Conjugation of the Finnish verb 'rytmittyä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*C/sanoa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rytmityn |
| sinä | rytmityt |
| hän | rytmittyy |
| me | rytmitymme |
| te | rytmitytte |
| he | rytmittyvät |
| passive | rytmitytään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rytmity |
| sinä | et rytmity |
| hän | ei rytmity |
| me | emme rytmity |
| te | ette rytmity |
| he | eivät rytmity |
| passive | ei rytmitytä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rytmityin |
| sinä | rytmityit |
| hän | rytmittyi |
| me | rytmityimme |
| te | rytmityitte |
| he | rytmittyivät |
| passive | rytmityttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rytmittynyt |
| sinä | et rytmittynyt |
| hän | ei rytmittynyt |
| me | emme rytmittyneet |
| te | ette rytmittyneet |
| he | eivät rytmittyneet |
| passive | ei rytmitytty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rytmittynyt |
| sinä | olet rytmittynyt |
| hän | on rytmittynyt |
| me | olemme rytmittyneet |
| te | olette rytmittyneet |
| he | ovat rytmittyneet |
| passive | on rytmitytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rytmittynyt |
| sinä | et ole rytmittynyt |
| hän | ei ole rytmittynyt |
| me | emme ole rytmittyneet |
| te | ette ole rytmittyneet |
| he | eivät ole rytmittyneet |
| passive | ei ole rytmitytty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rytmittynyt |
| sinä | olit rytmittynyt |
| hän | oli rytmittynyt |
| me | olimme rytmittyneet |
| te | olitte rytmittyneet |
| he | olivat rytmittyneet |
| passive | oli rytmitytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rytmittynyt |
| sinä | et ollut rytmittynyt |
| hän | ei ollut rytmittynyt |
| me | emme olleet rytmittyneet |
| te | ette olleet rytmittyneet |
| he | eivät olleet rytmittyneet |
| passive | ei ollut rytmitytty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rytmittyisin |
| sinä | rytmittyisit |
| hän | rytmittyisi |
| me | rytmittyisimme |
| te | rytmittyisitte |
| he | rytmittyisivät |
| passive | rytmityttäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rytmittyisi |
| sinä | et rytmittyisi |
| hän | ei rytmittyisi |
| me | emme rytmittyisi |
| te | ette rytmittyisi |
| he | eivät rytmittyisi |
| passive | ei rytmityttäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rytmittynyt |
| sinä | olisit rytmittynyt |
| hän | olisi rytmittynyt |
| me | olisimme rytmittyneet |
| te | olisitte rytmittyneet |
| he | olisivat rytmittyneet |
| passive | olisi rytmitytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rytmittynyt |
| sinä | et olisi rytmittynyt |
| hän | ei olisi rytmittynyt |
| me | emme olisi rytmittyneet |
| te | ette olisi rytmittyneet |
| he | eivät olisi rytmittyneet |
| passive | ei olisi rytmitytty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rytmity |
| hän | rytmittyköön |
| me | rytmittykäämme |
| te | rytmittykää |
| he | rytmittykööt |
| passive | rytmityttäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rytmity |
| hän | älköön rytmittykö |
| me | älkäämme rytmittykö |
| te | älkää rytmittykö |
| he | älkööt rytmittykö |
| passive | älköön rytmityttäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rytmittynyt |
| he | olkoot rytmittyneet |
| passive | olkoon rytmitytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rytmittynyt |
| he | älkööt olko rytmittyneet |
| passive | älköön olko rytmitytty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rytmittynen |
| sinä | rytmittynet |
| hän | rytmittynee |
| me | rytmittynemme |
| te | rytmittynette |
| he | rytmittynevät |
| passive | rytmityttäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rytmittyne |
| sinä | et rytmittyne |
| hän | ei rytmittyne |
| me | emme rytmittyne |
| te | ette rytmittyne |
| he | eivät rytmittyne |
| passive | ei rytmityttäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rytmittynyt |
| sinä | lienet rytmittynyt |
| hän | lienee rytmittynyt |
| me | lienemme rytmittyneet |
| te | lienette rytmittyneet |
| he | lienevät rytmittyneet |
| passive | lienee rytmitytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rytmittynyt |
| sinä | et liene rytmittynyt |
| hän | ei liene rytmittynyt |
| me | emme liene rytmittyneet |
| te | ette liene rytmittyneet |
| he | eivät liene rytmittyneet |
| passive | ei liene rytmitytty |