Conjugation of the Finnish verb 'ryynätä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 73/salata, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryynään |
| sinä | ryynäät |
| hän | ryynää |
| me | ryynäämme |
| te | ryynäätte |
| he | ryynäävät |
| passive | ryynätään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryynää |
| sinä | et ryynää |
| hän | ei ryynää |
| me | emme ryynää |
| te | ette ryynää |
| he | eivät ryynää |
| passive | ei ryynätä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryynäsin |
| sinä | ryynäsit |
| hän | ryynäsi |
| me | ryynäsimme |
| te | ryynäsitte |
| he | ryynäsivät |
| passive | ryynättiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryynännyt |
| sinä | et ryynännyt |
| hän | ei ryynännyt |
| me | emme ryynänneet |
| te | ette ryynänneet |
| he | eivät ryynänneet |
| passive | ei ryynätty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ryynännyt |
| sinä | olet ryynännyt |
| hän | on ryynännyt |
| me | olemme ryynänneet |
| te | olette ryynänneet |
| he | ovat ryynänneet |
| passive | on ryynätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ryynännyt |
| sinä | et ole ryynännyt |
| hän | ei ole ryynännyt |
| me | emme ole ryynänneet |
| te | ette ole ryynänneet |
| he | eivät ole ryynänneet |
| passive | ei ole ryynätty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ryynännyt |
| sinä | olit ryynännyt |
| hän | oli ryynännyt |
| me | olimme ryynänneet |
| te | olitte ryynänneet |
| he | olivat ryynänneet |
| passive | oli ryynätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ryynännyt |
| sinä | et ollut ryynännyt |
| hän | ei ollut ryynännyt |
| me | emme olleet ryynänneet |
| te | ette olleet ryynänneet |
| he | eivät olleet ryynänneet |
| passive | ei ollut ryynätty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryynäisin |
| sinä | ryynäisit |
| hän | ryynäisi |
| me | ryynäisimme |
| te | ryynäisitte |
| he | ryynäisivät |
| passive | ryynättäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryynäisi |
| sinä | et ryynäisi |
| hän | ei ryynäisi |
| me | emme ryynäisi |
| te | ette ryynäisi |
| he | eivät ryynäisi |
| passive | ei ryynättäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ryynännyt |
| sinä | olisit ryynännyt |
| hän | olisi ryynännyt |
| me | olisimme ryynänneet |
| te | olisitte ryynänneet |
| he | olisivat ryynänneet |
| passive | olisi ryynätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ryynännyt |
| sinä | et olisi ryynännyt |
| hän | ei olisi ryynännyt |
| me | emme olisi ryynänneet |
| te | ette olisi ryynänneet |
| he | eivät olisi ryynänneet |
| passive | ei olisi ryynätty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ryynää |
| hän | ryynätköön |
| me | ryynätkäämme |
| te | ryynätkää |
| he | ryynätkööt |
| passive | ryynättäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ryynää |
| hän | älköön ryynätkö |
| me | älkäämme ryynätkö |
| te | älkää ryynätkö |
| he | älkööt ryynätkö |
| passive | älköön ryynättäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ryynännyt |
| he | olkoot ryynänneet |
| passive | olkoon ryynätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ryynännyt |
| he | älkööt olko ryynänneet |
| passive | älköön olko ryynätty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryynännen |
| sinä | ryynännet |
| hän | ryynännee |
| me | ryynännemme |
| te | ryynännette |
| he | ryynännevät |
| passive | ryynättäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryynänne |
| sinä | et ryynänne |
| hän | ei ryynänne |
| me | emme ryynänne |
| te | ette ryynänne |
| he | eivät ryynänne |
| passive | ei ryynättäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ryynännyt |
| sinä | lienet ryynännyt |
| hän | lienee ryynännyt |
| me | lienemme ryynänneet |
| te | lienette ryynänneet |
| he | lienevät ryynänneet |
| passive | lienee ryynätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ryynännyt |
| sinä | et liene ryynännyt |
| hän | ei liene ryynännyt |
| me | emme liene ryynänneet |
| te | ette liene ryynänneet |
| he | eivät liene ryynänneet |
| passive | ei liene ryynätty |