi ryynätty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi ryynännyt
sinäet olisi ryynännyt
hänei olisi ryynännyt
meemme olisi ryynänneet
teette olisi ryynänneet
heeivät olisi ryynänneet
passiveei olisi ryynätty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäryynää
hänryynätköön
meryynätkäämme
teryynätkää
heryynätkööt
passiveryynättäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä ryynää
hänälköön ryynätkö
meälkäämme ryynätkö
teälkää ryynätkö
heälkööt ryynätkö
passiveälköön ryynättäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon ryynännyt
heolkoot ryynänneet
passiveolkoon ryynätty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko ryynännyt
heälkööt olko ryynänneet
passiveälköön olko ryynätty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäryynännen
sinäryynännet
hänryynännee
meryynännemme
teryynännette
heryynännevät
passiveryynättäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ryynänne
sinäet ryynänne
hänei ryynänne
meemme ryynänne
teette ryynänne
heeivät ryynänne
passiveei ryynättäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen ryynännyt
sinälienet ryynännyt
hänlienee ryynännyt
melienemme ryynänneet
telienette ryynänneet
helienevät ryynänneet
passivelienee ryynätty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene ryynännyt
sinäet liene ryynännyt
hänei liene ryynännyt
meemme liene ryynänneet
teette liene ryynänneet
heeivät liene ryynänneet
passiveei liene ryynätty