Conjugation of the Finnish verb 'ryppyyntyä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*J/sanoa, nt-nn gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryppyynnyn |
| sinä | ryppyynnyt |
| hän | ryppyyntyy |
| me | ryppyynnymme |
| te | ryppyynnytte |
| he | ryppyyntyvät |
| passive | ryppyynnytään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryppyynny |
| sinä | et ryppyynny |
| hän | ei ryppyynny |
| me | emme ryppyynny |
| te | ette ryppyynny |
| he | eivät ryppyynny |
| passive | ei ryppyynnytä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryppyynnyin |
| sinä | ryppyynnyit |
| hän | ryppyyntyi |
| me | ryppyynnyimme |
| te | ryppyynnyitte |
| he | ryppyyntyivät |
| passive | ryppyynnyttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryppyyntynyt |
| sinä | et ryppyyntynyt |
| hän | ei ryppyyntynyt |
| me | emme ryppyyntyneet |
| te | ette ryppyyntyneet |
| he | eivät ryppyyntyneet |
| passive | ei ryppyynnytty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ryppyyntynyt |
| sinä | olet ryppyyntynyt |
| hän | on ryppyyntynyt |
| me | olemme ryppyyntyneet |
| te | olette ryppyyntyneet |
| he | ovat ryppyyntyneet |
| passive | on ryppyynnytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ryppyyntynyt |
| sinä | et ole ryppyyntynyt |
| hän | ei ole ryppyyntynyt |
| me | emme ole ryppyyntyneet |
| te | ette ole ryppyyntyneet |
| he | eivät ole ryppyyntyneet |
| passive | ei ole ryppyynnytty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ryppyyntynyt |
| sinä | olit ryppyyntynyt |
| hän | oli ryppyyntynyt |
| me | olimme ryppyyntyneet |
| te | olitte ryppyyntyneet |
| he | olivat ryppyyntyneet |
| passive | oli ryppyynnytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ryppyyntynyt |
| sinä | et ollut ryppyyntynyt |
| hän | ei ollut ryppyyntynyt |
| me | emme olleet ryppyyntyneet |
| te | ette olleet ryppyyntyneet |
| he | eivät olleet ryppyyntyneet |
| passive | ei ollut ryppyynnytty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryppyyntyisin |
| sinä | ryppyyntyisit |
| hän | ryppyyntyisi |
| me | ryppyyntyisimme |
| te | ryppyyntyisitte |
| he | ryppyyntyisivät |
| passive | ryppyynnyttäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryppyyntyisi |
| sinä | et ryppyyntyisi |
| hän | ei ryppyyntyisi |
| me | emme ryppyyntyisi |
| te | ette ryppyyntyisi |
| he | eivät ryppyyntyisi |
| passive | ei ryppyynnyttäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ryppyyntynyt |
| sinä | olisit ryppyyntynyt |
| hän | olisi ryppyyntynyt |
| me | olisimme ryppyyntyneet |
| te | olisitte ryppyyntyneet |
| he | olisivat ryppyyntyneet |
| passive | olisi ryppyynnytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ryppyyntynyt |
| sinä | et olisi ryppyyntynyt |
| hän | ei olisi ryppyyntynyt |
| me | emme olisi ryppyyntyneet |
| te | ette olisi ryppyyntyneet |
| he | eivät olisi ryppyyntyneet |
| passive | ei olisi ryppyynnytty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ryppyynny |
| hän | ryppyyntyköön |
| me | ryppyyntykäämme |
| te | ryppyyntykää |
| he | ryppyyntykööt |
| passive | ryppyynnyttäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ryppyynny |
| hän | älköön ryppyyntykö |
| me | älkäämme ryppyyntykö |
| te | älkää ryppyyntykö |
| he | älkööt ryppyyntykö |
| passive | älköön ryppyynnyttäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ryppyyntynyt |
| he | olkoot ryppyyntyneet |
| passive | olkoon ryppyynnytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ryppyyntynyt |
| he | älkööt olko ryppyyntyneet |
| passive | älköön olko ryppyynnytty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ryppyyntynen |
| sinä | ryppyyntynet |
| hän | ryppyyntynee |
| me | ryppyyntynemme |
| te | ryppyyntynette |
| he | ryppyyntynevät |
| passive | ryppyynnyttäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ryppyyntyne |
| sinä | et ryppyyntyne |
| hän | ei ryppyyntyne |
| me | emme ryppyyntyne |
| te | ette ryppyyntyne |
| he | eivät ryppyyntyne |
| passive | ei ryppyynnyttäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ryppyyntynyt |
| sinä | lienet ryppyyntynyt |
| hän | lienee ryppyyntynyt |
| me | lienemme ryppyyntyneet |
| te | lienette ryppyyntyneet |
| he | lienevät ryppyyntyneet |
| passive | lienee ryppyynnytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ryppyyntynyt |
| sinä | et liene ryppyyntynyt |
| hän | ei liene ryppyyntynyt |
| me | emme liene ryppyyntyneet |
| te | ette liene ryppyyntyneet |
| he | eivät liene ryppyyntyneet |
| passive | ei liene ryppyynnytty |